100. YILDA  DA  AYNI  RUH, HEYECAN VE COŞKUYLA…

30 Ağustos Zaferi’nin 100. Yıl Dönümü tüm yurtta olduğu gibi Osmaniye’de de coşkuyla kutlandı.

 Devlet Bahçeli Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene; Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, Garnizon Komutanı Topçu Albay Hakan Kocabaş, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Coşkun Özalp, Baro Başkanı İbrahim Halil Yavuzdoğan, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, Jandarma Komutanı Jandarma Albay Can Altundarak, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

    Tören, Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Vali Dr. Erdinç Yılmaz Şeref Defterini imzalayarak şöyle konuştu:

 “Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, Türk Tarihi’nin dönüm noktasında kazanılan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini sağlamlaştıran Büyük Zaferin 100. yıl dönümünü gururla kutlamanın heyecanı içerisindeyiz. Ağustos’un 30’u sene 1922; Anadolu’da bir ses, memleketin dört bir yanında yankılanıyor: “Ya İstiklal, ya ölüm!” Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!  diyen sese kulak verip, zafer işaretine koşuyor binlerce er. Sanki bağrı yanık gençler, evlatlarını şehit veren ana babalar, umudunu yitiren nişanlılar onlar değillermiş gibi… Sanki yer demir, gök bakır değilmiş gibi… Vatan ve millet sevdası öylesine sarmış ki yüreklerini, zafer bahçelerinde şanlı bayrağı dalgalandırmaya koşuyorlar yurdumun dört bir köşesinden. Çünkü tarihin akışını değiştiren ve dünyaya yön veren bir liderleri var. Bugünlerimizin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk var. Öyle bir lider ki; çelik gibi güçlü iradesiyle en zor zamanlarda dahi ortaya koyduğu cesaretiyle, hep bir adım önde olmasını sağlayan stratejik zekasıyla, kararlı ve emin bakışlarıyla korku salmıştı düşmanın yüreğine. Türk Milleti, Başkomutanın liderliğinde tek yürek olup, kutsal mücadelesini zaferle taçlandırmıştır. Kendisini esaret altına almaya yeltenen emperyalist güçlere en sert tokadını atarak, bayrağımızın ilelebet dalgalanacağını, ocaklarımızın ebediyen tüteceğini ve Türk’ün vatan topraklarına olan sevdasını bir kez daha göstermiştir.

Bugün burada, bu anlamlı günü kutlayabiliyorsak, bedelini en ağır şekilde ödediğimizdendir. İşte bu yüzden; özgür ve bağımsız olarak yaşamayı arzuluyorsak topraklarımızda, aydınlık bir yolda geleceğe güvenle bakmak ve şanlı bayrağın gölgesinde ilelebet yaşamaksa arzumuz; alnımız açık, başımız dik, bastığımız yeri hissederek, kendi ayaklarımızın üzerinde durmak istiyorsak, atalarımızdan emanet aldığımız, en değerli hazinemiz olan vatanımıza gözümüz gibi bakmalı ve varlığımızın ona armağan olduğunu her daim hatırlamalıyız. Bizlere bu kutsal vatanı armağan eden atalarımıza sözümüzdür;  emanetiniz olan vatan topraklarını her türlü tehlikeye karşı hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan koruma ve kollama görevini sonsuza dek yerine getireceğiz.

Bu kutsal görevi yerine getirirken Atatürk ilke ve inkılaplarından aldığımız güçle, işaret ettiği uygarlık yolunda kararlı ilerleyişimizi ilelebet sürdüreceğiz. Sözlerime son verirken; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı için toprağa can suyu olan tüm Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Gazilerimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla en kalbi duygularımla selamlıyorum.”dedi. Vali Yılmaz, sözlerine 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yılını kutlayarak son verdi.

        Atatürk Anıtındaki tören sonrasında Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve Belediye Başkanı Kadir Kara, Valilik makamında tebrikleri kabul ettiler.

        Tebriklerin kabulünün ardından 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, Devlet Bahçeli Bulvarında devam etti. Törene, Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve  Eşi Doç. Dr. Şenay Yılmaz Hanımefendi, Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, Garnizon Komutanı Topçu Albay Hakan Kocabaş, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Coşkun Özalp, Baro Başkanı İbrahim Halil Yavuzdoğan, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, Jandarma Komutanı Jandarma  Albay Can Altundarak, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

        Kutlama Töreni Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve Belediye Başkanı Kadir Kara’nın tören birliklerini denetleyerek,  halkın bayramını kutlamasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma Piyade Asteğmen Osman Çekici tarafından yapıldı.

 Piyade Asteğmen Osman Çekici, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına temel teşkil eden 30 Ağustos 1922’de kazandığımız Büyük Zaferin 100. Yılını ulusça kutlamanın haklı gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Asil Türk Milleti, Kahraman Türk Ordusuyla birlikte, varlığına ve vatanına kastedenlere karşı 100 yıl önce bugün kahramanlık ve şeref dolu tarihinden aldığı kudretiyle yeniden dirilerek, topyekun bir varoluş mücadelesi sonucunda eşine tarihte az rastlanır bir zafer kazanmıştır. Aziz Yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk Ordusunun ortaya koyduğu eşsiz bir eser olan bu Zaferin her safhası tek tek düşünülmüş, hazırlanmış ve yönetilmiştir. Bu bağımsızlık ve aydınlık mücadelesinin ilk hedefi son neferine kadar düşmanı, güzel ve kutsal vatanımızdan atmak şeklinde belirlenmiştir.”dedi.

        Tören, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama mesajının okunması ile devam etti. Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı gösterisi ve Piyade Asteğmen Osman Çekici’nin okuduğu şiirle devam eden törende askeri birliklerin tören geçişi, vatandaşlar tarafından coşkulu alkışlarla izlendi.

        30 Ağustos Zaferi’nin 100. Yıl Dönümü kutlamaları, resmigeçit ile sona erdi.

Valilik basın