Genel

DEPREMDEN ETKİLENEN ÇOCUKLARIMIZ İÇİN  TİYATRO ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezinde Bulunan ve Depremden Etkilenen Çocuklarımız için Etkinlik Düzenledi

Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezinde bulunan ve depremden etkilenen çocuklarımız için etkinlik düzenledi. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesinde düzenlenen etkinliğe Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tolga Nacar, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Musa Gönül, Türk Kızılay Osmaniye Şubesi Başkanı Dr. Ramazan Çetin katıldı.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz, etkinlik kapsamında Bi Bakar mısın Tiyatro Ekibi tarafından sergilenen canlı Hacivat ve Karagöz gösterisini çocuklarımız ile birlikte izledi. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nin tanıtımını içeren videonun gösterilmesinin ardından Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Bi Bakar mısın Tiyatro Ekibi üyelerine çocuklarımız için sundukları bu güzel tiyatro gösterimi için teşekkür ederek, hediye takdim etti.

Programın son bölümünde çocuklarımıza hediyeleri, Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve Bi Bakar mısın Tiyatro Ekibi Üyeleri tarafından verildi.

Valilik basın

TİYATRO SANATI

Tiyatro, bir sahnede, seyirciler önünde oyuncuların sergilemesi amacıyla hazırlanmış gösterilerdir. Farklı bir şekilde duyguların ve olayların hareket (jest) ve konuşmalarla anlatılmasıdır. Genel olarak temsil edilen eser anlamında da kullanılır. Tiyatro eseri, olayları oluş yoluyla gösterir. Bu yönüyle konuşma ve eyleme dayanan bir gösteri sanatı olarak da tanımlanabilir. Yaygın bir deyişle tiyatro; insanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatı olarak Shakespeare‘in sözüyle de ifade edilir.

Tiyatro eserinin diğer türlerden en önemli farkı; diğer edebî eserler okumak ve dinlemek için yazılmışken, tiyatro oyununun sahnede seyirci önünde oynanmasıdır. Değer ölçülerini, izleyenin kanaat ve anlayışlarından alır. Göze görünür bir karaktere sahip olması, canlı olarak meydana geliş niteliğiyle toplum psikolojisine hitap eder. Temsil yeri ve eser, tiyatronun edebiyat ögesidir. Bu edebiyat ögesi yanında tiyatro kavramı içinde; oyunculuk, sahne düzeni, ışıklandırma, dekorkostümmüzik gibi unsurların bütünlüğü söz konusudur.

Tiyatro metinlerine “oyun”, metinleri yazan kişiye oyun yazarı (müellif) ve oyunu sahnede canlandıran kişilere ”oyuncu” (ya da daha genel olarak tiyatrocu) denir. Ayrıca eserin sahnelenmesinde görev alan sahne amiri, dekor ve kostüm sorumlusu, ışıkçı, suflör gibi diğer yardımcı elemanlar da vardır.

En yaygın tiyatro türlerine amatör tiyatrouyumsuz tiyatroepik tiyatroEngelliler Tiyatrosuradyo tiyatrosudrama tiyatrosumüzikal tiyatrokurgusal tiyatroçocuk tiyatrolarıminyatür tiyatrotulûat tiyatrosusokak tiyatrosuvaryeteoyuncak tiyatrosukukla tiyatrosuopera tiyatrosugölge tiyatrosupandomim dahildir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Tiyatro

TİYATRONUN ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Çocuğumuzu yetiştirirken hayata en iyi şekilde hazırlanmasını sağlamaya çalışırız. Çocuk tiyatroları, belli bir yaşa gelmiş çocuğunuzu, yaşama hazırlamakta size destek olacaktır. Yazımızda bu desteğin neleri kapsadığı, tiyatronun çocuk üzerindeki etkileri ve bize neler kazandırdığı gibi konulara ışık tutmaya çalışacağız.

Çocuğun öğrenmesinde en büyük yardımcı oyunlardır. Yaşamı oyunla öğrenirler. Tiyatro olgusunda bir oyunun sahnelenmesi söz konusudur. Oyun yetişkinler tarafından hazırlanır ve sunulur. Yaşamı oyun olarak gören çocuğa sunulan oyunun onun zihinsel durumuna uygun nitelikler taşıması gerekir.

Çocuk, seyrettiklerinden kazanım çıkarabilmek için yeterli bir gelişim düzeyine ulaşmış olmalıdır. Bulunduğu ortamı ve izlediği oyunu gözlemleyerek çıkarımlar yapan çocuk, oyundaki başkahramanın tavır ve davranışlarını kendisine model alarak gerçek hayatta da uygulayabilir.

Çocuk tiyatrolarında, oyuncunun izleyici arasında dolaşarak, izleyicileri aktif olarak oyuna dâhil etmeleri, sosyalleşmede zorluk yaşayan çocuklar için faydalı olmaktadır. Oyuncu ve çocuk arasındaki bu canlı etkileşim, oyuncunun ustalığına da bağlı olarak çocuğun çekingenliğinden sıyrılmasına yardımcı olabilmektedir.

Çeşitli korkular yaşayan çocuğun bol hareketli, müzikli ve ışık oyunlarının yer aldığı bir oyunda, aktif olarak oyuna katılması ona fayda sağlayabilir. Şöyle ki; doktor korkusu varsa ya da karanlıktan korkuyorsa kendini rahat hissettiren keyifli bir ortamda, oynanan oyundan gerekli mesajları alarak korkularını azaltmada kendine bir model davranış kazanması sağlanabilir.

Oyunu izleyen çocuğun oyun sırasında kendini herhangi bir roldeki oyuncunun yerine koyarak, oyunun seyri ile ilgili tahminler yapmaya çalışması, kendisi olsaydı ne yapardı sorusuna karşılık bulmaya çalışması yani düşünmesi onun yaratıcı gelişimine olumlu katkıda bulunur. Tiyatro oyunları çocuğun sanatı sevmesi, kendi yeteneklerini ortaya çıkarması açısından da faydalı olurlar.

Oyun seçerken bir ebeveyn olarak oyunun çocuğunuzun yaşı ile uyumlu olup olmadığına bakmalısınız. Genellikle 3-4 ve sonrası yaşların seyircili ortamlara girmek için uygun olduğunu hatırlatalım.  Çocuğun ortama uyum sağlayamayacağını düşünüyor olabilirsiniz ama denemekten korkmayın. Çocukların bizi şaşırtabileceklerini unutmayın.

https://www.dadiniz.com/b