Genel

BAKAN ÖZHASEKİ: “DEPREM ÜLKESİ OLDUĞUMUZU UNUTMAYALIM”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki yaptığı açıklamada, “Biz burada işe başlarız. Sonra da genellikle müteahhitlerimize 1 senelik süre veriyoruz, ‘1 senede evimizi vereceksiniz’ diyoruz. İnşallah 1 sene sonra da evlerimiz biter, şuraya gelir huzurla oturduğunuzu görürüz. Devlet olarak aldığımız karar, Sayın Cumhurbaşkanımızın da özellikle talimatı, zemin artı dördü kolay kolay geçmiyoruz. Biz deprem ülkesiyiz. Rastgele yapamayız. Ama bu çevrede elimizden geleni yaparak bütün hak sahiplerinin burada ev sahibi olmasını sağlayacağız.” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Metin Tamer ve Safa Evler Sitelerinin Bulunduğu Alanda İncelemelerde Bulundu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Mehmet Özhaseki, Valimiz Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekillerimiz Derya Yanık ve Seydi Gülsoy, Belediye Başkanı Kadir Kara ile birlikte depremde zarar gören Metin Tamer ve Safa Evler Sitelerinin bulunduğu alanda incelemelerde bulunarak, site sakinleri ile bir araya geldi.

        İlk olarak Metin Tamer Sitesinin bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Mehmet Özhaseki burada yaptığı açıklamada, “Önce İstasyon Caddesi tarafını gezdik, orada yıkılan yerleri gördük. Kendi aramızda aldığımız bir kararla İstasyon Caddesinde yıkılan blokların tamamını yapacağız. Bu site hakkında da bir evvelki geldiğimde de bazı site sakinleri ile bir araya gelmiştik, onlarla konuşmuştuk. Özellikle bizim yapacağımız Yerinde Dönüşümle ilgili bir araya gelebilir misiniz ayrıca destekleyelim diye de söylemiştim. Konuşalım demişti arkadaşlar. Fakat zaman içerisinde gördük ki bir araya gelmek zor olacak. Burada bir çalışma yaptık. Arkadaşlarımız zemin etütlerini çalıştılar. Burada proje de yapıldı. Burada Bakan Yardımcımız var, TOKİ Başkanımız var, tüm ekip burada. Biz önümüzdeki günlerde buranın projelerini çıkaracağız. Bu proje üzerinden bütün hak sahiplerinin evlerini vermeye çalışacağız. Bizim aldığımız bir prensip kararı da zemin artı dört beş katı geçmemek üzere. Burada eskiden 9 katlı 10 katlı evler yapılmış. Biraz daha müsaade ederseniz 100 metre brüt üzerinden çalışıp evlerinizi yine biz zemin artı 4,5,6 gibi çözmeye çalışacağız. Allah izin verirse, düşündüğümüz gibi devam ederse, şöyle 2-3 ay içerisinde burada temeli atarız TOKİ burada işi üstlenecek. TOKİ zaten kendi müteahhitlerini gönderdiğinde 1 seneden fazla süre vermiyor. Yerinde oturmak istiyorsa komşularıyla devam etmek istiyorlarsa bekleyin biz zemin etütlerini hazırladık, sağlam konutlara inşallah 2-3 ay içinde başlarız. Allah izin verirse yine söylüyorum 1 sene geçmeden de konutları bitiririz.”diye konuştu.

        Daha sonra Safa Evler sitesinin bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Mehmet Özhaseki yaptığı açıklamada, “Biz burada işe başlarız. Sonra da genellikle müteahhitlerimize 1 senelik süre veriyoruz, ‘1 senede evimizi vereceksiniz’ diyoruz. İnşallah 1 sene sonra da evlerimiz biter, şuraya gelir huzurla oturduğunuzu görürüz. Devlet olarak aldığımız karar, Sayın Cumhurbaşkanımızın da özellikle talimatı, zemin artı dördü kolay kolay geçmiyoruz. Biz deprem ülkesiyiz. Rastgele yapamayız. Ama bu çevrede elimizden geleni yaparak bütün hak sahiplerinin burada ev sahibi olmasını sağlayacağız.” dedi.

Valilik basın