DALINDAN SOFRALARA BİBER SALÇASININ  MEŞAKKATLİ YOLCULUĞU…

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Osmaniye ve ilçelerinde dalından sofralara biber salçasının geleneksel yöntemlerle meşakkatli yolculuğu..

Kilosu 10-12 liradan alınan biberler, kadınlar tarafından yıkanıp temizlenerek çekirdekleri çıkarılıyor. Daha sonra makinelerde çekilerek tuzlanan biberler, suyunun çekilmesi için evlerin damlarına ya da avlulara seriliyor.

Günde birkaç kez karıştırılarak kurumaya bırakılan biberler, yaklaşık iki haftalık bekleme sürecinin ardından salçaya dönüşüyor.

Zeytinyağı ve tuzla yoğrularak kavanozlara konulan biber salçası, yemeklerin lezzetine lezzet katmak için zorlu bir mesainin ardından hazır hale geliyor.

Kadirli Manavcılar ve Sebzeciler Odası Başkanı Bülent Haytaoğlu, AA muhabirine, hasadı yapılan biberin zahmetli yolculuğun ardından salçaya dönüştüğünü söyledi.

Kadınların imece usulü salça yapımının ağustos ayında başladığını ve devam ettiğini belirten Haytaoğlu, “Bölgemizde salçalık biber sezonu başladı. Kilosu 10 ile 12 arasında gidiyor. Salça çekimi 1 liradan yapılıyor. Havaların güzel olmasıyla vatandaşların yoğun ilgisi var. Ev hanımları hem kendileri kullanıyor hem de ticaretini yaparak para kazanıyorlar. Ayrıca Türkiye’nin farklı yerlerindeki akraba ve çocuklarına gönderiyorlar. Ortalama 100 kilogram biberden 25 kilogram salça elde ediliyor. Salçanın kilogramı ise 80 ile 100 liradan satılıyor.”diye konuştu.

Ev hanımı Zekiye Küçükkavruk, yıkanması, temizlenmesi, çektirilmesi, kurutulması ve muhafaza edilmesi gibi zahmetli bir süreci bulunan salçanın yemeklere ayrı bir tat verdiğini söyledi.

Ev hanımı Meryem Çatalbaş ise komşularıyla yardımlaşarak geleneksel yöntemle salça hazırladıklarını ve ortalama 4 kişilik ailenin yıllık ortalama 20 kilogram tükettiğini belirtti.           

                                                                               MENDERES ÖZAT