Genel

2023 YILININ ÜÇÜNCÜ NRP EĞİTİMİ DÜZENLENİYOR

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de asfiksi temel bir neonatal sorun olmayı sürdürmekte ve özel bir neonatal deneyimi olmayan kurumlarda da neonatal resüsitasyon gereksinimi doğabilmektedir. Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları, yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurmaktadır.

Yeni doğana yönelik girişimde bulunacak tüm sağlık personelinin yeni doğan resüsitasyonunda bilgili ve becerili olmaları ve bir ekip olarak uyumlu çalışabilmelerini çok önemlidir.

Tüm bu sebeplerin yanı sıra Asfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla yürütülen Neonatal Resüsitasyon Programı kapsamında 52. sertifikalı eğitim Sağlık Müdürlüğümüz koordinesinde Osmaniye Devlet Hastanesinde 24 Ebe-hemşirenin katılımı ile başladı.

3 gün sürecek eğitim programı sonucunda; doğum sonrası gerçekleşen fizyolojik olaylar, canlandırma basamaklarını gösteren akış çizelgeleri, canlandırmaya hazırlık aşamaları doğum öncesi riskli durumlar ve yeni doğan canlandırmasında gerekli müdahalelerin yapılabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılması sonucunda katılımcılara sertifika verilecek.

Haber merkezi