BAŞKAN KADİR KARA: ”YAZ SPOR OKULLARI İLE  TÜRKİYE’NİN GÜÇLÜ NESİLLERİNİ YETİŞTİRİYORUZ”

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara; “Güçlü Türkiye’nin geleceği sevgili gençler, hepinize faydalı ve yararlı bir alanda hizmet verebilmek için yaz spor okullarını düzenliyoruz. Bu prensipten hareketle yola çıkarak siz kıymetli çocuklarımızın derslerinde göstermiş olduğu başarılarla birlikte sportif alanda da başarılı olarak güçlü nesiller yetişmesine katkı sunmak amacıyla bu imkânları sağlamaya çalışıyoruz. Bizler, o nedenle yaz spor okullarını önemsiyor ve sizler destek verdiğiniz sürece de Osmaniye Belediyesi olarak bu etkinlikleri bu önemle yapmaya devam edeceğiz.”dedi.

Osmaniye Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışıyla düzenlediği Yaz Spor Okulları öğrencilerin velilerin yoğun ilgisiyle devam ediyor.

‘Sağlıklı ve Eğlenceli Bir Yaz İçin” sloganı ile bu yıl 12’ncisi gerçekleşen Osmaniye Belediyesi Yaz Spor Okullarında yaklaşık 2 bin öğrenci eğitim görüyor.

Osmaniye Belediyesi ve Osmaniye Yahya Mazlum Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde düzenlenen yaz spor okullarına her geçen gün ilgi daha da artıyor.

Şehir merkezinde belirlenen 13 farklı servis noktalarından ücretsiz olarak Osmaniye Belediyesi tarafından ulaşımı sağlanan öğrenciler eğlenceli ve dolu dolu bir yaz geçiriyorlar.

Haftada 3 gün futbol, 2 gün voleybol, basketbol, izcilik, halk oyunları, badminton, jimnastik, bocce, okçuluk, dart ve birçok branşlarda eğitimlerin devam ettiği Osmaniye Belediyesi Yaz Spor Okullarında Halk Eğitim Merkezi tarafından görevlendirilen usta öğreticiler görev alıyor.

BAŞKAN KADİR KARA, ‘YAZ SPOR OKULLARINI ÖNEMSİYOR VE YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Osmaniye Belediyesi ücretsiz 12.Yaz Spor Okulları ile ilgili Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara; “Güçlü Türkiye’nin geleceği sevgili gençler, hepinize faydalı ve yararlı bir alanda hizmet verebilmek için yaz spor okullarını düzenliyoruz. Bu prensipten hareketle yola çıkarak siz kıymetli çocuklarımızın derslerinde göstermiş olduğu başarılarla birlikte sportif alanda da başarılı olarak güçlü nesiller yetişmesine katkı sunmak amacıyla bu imkânları sağlamaya çalışıyoruz. Bizler, o nedenle yaz spor okullarını önemsiyor ve sizler destek verdiğiniz sürece de Osmaniye Belediyesi olarak bu etkinlikleri bu önemle yapmaya devam edeceğiz.”

SPOR OKULLARININ FAYDALARI

Gündelik yaşamlarında spor yapan ve aktif olan çocuklar daha fit, daha sağlıklı vücut ağırlığına sahip ve daha öz güvenli olurlar. İlerleyen dönemlerde fiziksel olarak aktif insanlar arasında kan basıncı, kalp hastalığı, osteoporoz ve diğer kronik hastalık riskleri daha düşük olur. Bu nedenle çocukların genç yaşta fiziksel aktivitenin önemini anlamaları ve bundan keyif almaları daha da önemli hale getirir.

Geliştirilmiş Sosyal Beceriler

Spor okullarına katılım, bir takımın veya grubun üyesi olma ve bir parçası olma hissi verir. Arkadaşlarınızla dostça etkileşimde bulunursunuz. Takım arkadaşlarınızın çıkarlarını gözetmeyi ve karşılıklı saygı ve işbirliği yapmayı öğrenirsiniz. Birlikte çalışır, zaman ve diğer kaynakları paylaşır, sırayla oynar ve takım olarak başarı ve başarısızlıkla başa çıkmayı öğrenirsiniz. Bu etkileşimler, okul arkadaşlarınızla bağ kurmayı ve kalıcı dostlukları kolaylaştırır. Bu da çocukların büyüdükçe daha sosyal ve dışa dönük olmasına yardımcı olacaktır.

Daha İyi Sağlık

İnternet, televizyon ve bilgisayar oyunları gibi eğlenceler çocukları hareketsiz hale getirebilir ve obezite riskini artırabilir. Spor veya diğer fiziksel aktivitelere katılmayan çocukların aktif olmayan yetişkinler olma olasılıkları artar. Okul sporlarına katılım, kalbin, akciğerlerin, kasların ve kemiklerin sağlıklı büyümesini destekler. Ayrıca çevikliği, koordinasyonu ve dengeyi geliştirir. Egzersiz ayrıca stres seviyelerini, kaygıyı ve davranış problemlerini azaltmaya yardımcı olur. Düzenli fiziksel aktivite daha iyi rahatlamanıza yardımcı olur ve kas gerginliğini azaltır.

Düşük Olumsuz Etkiler Riski

Spor yapmak, elinizde gözetimsiz boş zaman miktarını azaltır ve can sıkıntısını önler. Bu, sigara, içki ve uyuşturucu gibi seçenekleri daha az çekici hale getirir. Araştırmalara göre spor yapan kızlar okulda daha başarılı olurlar ve hepsi ileride sahip olacakları kariyerlerinde başarının bileşenleri olan hedef belirleme, strateji ve planlamanın önemini daha çocukken öğrenirler.

Benlik Saygısı ve Güven

Spor Okullarına katıldığınızda, çeşitli teknikler ve beceriler geliştirirsiniz. Okul arkadaşlarınızla dostane bir rekabet içinde olursunuz, sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak için daha çok zamanınız olur ve obezite riski daha düşüktür. Spor yapan kız ve erkek çocukların ilerleyen yaşlarda sedanter insanlardan daha olumlu beden görüntüleri vardır. İyi oynadığınızda ve oyun kazandığınızda, benlik saygısını şekillendirmeye yardımcı olan bir başarı duygusu kazanırsınız.

Kaynak: https://sporokullari.org/

HASAN KILIÇ