Genel

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE ÇALIŞTAYI BAŞLADI

Sağlık Bakanlığımız tarafından 81 ilde başlatılan ve bu kapsamda Osmaniye’de İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde 2 gün sürecek olan “Ben Olsaydım” temalı Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı başladı.

 İl Sağlık Müdürlüğü Toplantı Salonunda düzenlenen Çalıştaya Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Murat Karabulut, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Balkaya, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç, İl Müftüsü Ali Çakmak,  ilgili kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri ve ilgili kurumların, köy ve mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, İlçe Sağlık Müdürlüklerimiz ve Toplum Sağlığı Merkezlerimiz tarafından İlçe çalıştaylarının yapıldığını ve raporlandırmasının tamamlandığını ifade ederek, “Bağımlılık sürecimizi dört ana başlık altında toplayabiliyoruz; alkol, tütün, uyuşturucu ve davranışsal bağımlılıkla mücadele eylem planını bugün itibariyle 29 paydaşımız, sivil toplum kuruluşlarımız, muhtarlarımız, gençlerimiz başta olmak üzere her bir bağımlılık grubunda altı masa oluşturularak bu süreç yürütülmeye başlanacaktır. Her bir masada masa sorumlusu, bir raportör bu süreci yarımşar gün ayırarak 2 günlük süre sonrasında çalışmalarımızın bir araya getirilerek, Sayın Valimize sunulduktan sonra uygun görmeleri durumunda, Sağlık Bakanlığımıza ulaştırmış olacağız.”dedi. İl Sağlık Müdürü Öznavruz Çalıştay’a katılan herkese teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Çalıştay’da konuşan Vali Dr. Erdinç Yılmaz, “Koordineli bir şekilde bu mücadeleyi sürdürmeye gayret gösteriyoruz. Bu mücadeleyi, toplumun tüm kesimlerinin, herkesin katılması gerektiği, katılmazsa eksik kalındığı bir mücadele olarak görüyorum. Dolayısıyla Çalıştay yapılmasının, mücadelede eksik kalan bazı şeylerin tespit edilmesi anlamında fayda sağlayacağını düşünüyorum. Atılabilecek somut adımların, alınabilecek önlemlerin ve kararların alınabileceği bir Çalıştay olmasını diliyorum.”diye konuştu. Bağımlılığın hem bağımlılara hem de ailelerine büyük zararlar verdiğini vurgulayan Vali Yılmaz, sözlerinin devamında, “Bağımlılığın, gençlerin gençliğini karartan, yok eden, ailelerini çaresiz bırakan, çok üzen bir süreç olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu mücadelenin sağlıklı toplum olmamız açısından, geleceğe daha güvenle bakmamız açısından da çok önemli bir mücadele olduğunun farkındayız.”dedi.

Bağımlılıkların her birinin ayrı bir tahribat oluşturduğunu ve her biri ile mücadele edilmesi gerektiğini belirten Vali Yılmaz, “Hiçbiri hafife alınacak bir mücadele değil; sigara bağımlılığı sağlığımızı yavaş yavaş bitiriyor ve sağlıklı bir hayat sürdürmemizi engelliyor; uyuşturucu beynimizi ve irademizi kontrol dışına çıkarıyor ve acı sonları olan durumlarla karşı karşıya bırakıyor. Dolayısıyla bütün bağımlılıklarla mücadele etmeliyiz. Ama asıl önemli olan hiç bağımlılığa alışmadan, o ortamın oluşturulmaması. Bu belaya bulaşmayacak, bu illetlere düşmeyecek bir yaşamı sunabilmeliyiz. Bataklığı kaynağında kurutmanın mücadelesini vermeliyiz.”dedi.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz, sözlerinin son bölümünde, “Hasanbeyli ilçemizde, kadın bağımlılara yönelik bir mücadele merkezi kuruyoruz. Türkiye’de bir ilk olacak. Bu anlamda erkeklere yönelik merkezler var ama kadınlara yönelik böyle bir merkez yok. Buradaki merkez daha detaylı, daha kapsamlı olacak ve Türkiye’de bir ilk örnek olacak. Bunu inşallah Osmaniye’mizde örnek bir merkez olarak hayata geçireceğiz. Her kurumun bu mücadeleye katılmasını sağlamaya gayret ediyorum ve kurumlarımız da katılıyor. Hep beraber, birlik içinde bu mücadeleyi sürdürmek zorundayız. Çalıştayımızdan bize yol haritası olacak sonuçların çıkmasını diliyorum. “dedi.

Açılış konuşmalarının ardından; alkol, tütün, uyuşturucu ve davranışsal bağımlılıkla mücadele konusunda çözüm önerilerinin tartışılacağı 2 gün sürecek Çalıştay başladı. Çalıştay’da Cumhuriyet Başsavcılığı, Osmaniye Belediyesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Kamu Kurumları Müdürlükleri,  Osmaniye Bağımlılıkla Mücadele Platformu, Sivil Toplum Kuruluşları, Köy ve Mahalle Muhtarlarından oluşan yaklaşık 60 kişilik 6 grupta çalışmalar yapılacak, çalışmalar raportörler tarafından kayıt alınacak ve 2. Gün sonunda İlimiz Eylem Planının oluşması sağlanacak.

Valilik basın