Genel

Çalışana Destek Programı Çalışmaları Yapıldı

İlimizde görevli 212 Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışmanımızla 6 Şubat depremlerini anma ve tükenmişlik yaşamalarını önlemeye yönelik “Çalışana Destek Programı” çalışmaları yapıldı.  

      6 Şubat 2023’te yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremin yıl dönümünde Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Rehberlik Hizmetleri Dairesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinesinde, Bakanlığımız Daire Başkanı Kader Arkan SEZGİN’in ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Mulla KATIK’ın açılış konuşmalarıyla başlayan programda, Osmaniye ilimizde görev yapan 212 Psikolojik Danışman ve Rehber öğretmenimizle anma programı ve “Psikososyal Çalışana Destek Programı” düzenlendi. 

      Programa desteklerinden dolayı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz  Doç. Dr. Mustafa OTRAR’a, Daire Başkanlarımız Serpil ALTUNCU VAROL ve  Kader Arkan SEZGİN’e, İl Milli Eğitim Müdürümüz  Aydın ALBAK’a, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Mulla KATIK’a, değişik illerden gelen saha koordinatörlerine ve ilimizin çok kıymetli psikolojik danışman/rehber öğretmenlerine teşekkür ederiz.

Merkez üssü Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesi olmak üzere; Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Hatay, Adana, Osmaniye, Adıyaman illerinde 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve birçok ilde hissedilen deprem sonrasında Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda Psikososyal Destek Hizmetleri yürütülmektedir.

Bakanlığımız Ulusal Psikososyal Destek Ekibinden iki daire başkanı ve rehber öğretmen/psikolojik danışmanlardan oluşan Psikososyal Destek Müdahale Ekipleri 10 afet bölgesinde ihtiyaçlar doğrultusunda görevlendirilerek afetin ilk gününden itibaren sahada çalışmalara başlamışlardır.

Bu kapsamda Genel Müdürlüğümüzce söz konusu hizmetlerin daha hızlı, etkili ve verimli bir şekilde yürütülmesi amacıyla oluşturulan Psikososyal Koordinasyon Birimi tarafından tüm illerde uygulanmak üzere MEB Deprem Sonrası Psikososyal Destek Eylem Planı oluşturulmuş ve hazırlanan Eylem Planı tüm illerimize resmi yazı ile bildirilmiştir.

MEB Deprem Sonrası Psikososyal Destek Eylem Planında başta depremden doğrudan etkilenen iller olmak üzere ülkemizdeki tüm öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik yürütülecek Psikososyal Destek çalışmalarına ilişkin tüm süreçler aşamalandırılmıştır.  

Birim amirleri ve gönüllü rehber öğretmen/psikolojik danışmanlardan oluşan Psikososyal Koruma, Önleme ve Krize Müdahale Ekipleri tarafından uygulanacak olan eylem planında başta Psikolojik İlk Yardım (PİY) olmak üzere; Deprem ve Kayıp-Yas Psikoeğitim Programları, Zorlayıcı Yaşam Olayları Sonrası Öğretmen Psikoeğitim Programı ve Çalışana Destek-Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Destek Hizmeti Sunan Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmenler İçin Psikoeğitsel Destek Grubu  eğitim içeriklerinin uygulanmasına ilişkin ayrıntılı yol haritası belirlenmiştir.

Eylem planında yer alan ve çocukların yaşanan olayı anlamlandırmaları ile toparlanmalarını desteklemek amacıyla sahada uygulanmak üzere hazırlanmış olan Psikolojik İlk Yardım (PİY) dokümanları, Deprem ve Kayıp-Yas konularına ilişkin psikoeğitim programları, broşür, hikâye kitapları, sunu içerikleri, Travmatik Yaşam Olayları Sonrası Ailede ve Okulda Psikolojik Sağlamlık Kitapları Genel Müdürlüğümüzün resmi web sitesinde yayımlanmıştır.

https://orgm.meb.gov.tr/