Genel

BAŞKAN  KARA: “MUHARREM AYINIZI AŞURE İKRAMI İLE TEBRİK EDİYORUZ”

Aşure etkinliğindeki konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı  veren Belediye Başkanı Kadir Kara, “Muharrem ayı vesilesiyle Milliyetçi Hareket Partisi KAÇEP’in hazırlamış olduğu aşureleri hemşerilerimize il başkanımız, ilçe başkanımız ve KAÇEP başkanımızla birlikte ikram ediyoruz. 6 Şubat’ta yaşadığımız büyük afetten dolayı Osmaniye’deki hemşerilerimizin yaşama olan bağlılıklarını güçlendirmek adına onların her zaman her konuda yanlarında olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz. Bizim amacımız burada vatandaşlarımıza normal yaşamlarına dönüşlerini sağlayabilmektir. Bu vesileyle de Muharrem aylarını tebrik ederek aşure ikram ediyoruz” dedi.

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanlığı’nda Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen Aşure Günü etkinliğine katıldı. MHP İl Başkanı Yusuf Çomu, Merkez İlçe Başkanı Bilal Çenet, KAÇEP Başkanı Muhabbet Bayır ile birlikte aşure ikramında bulunan Başkan Kadir Kara, vatandaşların Muharrem ayını tebrik etti.

Muharrem ayının 10’uncu günü kutlanan Aşure Günü dolayısıyla MHP İl Başkanlığı öncülüğünde MHP Kadın Aile Çocuk ve Engelli Politikaları (KAÇEP) Osmaniye Başkanlığı tarafından vatandaşlara aşure ikram edildi. MHP İl Başkanlığı önünde düzenlenen aşure dağıtım etkinliğine katılan Belediye Başkanı Kadir Kara, MHP İl Başkanı Yusuf Çomu, Merkez İlçe Başkanı Bilal Çenet, KAÇEP Başkanı Muhabbet Bayır ile birlikte vatandaşlara aşure ikramında bulundu. Aşure ikramının ardından yaptığı açıklamada 6 Şubat’ta yaşanan depremlere de değinen Başkan Kadir Kara, amaçlarının vatandaşların normal yaşamlarına dönmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

Konuşmasının devamında birlik beraberlik mesajı da veren Belediye Başkanı Kadir Kara, “Muharrem ayı vesilesiyle Milliyetçi Hareket Partisi KAÇEP’in hazırlamış olduğu aşureleri hemşerilerimize il başkanımız, ilçe başkanımız ve KAÇEP başkanımızla birlikte ikram ediyoruz. 6 Şubat’ta yaşadığımız büyük afetten dolayı Osmaniye’deki hemşerilerimizin yaşama olan bağlılıklarını güçlendirmek adına onların her zaman her konuda yanlarında olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz. Bizim amacımız burada vatandaşlarımıza normal yaşamlarına dönüşlerini sağlayabilmektir. Bu vesileyle de Muharrem aylarını tebrik ederek aşure ikram ediyoruz. İl başkanımız, ilçe başkanımız ve KAÇEP başkanımız ve onunla birlikte bu güzel organizasyonu hazırlayan KAÇEP üyesi değerli hanımefendi kardeşlerimi bütün kalbimle tebrik ediyorum. Allah kendilerinden razı olsun” dedi.

Muharrem ayında paylaşmanın önemine dikkat çeken MHP İl Başkanı Yusuf Çomu, “Muharrem ayının hem hüzünlü hem de sevinçli yönleri var. Biz sevinçli yönlerini hemşerilerimizle paylaşıyoruz. Yüce Rabbim inşallah kabul buyurur. Sayın başkanımızda davetimize icabet etti. Allah razı olun başkanımızdan. Değerli vatandaşlarımıza afiyet olsun” diye konuştu.

Etkinliğin hayırlı olmasını temenni eden MHP Merkez İlçe Başkanı Bilal Çenet, “KAÇEP başkanlığımızın öncülüğünde KAÇEP teşkilatımızın hazırlamış olduğu bu aşure gününde katılım gösteren belediye başkanımıza ve il başkanımıza teşekkür ediyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmasına etkinliğe katılanlara teşekkür ederek başlayan KAÇEP Başkanı Muhabbet Bayır ise, yapmış oldukları aşureleri vatandaşların ağız tadıyla yemelerini ve yaşamlarına yansıtmalarını söyledi.

Belediye basın

AŞURE GÜNÜNÜN ÖNEMİ

Aşure günü hangi olaylar oldu? Aşure gününün önemi nedir?

Muharrem Ayı’nın 10. gününe denk gelen Aşure günü İslam Alemi’nde önemli bir yer tutuyor. Kaynaklara göre Aşure gününde önemli olayların olduğu biliniyor. Peki Aşure günü hangi olaylar oldu? Aşure gününün önemi nedir?

Aşure günü, geçmişte peygamberlerin hayatına dair birçok önemli hadisenin yaşandığı gün olması dolayısıyla çok önemlidir. Arapçada on anlamına gelen “aşara” kelimesinden türeyen Aşure Günü, Muharrem ayının 10. gününe denk geliyor.

AŞURE GÜNÜ HANGİ OLAYLAR OLDU?

Aşure Muharrem Ayı’nda yapılan genellikle herkesin sevdiği içerisinde çok farklı malzemeleri bulunduran bir tatlı çorba türüdür. Kaynaklara göre Aşure, Nuh tufanına dayanıyor. Nuh Peygamber, sular çekilip karaya çıkınca, geminin ambarında ne varsa çıkartıp büyük bir kazanda kaynatmış. Tufandan kurtulanlar hep birlikte yiyip hâllerine şükretmişler ve böylelikle asırlardır yaşayan bir gelenek haline gelmiş.

Bir diğer bilgiye göre de Aşure, Hz. Hüseyin’e yas olarak algılanır, Kerbela şehitlerinin ruhlarına varması dileğiyle yapılır ve herkese dağıtılır. Hakkında birçok inanış olan Aşurenin bir diğer yapılma sebebi ise şöyledir: ”Birçok uğurlu olayın bugün gerçekleştiği söylenir. Âdem’in tövbesi bugün kabul edilmiş, İbrahim Nemrut ateşinden, Musa Firavun zulmünden bugün kurtulmuş. Eyüp bugün şifa bulmuş”

Kaynak: