Genel

2021-2023 AV DÖNEMİ 20 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR

Osmaniye Avcılık Atıcılık Spor kulübü Başkanı Faruk DOĞAR, Ülkemizde 2022-2023 Av Dönemi 20 Ağustos 2022 tarihinde başlayacağını söyledi.

Merkez Av Komisyonunun Av Döneminde geçerli olmak üzere ülkemizde kara avcılığıyla ilgili aşağıda yer alan avlanma usul ve esaslarını belirlediğini ve  alınan kararın 27 Mayıs 2022 tarihli ve 31848 sayılı 1. Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlandığını belirten Başkan Faruk DOĞAR, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın konuyla ilgili duyurusunu paylaştı:

Merkez Av Komisyonu;

Avın açılış ve kapanış tarihlerini,

Avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitlerini,

Avlanma günlerini,

 Avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları,

Av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarını,

Devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları,

Avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özelliklerini,

Mücadele amaçlı avlanma usulünü,

belirlemiştir.

Buna göre avlanma; tüm bölgelerimizde aynı gün 20 Ağustos 2022 tarihinde bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacaktır.

Alınan karar uyarınca Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller de dahil) av yapılabilecektir. Ayrıca yaban domuzu avı ilave olarak Salı günü de yapılabilecektir.

Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekmektedir.

Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecektir.

Avcılar; Merkez Av Komisyonun Resmi Gazete ’de yayımlanan 21 sayılı Kararındaki yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunludur. İlgililere ve avcılara duyurulur.

AVLANMA PULUNU ALMADAN AVA ÇIKMAYIN

Osmaniye Avspor, Avcılık ve Atıcılık Spor Kulübü Başkanı Faruk DOĞAR avlanma sezonu öncesi avcıların yasal olarak avlanma yapabilmeleri için mutlaka avlanma pulunu  almaları tavsiyesinde bulundu. Başkan Faruk DOĞAR, av pulu almadan ava çıkmanın yasak olduğunu ve para cezasından avlanma belgesinin iptaline kadar cezaya çarptırılacaklarını söyledi. Doğar , “Osmaniyeli avcılarımızın 2022 – 2023 yılı Av sezonunda rahat ve huzurlu bir şekilde AV yapabilmeleri için yapması gerekli olan işlemlerden birisi olan AVLANMA PULU, Avcılar ve Atıcılar kulübümüzde temin edilmektedir”Doğar;  Avcıların her konuda olduğu gibi avcılık belgesinin vize işlemleri, avlanma pulu almaları ve diğer işlemler olsun her konuda Avcılarımızın her zaman yanında olduğumuzu belirtirim” dedi.

HASAN KILIÇ