ALTIN ÖDÜLLÜ YÖRESEL “KOSTÜM” YARIŞMASI                           

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde belediye ve Halk Eğitim Merkezi tarafından “Uluslararası Kadirli Türk Dünyası Kültür ve Sanat Festivali” kapsamında Karatepe kilimi, gelincik çiçeği ve yöresel tarım ürünleri gibi giysilerin hazırlandığı altın ödüllü yöresel “kostüm” yarışması düzenlendi.

Kadirli Belediyesi ve İlçe Halk Eğitim Merkezi tarafından Devlet Bahçeli Kültür Merkezi’nde düzenlenen altın ödüllü yarışmaya usta öğreticilerinin özenle hazırladığı 47 kostüm katıldı.

Yarışma sorumlusu sanat tarihçisi Cevahir Zararsız, “Kadirli” temalı festival kapsamında düzenledikleri kostüm yarışmasında yörede yetişen tarım ürünleri, kökboyalı Karatepe kilimleri ve gelincik çiçeği gibi kostümlerin hazırlandığını söyledi.

Jüri tarafından yapılan değerlendirmenin ardından dereceye girenlere ödüllerin haftasonu yapılacak festivalde verileceğini belirten Zararsız, “ Belediye ve ilçe halk eğitim merkezi tarafından ‘Kadirli’ temalı kostüm yarışması düzenledik. Halk eğitim merkezinde görevli usta öğreticileri tarafından turp, yerfıstığı, ıspanak, mısır, narenciye, Karatepe kilim ve gelincik çiçeği gibi yöresel kostümler özenle hazırlandı. Yarışmaya katılan 47 yarışmacı arasından ilk üçe girenlere altın, para ve çeşitli ödüller verilecek. İlk defa düzenlenen ve yoğun ilgi gören bu tür yarışmaları geleneksel olarak düzenlemeyi planlıyoruz. Herkesi festivalimize davet ediyoruz.” dedi.

Yarışmaya katılanlara, Belediye Başkanı Ömer Tarhan ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Tahir Tarhan tarafından çeşitli hediyeler verildi.     

  Menderes Özat