Belediyenin uçkunla mücadele çalışmaları devam ediyor

Osmaniye Belediyesi’nin uçkunla mücadele kapsamındaki ilaçlama çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Belediye tarafından yapılan duyuruda “Kentimizde sinek üreme alanları tarama ve ilaçlama çalışmaları kararlı bir şekilde devam ederken, ULV ve Mist Blower cihazları ile şehrimizin tüm sokaklarında uçkunla mücadele kapsamında ilaçlama çalışmaları yapmaktayız” denildi.

Osmaniye’de 28 temmuz tarihinde uçkunla mücadele kapsamında Ahmet Yesevi Mahallesi, Alibekirli Mahallesi, Alibeyli Mahallesi, Gebeli Mahallesi, Haraz Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Kazım Karabekir Mahallesi, Karaçay Mahallesi, Mevlana Mahallesi, Raufbey Mahallesi ve Selimiye Mahallesi’nde ilaçlama çalışmalarının yapılacağı bildirildi.

GECE EKİPLERİ HER HAFTA ŞEHRİN TAMAMINDA UÇKUN İLAÇLAMA ÇALIŞMASI YAPIYOR.

Osmaniye Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ilaçlama amirliği; vektör (sivrisinek, karasinek, tatarcık v.s.) üreme alanlarına yönelik çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor.

Ekiplerimiz tarafından 12 ay devam etmekte olan ve şubat ayı itibariyle hız verilen larva mücadelesi kapsamında, şehrimizde bulunan 36 mahallenin tamamında tüm üreme alanları tespit edilip, periyodik aralıklarla ilaçlama yapılıyor.

Veteriner İşleri Müdürlüğü İlaçlama Amirliği bünyesinde oluşturulan ekipler akşamları ise uçkun ilaçlaması işlemlerini yerine getiriyor. Gece ilaçlaması kapsamında sivrisinek, karasinek ve tatarcık uçkunlarına karşı tüm mahalleleri kapsayacak şekilde, dünya sağlık örgütü tarafından önerilen yöntem ve metodlara kullanılarak; ULV(Ultra Low Volume) ve Mist Blower cihazları kullanılarak haftada 1 kez tekrarlanıyor.

Ekiplerimizce vatandaşlarımızdan özellikle içinde su biriktiren oto lastiği, su kapları gibi malzemeleri bahçe ve boş alanlarda bırakılmaması,  havuz, kova ve bidonların uzun süre su dolu olarak bekletilmemesi, bahçe ve sokak aralarında halı vb yıkama işlemlerinin yapılmaması, bahçede bulunması muhtemel tuvalet kuyularının tamamen kapalı olduğundan emin olunması ve çöplerin sızdırmaz çöp torbalarına konularak konteynerlere bırakılması isteniyor.

Osmaniye Belediyesi tarafından toplum sağlığını tehdit eden vektör mücadelesinde Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği ve Sağlık Bakanlığımızca ruhsatlandırılan ilaçlar kullanılıyor.

Ali Celal KAYMAK