BZO Çiftçilerimize Akıllı Tarım Hizmeti Sunuyor!

Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde Drone ile ilaçlama ve bitki besleme yapılarak, çiftçilerimize Akıllı Tarım Hizmeti sunulacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Bahçe Ziraat Odası (BZO) Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Şahin, “İlçemizde özellikle kiraz bahçelerinin sarp ve yamaç arazilerden oluşması, artan yakıt ve işçilik maliyetleri göz önünde bulundurularak, DRONE ile ilaçlama hizmeti verilmeye başlanmıştır.Hububat ve Meyve Bahçelerinde Drone ile ilaçlama ve bitki besleme yapmak isteyen çiftçilerimizin odamıza müracaat ederek randevu alması gerekmektedir.Saygı ile çiftçilerimizin bilgilerine sunarız” dedi.

Drone ile İlaçlamanın Faydaları

Bu arada Drone ile ilaçlamanın faydalarına da değinen Başkan Şahin, şunları söyledi: “Drone ile ilaçlama teknolojisinin çiftçilere sağladığı yararlar şu şekilde sıralanabilir: Bitki koruma ilaçlarının lokal kullanımı ile fazla miktarda yapılacak ilaçlamanın önüne geçilmiş olunur. Bu da maliyet azaltılmasının yanında ekosisteme verilebilecek zararı da engellemiş olur. Hastalık tespiti sırasında yapacağımız ön uçuş için tarlaya girmeyeceğimiz için mekanik olarak hastalığı yayma ihtimali azalmaktadır. Yine geleneksel yöntemlerle yapılan ilaçlamalarda traktör veya insanların tarlaya girme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda büyük boyutlardaki traktör ilaçlama sırasında ürünleri ezebilmekte ve hasatta elde edeceğimiz verimi azaltmaktadır. Özellikle buğday, mısır gibi ürünlerde traktörlerin ilaçlama ve yabancı ot kontrolü sırasında yüksek kayıplara sebep olduğu bilinmektedir. İlaçlama sırasında zamandan tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Bazı drone modelleri, 500 dönümlük araziyi görüntüleme kapasitesine sahiptir. Yine modeline göre değişmekle birlikte bitki koruma ürünlerini oldukça kısa sürede çok fazla uygulama imkanı sağlayabilmektedir.”

Ali Celal KAYMAK