Genel

BAKAN ÖZHASEKİ : “11 İLDE DEPREMİN EKONOMİK ZARARI 100 MİLYAR  DOLAR”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki:” Bundan yaklaşık 4 ay kadar önce büyük bir felaket meydana geldi. Asrın afeti olarak nitelendirsek de nihayetinde bunun doğru adını koymak gerekirse Anadolu toprakları üzerinde kurduğumuz 1000 yıllık medeniyetimizde karşımıza çıkan en büyük felaket olarak tanımlamak daha doğru. 11 İlimizi, 100 kadar ilçemizi, 1000’den fazla köyümüzü etkilemiştir. 680 Bin konutumuz yerle yeksan olmuş veya ağır hasarlı, yıkılmak durumunda. Tek katlı işyerleri gibi, depolar gibi bağımsız birimleri de söyleyecek olursak 170 Bin civarında hasarımız daha var. Toplamda 850 Bin bağımsız birim yeniden yapılmak durumunda. Maddi hasar rakamsal olarak ifade edilecek olursa 100 Milyar dolar civarında” dedi.

      Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki başkanlığında değerlendirme toplantısı yapıldı.

Valilik Ahmet Cevdet Paşa Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Aile ve Sosyal Hizmetler Eski Bakanı ve Osmaniye Milletvekili Derya Yanık, Osmaniye Milletvekili Seydi Gülsoy, 12’nci Komando Tugay Komutanlığı Komutan Vekili ve Garnizon Komutanı Piyade Komando Albay Turgut Muhammet Çalışkanlar, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Coşkun Özalp, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Can Altundarak, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, İlçe Belediye Başkanları, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, sektör temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

        Toplantının başında konuşan Belediye Başkanı Kadir Kara, ilimize teşriflerinden dolayı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’ye Osmaniyeli hemşehrilerimiz adına teşekkür etti.

      Vali Dr. Erdinç Yılmaz ise yaptığı konuşmada, “Sayın Bakanımızın İlimizde bulunmasının İlimize desteği anlamında çok kıymetli olduğunun farkındayız. Sayın Bakanımıza, Osmaniye’mize desteklerinden dolayı şükranlarımızı arz ediyorum.”dedi.

        Aile ve Sosyal Hizmetler Eski Bakanı ve Osmaniye Milletvekili Derya Yanık ise “Sayın Bakanımıza Osmaniye’mize gösterdikleri ilgiden dolayı çok çok teşekkür ediyorum. Zat-ı alileri hem yerel yöneticilikte hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığındaki tecrübeleriyle inşallah depremin yaralarının sarılması sürecinde hem bölgemize hem de diğer illerimize önemli katkılar sunacaklardır.

Sayın Bakanımıza geçtiğimiz hafta yaptığımız hayırlı olsun ziyaretinde Bölge ile ilgili değerlendirmelerimizi paylaşırken zat-ı alileri “hemen gidip yerinde görelim” dediler ve çok hızlı biçimde de bu programı gerçekleştirdiler. Bu hassasiyete, Osmaniye adına Osmaniyeli hemşehrilerim adına çok çok teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

        Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki yapılacak toplantının Osmaniye’mize hayırlı olmasını dileyerek başladığı konuşmasının devamında, “6 Şubatta yaşadığımız elim hadiseden dolayı kaybettiğimiz vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı diliyorum, hayatta kalanlara Allah’tan uzun ömürler niyaz ediyorum.

 Bundan yaklaşık 4 ay kadar önce büyük bir felaket meydana geldi. Asrın afeti olarak nitelendirsek de nihayetinde bunun doğru adını koymak gerekirse Anadolu toprakları üzerinde kurduğumuz 1000 yıllık medeniyetimizde karşımıza çıkan en büyük felaket olarak tanımlamak daha doğru. 11 İlimizi, 100 kadar ilçemizi, 1000’den fazla köyümüzü etkilemiştir. 680 Bin konutumuz yerle yeksan olmuş veya ağır hasarlı, yıkılmak durumunda.

Tek katlı işyerleri gibi, depolar gibi bağımsız birimleri de söyleyecek olursak 170 Bin civarında hasarımız daha var. Toplamda 850 Bin bağımsız birim yeniden yapılmak durumunda. Maddi hasar rakamsal olarak ifade edilecek olursa 100 Milyar dolar civarında.

 Bütün bunları karşılayabiliriz ama 50 Binden fazla canımızı da toprağa verdik. Onun acısını unutmak hiç kolay değil. Allah bir daha böyle afet göstermesin. O gece saat 04.30’dan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımız olaya müdahil. Önce Valilerimizi arayarak, Bakanlarımızla görüşerek hasarın ne olduğunu anlamaya çalışır, sonra bütün Bakan arkadaşlarımızı Bölgeye görevlendirir, ardından Valiler, Vali Yardımcıları ve Kaymakam arkadaşlarımız görevlendirilir ve 650 Bin civarında kamu görevlisi arkadaşlar o bölgelere sevk edildi.”dedi.

        Böyle bir milletin ferdi olmaktan hepimizin gurur duyması gerektiğini belirten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki, “O dönemde çocuklar kumbaralarındaki paraları verdiler, hacca gidecek amcalar haccını ertelediler biriktirdikleri paraları verdiler, emin olun bununla da elbette ki gurur duyuyoruz. Şimdi çok hızlı olarak imar planlarının bir daha gözden geçirilip, revize edilip hayatın normale dönüşünü sağlamamız gerekiyor.

Bu arada mecburen yapı yasağı getireceğimiz yerler var. Bu isteğe bağlı değil arkadaşlar, eğer bir yerde fay kırığı varsa, fay hattı varsa, hareketlilik her zaman mümkünse, onun üzerine herhangi bir inşaya izin vermek hangi şartlarda olursa olsun deliliktir. “Bir daha gel bizi vur bir daha ölelim” demektir. Çünkü Devlet Demir Yollarındaki çelik hatların bile eğildiği bir ortamda siz fay kırıklarının üzerine inşaat yapılmasına izin veremezsiniz. Onun çalışmalarını zaten Bakanlığımız bünyesindeki arkadaşlar aylardır sürdürüyorlar.

Dere yataklarına izin veremezsiniz. Mecburen belirli bölgelere az da olsa yapı yasağının gelmesi lazım ve sonrasında da yeni yapılacak bölgelerle ilgili de birtakım tedbirler, standartlar, iyileştirmeler, belki de sert tedbirler demek daha doğru olur. Ona göre bizim yapıları yapmamız icap ediyor. Şu anda Bakanlık olarak 170 bin civarında bağımsız birimin ihalesini yaptık. Onlar devam ediyor.

Bu sayı 311 bine çıkacak, bir sene içerisinde teslim edeceğiz.”diye konuştu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki sözlerinin devamında, “Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda özellikle o bölgelerde bulunan vatandaşlarımız dönüp bizlere “Sizden Allah razı olsun” diyinceye kadar, işler bitinceye kadar o bölgeden çıkmak yok diye talimat verdiler.”dedi.

        Deprem bölgelerinde hayatın normale dönebilmesi için gereken adımları atacaklarını vurgulayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki, “İnşallah bütün vatandaşlarımızın zararını tazmin edeceğiz, yaralarını saracağız. Hayatı normalleştireceğiz. Altını çizerek söylüyorum; tevekkül edeceğiz ama tedbiri asla elden bırakmayacağız. “dedi.

        Konuşmaların ardından toplantı, basına kapalı olarak devam etti.

Valilik basın