Genel

DİSK BAŞKANI ÇERKEZOĞLU, YAŞAR KEMAL’İN KÖYÜNÜ ZİYARET ETTİ

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ünlü edebiyatçı Yaşar Kemal’in 9. Ölüm yıldönümü nedeniyle Osmaniye’ye geldi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu Osmaniye ziyareti sırasında önce Basın çalışanlarının STK’larını ziyaret ederek, depremin ardından geçen bir yıllık süreçte, gazetecilerin sıkıntıları ve çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

6 Şubat depremlerinden etkilenen Osmaniye’de ve diğer 10 ilde yaşanan üzücü felaket nedeniyle insanların birlik ve beraberlik içerisinde dayanışma yaparak yaraların sarılmasının güzelliğinden sözeden Çerkezoğlu; “Birlik, beraberlik, dayanışma ve örgütlenmenin gücü ile çözülemeyecek sorunları göremiyorum”diye konuştu.

YAŞAR KEMAL’İN KÖYÜNE ZİYARET

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, beraberinde sendikasının bölge temsilcileri ile birlikte saat:13.30’da, Yaşar Kemal’il doğduğu Osmaniye’nin Hemite Köyündeki “Yaşar Kemal Kültür evi”ni ziyaret etti.

Kültür evi’ndeki Yaşar Kemal’in fotoğrafları ve kitaplarını inceleyen DİSK Başkanı Çerkezoğlu, kütüphane görünümündeki “Kültür evi”nde elektrik olmaması olayının üzüntü verici olduğunu söyledi.

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Kültür evi ziyaretinin ardından Yaşar Kemal’in ünlü romanından etkilenerek Adana’nın Seyhan Belediyesi tarafından yaptırılan “İnce MemetAnıtı”nı ziyaret etti.

Anıt önünde konuşma yapan Çerkezoğlu, Yaşar Kemal’in Osmaniye’nin Hemite köyünde doğmuş olmasının şanslı olması ile birlikte, “Anadolu coğrafyası, Türkiye’mizin dört bir köşesini aşarak Avrupa ülkelerinde eserleri okunan bir değerli edebiyat ustamızın aramızdan ayrılışının 9. Yıldönümü nedeniyle doğduğu Köyündeyiz. Yaşar Kemal’in eserleri 35 ayrı dile çevrilerek yayınlanmış olması hem ülkemizi, hem de Osmaniyeli vatandaşlarımızın gurur kaynağı olmalıdır.  O güzel insanı bugün doğduğu Köyünde anmaktan onur duyuyor, saygı ile anıyoruz”diye konuştu.

AŞIK ALİ TÜLÜCE, ÇERKEZOĞLU’NU DUYGULANDIRDI      

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu,  “İnce Memet Anıtı” önündeki  konuşmasının ardından, Osmaniye Ozanlar, Şairler ve Yazarlar Derneği (OŞYAD) Başkanı Mustafa Bardak ile  görüşme yaptı. OŞYAD Başkanı Mustafa Bardak, Yaşar Kemal’in ölümünün her yıldönümü 28 Şubat gününde anma programı düzenlediklerini vurgulayarak, ölümünün bir yıl sonrasında, “İnce Memet” Anıtı yanına diktikleri çam fidanının, 8 yılda kendi boyunu geçtiğini söyledi.

OŞYAD üyesi Aşık Ali Tülüce, “İnce Memet Anıtı” önünde bağlaması ile  kendi eserlerinden oluşan ezgilerini yorumlarken, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu duygulu anlar yaşadığını söyleyerek, Aşık Tülüce’ye ve OŞYAD’a teşekkür etti.

(OŞYAD BASIN)