Genel

ADALET BAKANI  TUNÇ: “ HEDEFİMİZ;  AFET RİSKİNE KARŞI DAYANIKLI ŞEHİRLER KURMAK.”

Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç, Osmaniye Valiliğimizi ziyaret etti.

Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç Valilik önünde Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekili Seydi Gülsoy, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ferhat Karakuş, İdare Mahkemesi Başkanı Emine Ünsat, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Vali Yardımcısı Yunus Emre Şahin, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Halit Gülten, İl Emniyet Müdürü Mehmet Sarıbuva, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri tarafından karşılandı.

Karşılamanın ardından Valilik Şeref Defterini imzalayan Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç, daha sonra Valilik Makamında Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve protokol mensupları ile bir süre görüştü. Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç’a İlimizi ziyaretinden dolayı tüm hemşehrilerimiz adına teşekkür ederek, “Sayın Bakanımıza nazik ziyaretleri için şükranlarımızı sunuyoruz.”dedi.

Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç ziyaretinin ardından yaptığı konuşmada, “Biraz önce Sayın Valimiz ve İlimiz Yöneticileri ile beraber Osmaniye’de yapılan yatırımları değerlendirdik ve bu yatırımlarla ilgili olarak  karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Öğleden önce Kilis’teydik, bu ziyaretin ardından Osmaniye’mize intikal ettik.

Osmaniye’miz Şehitler Diyarı, tarih şehri, kültür şehri. Gerçekten Ülkemiz için çok önemli bir vilayetimiz. Tarımda, sanayide son zamanlarda ilerlemeye ve kalkınmasını sürdürmeye devam ediyor.

Bu kalkınmada İlimiz yöneticilerinin çok güçlü payı var. Başta Sayın Valimize, Milletvekillerimize, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Adalet Bakanlığı olarak İlimizde gerçekleştireceğimiz yatırımları da değerlendirdik.

Osmaniye’miz 6 Şubat depremlerinde hasar gören 11 vilayetimizden birisi. Yaklaşık 20 Bin hak sahibi var, 10 Bin ağır hasarlı bina söz konusu ve Osmaniye’de 1010 vatandaşımızı kaybettik depremde. Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun. Bir kez daha Osmaniye’mizin başı sağ olsun. Bundan sonra artık yaraları sarma zamanı demiştik, 6 Şubattan itibaren Hükümetimiz, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde yoğun bir çalışma başlattı. 6 Şubattan bu yana da yaraları sarma mücadelesi, şehirlerimizi yeniden inşa etme mücadelesini gerçekleştiriyoruz.

Biz de Adalet Bakanlığı olarak deprem anından itibaren, diğer Bakanlıklarımız gibi, 7/24 bir kriz merkezi oluşturmuştuk. Özellikle bölgede delil tespitlerinin yapılması çok önemliydi. Bu anlamda da bölgeye diğer illerimizden 1000 hakim ve savcımızı intikal ettirmiştik. 984 bilirkişi bölgede incelemeler yapmıştı, delil tespitleri yapmıştı.

Yine 538 adli tıp personelini bölgeye intikal ettirmiştik, bunların bir kısmı da Osmaniye’ye gelmişlerdi ve yoğun bir çalışmayla buradaki deprem sonrası yapılan çalışmalara katkı sağlamışlardı. Yine Kardeş Adliye Projesi ile 8951  personelimizi diğer illerden deprem bölgesindeki illerimize intikal ettirmiştik.

Yine Ceza İnfaz Kurumları mensuplarından oluşan CEKUT arama kurtarma personellerimiz de bölgede arama kurtarma faaliyetlerine AFAD koordinasyonunda katılmışlardı ve 49 canımızı enkaz altından kurtarmışlardı. CEKUT’a da ayrıca tekrar teşekkür ediyoruz.

Tabi bölgede ağır hasarlı kamu binalarından adliye binalarımız da hasar görmüştü. Özellikle eski dönemlerde yapılan adliye binalarımız ve hükümet konakları içerisinde bulunan adliye binalarımız depremde hasar görmüştü. 15 adliyemiz hasar görmüştü, 2’si müstakil diğerleri hükümet konaklarıyla beraber. Şimdi bunların yeniden inşa sürecini başlattık, hızlı bir şekilde ihalelerini, proje çalışmalarını gerçekleştiriyoruz ve inşaat programlarını da hızlı bir şekilde devam ettiriyoruz. Tabi bu süreçte  bölgede yeni mahkemelerin kurulmasını sağladık.

Birçok ilimizde yeni idare mahkemeleri kurduk çünkü idari yargıda özellikle yıkım kararları, hasar tespit davaları ve hak sahipliğiyle ilgili davalar konusunda yoğunlaşmanın olacağını biliyorduk.

 Bu yoğunlaşmayı karşılayabilmek için de bölgede yeni mahkemelerin kurulmasını sağladık. 11 vilayetimizde 131 yeni mahkeme kuruldu. 174 ilave hakim ve savcı atamaları gerçekleştirildi. 47 ilave idari yargı hakimi, toplamda 221 ilave hakim bölgede çalışmalarına başlamış oldu atamaları Hakimler Savcılar Kurulu tarafından yapılarak. Osmaniye’mizde de İdare Mahkemesi kurulmasını sağladık ve İdare Mahkememizde şu ana kadar 1055 deprem kaynaklı dava açıldı. Eğer burada idare mahkemesi açılmamış olsaydı bu iş için vatandaşlarımızın komşu illere gitmesi zor olacaktı.

O nedenle Osmaniye İlimizde idare mahkemesinin kurulması bu anlamda önemliydi. Osmaniye’de yeni hakim atamalarını da gerçekleştirdik. İdare mahkememize 7 idari yargı hakiminin ataması gerçekleşti. Deprem sonrasında 1 savcı, 12 hakim, toplamda 20 ilave hakim atamasını Hakimler Savcılar Kurulumuz tarafından gerçekleştirdik. Osmaniye’mizin en önemli problemlerinden birisi yeni Adliye Binası ihtiyacı. Bununla ilgili çalışmalarımızı da belli bir noktaya getirdik.

Arsa ile ilgili imar çalışmalarımızı Belediye Başkanımız gerçekleştirdi, hemen hükümet binamızın karşısında çok güzel bir arsada inşallah inşaatını gerçekleştireceğiz. Proje ihalesini 16 Ekimde gerçekleştirmiştik Osmaniye Adalet Binamızın. 46 Bin 382 metrekare kapalı alana sahip olacak Osmaniye Merkez Adalet Binamız. Proje ihalesi gerçekleşti şu anda proje çalışmaları başladı.

2024 yılı inşaat programına da alarak Osmaniye’mize yakışır bir Adalet Sarayını inşallah Osmaniyelilerin hizmetine kazandırmak için çalışacağız. Düziçi Adalet Binamız 5800 metrekare büyüklüğünde, 2024 yılı etüt programına teklif ettik.

Kadirli ek Adalet Binası da 13 Bin 880 metrekare büyüklüğünde, onu da 2024 yılı etüt projesine teklif ettik. Bahçe İlçesinde de Adalet Binası İçişleri Bakanlığı ile ortak bir projemiz var, inşallah onu gerçekleştireceğiz.

Osmaniye’de 2006’da inşaatı tamamlanan Merkez Adalet Binamız ve 2010’da Kadirli Adalet Binamız artan iş yüküne cevap veremeyecekleri için yeni adalet binalarımızı inşallah hızlı bir şekilde Osmaniye’mize, Kadirli’mize, Düziçi’mize ve Bahçe’mize kazandırmanın gayreti içinde olacağız. Bu çalışmalarımıza destek veren başta Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız, Milletvekillerimize teşekkür ediyorum.”dedi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın özellikle deprem bölgesinin yeniden inşası sürecinde bir aksama olmaması için her kabine toplantısında ilk gündem maddesi olarak konuyu gündeme getirdiğini ifade eden Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç, “Bakanlıklarımızın deprem bölgesindeki illerdeki çalışmaları sürekli kontrol ediliyor. Bu anlamda da önceliğimiz bizim daima 6 Şubat depremlerinde yıkılan şehirlerimizi yeniden inşa etmek ve afet riskine karşı dayanıklı şehirler kurmak.” dedi.

Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç, sözlerinin devamında,“Son dönemlerde afet riski ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bir kanun çalışması oldu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekillerimizin takdirine sunuldu ve yasalaştı. O kanun çerçevesinde özellikle yargı hizmetlerinin burada aksamamasıyla ilgili olarak da önemli düzenlemeler bu kanun teklifinin içerisinde yer aldı. Gaziantep’te gerçekleştirmiş olduğumuz deprem değerlendirme toplantısında yargı hizmetleri ve yargı süreçlerinin, adli konuların, şehirlerin inşasını geciktirmemesi ve yıkım kararları nedeniyle özellikle binaların yıkılamaması ve yerine yenilerinin yapılamamasından doğan gecikmelerin olmaması için de gerekli yasal düzenlemeleri yapmamız gerekiyordu.

O toplantıda dile getirilen görüşler doğrultusunda idari yargılama usulü kanununa yeni bir madde, geçici bir madde ekledik. 6 Şubat depremlerinden zarar gören 11 vilayetimizde yıkım kararlarıyla ilgili olarak hasar tespit davalarıyla ilgili olarak belirli olan süreçten ayrı bir usulü ihdas etmiş olduk. Bu bir geçici madde.

Yaklaşık 760 günde sonuçlanacak olan bir idari dava bu usulle 168 günde tamamlanmış olacak. Ayrıca, bölge dışından da bilirkişi atanabilmesine imkan sağlayan ve bilirkişi raporlarının gecikmemesi ve yargı süreçlerinin burada gecikmemesiyle ilgili olarak gerekli yasal düzenlemeleri de gerçekleştirdik. Geçen hafta meclisimizde yasalaştı ve Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Burada yeni kurulan İdare Mahkememiz de bu usul çerçevesi içerisinde açılan davaları hızlı bir şekilde sonuçlandıracak. Ben burada yeni göreve başlayan idari yargı hakimlerimize ve diğer hakimlerimize kolaylıklar diliyorum.”dedi.

Valilik basın