DURMUŞOĞLU’NDAN HASANBEYLİ’YE MÜJDE

AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu,  Hasanbeyli İlçemize Ziraat Bankası Şubesi açılacağı müjdesini verdi.

Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Üyesi Durmuşoğlu, bugün Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar ile yapmış olduğu görüşme sonrası, Hasanbeyli ilçemize Ziraat Bankası şubesi açılması sözünü aldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Durmuşoğlu; “Değerli hemşerilerimizin her bir talebi bizim için çok önemli, bu kapsamda Hasanbeyli ilçesinden gelen bir banka şubesi açılma talebini her fırsatta, her platformda dile getirerek elhamdülillah nihai sonuca ulaştık. İnşallah en kısa zamanda ilçemizde açılacak olan Ziraat Bankası şubesinin açılışını yapmak da bizlere nasip olur diyor, tekrar Hasanbeyli hemşerilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

ZİRAAT BANKASINI TANIYALIM

Ziraat Bankası A.Ş.Türkiye‘deki faaliyet gösteren altı kamu bankasından biri. 1863 yılında Osmanlı Devleti döneminde Midhat Paşa tarafından kurulan Memleket Sandıkları‘nın devamı niteliğindedir.

Ziraat Bankasının Tarihçesi

1863-1880’ler

İlk olarak Ahmed Şefik Midhat Paşa, 1863 yılında Pirot kasabasında kurduğu ilk Memleket Sandıkları oluştururken Türk gelenekleri arasında zaten var olan ve karşılıklı yardımlaşma esasına dayanan imece geleneğinden esinlenmiş ve 1867 yılında “Memleket Sandıkları Nizamnamesi”‘nin yürürlüğe girmesiyle Osmanlı Devleti’nin her yanında sandıklar faaliyete başlamış ve uzun yıllar başarıyla hizmet vermiştir. 15 Ağustos 1888 tarihinde ise Menafi Sandıkları’nın yerine işlevlerini üstlenecek modern finans kuruluşu olarak Ziraat Bankası resmen kurulmuş, o tarihte faaliyette bulunan Menafi Sandıkları da Banka şubelerine dönüştürülerek faaliyete başlamıştır.

1920-2000’ler

I. Dünya Savaşı‘ndan sonra ülkenin işgale uğraması üzerine işgal altındaki topraklarda bulunan şubeler, Yunanların İzmir‘de kurdukları “Ziraat Bankası İdare Merkezi”ne bağlanmıştı. 1920’de TBMM‘nin açılmasından sonra TBMM kontrolünde bulunan yerlerdeki şubeler Ankara şubesine bağlandı. 1922’de İzmir ve İstanbul teşkilatları da Ankara‘ya tabi oldu ve banka tekrar bütünlüğe kavuştu. 1924 yılında çıkarılan kanunla banka, bir devlet kurumu olmaktan çıkarılıp bir anonim şirket haline geldi. 1975’te Hamburg‘da temsilcilik, Kıbrıs‘ta 3 şube açıldı. 1977’de bölge müdürlükleri kuruldu ve yerinden yönetim anlayışına geçilmeye başladı. 1981’de Türkiye’nin ilk banka müzesi olan Ziraat Bankası Müzesi kuruldu.

1988’de ilk kez tarımı desteklemede bir bölge tek başına ele alınarak Güneydoğu Anadolu Projesi bölgesi üreticilerine, bölgenin özelliklerine uygun kredi desteği verilmeye başlandı. 1989’da ilk kredi kartı verildi, ilk tüketici kredisi verildi, altın satışına (Ziraat Altın) başlandı; bankanın ilk yatırım fonu kuruldu. 2001 yılında Türkiye Emlak Bankası, Ziraat Bankası ile birleştirilerek kapatıldı. 2001 Türkiye ekonomik krizinin ardından diğer kamu bankalarıyla ortak bir yönetim kurulu tarafından yönetilmeye başlandı, bu uygulama 2005 yılında sona erdi.

Türkiye dışındaki faaliyetleri

Ziraat Bankası’nın iştiraki Turkish Ziraat Bank Bosnia dd, 19 Mart 1997 tarihinde Bosna-Hersek‘te faaliyete geçen ilk yabancı sermayeli banka ve halen Bosna-Hersek’teki tek Türk bankasıdır. Yaklaşık 26 milyon euro olan sermayesinin yüzde 68’i Ziraat Bankası A.Ş., yüzde 32’si ise sermayesinin tamamı Ziraat Bankası A.Ş.’ye ait olan Almanya merkezli Ziraat Bank International A.G.’ye ait.

2004 yılına kadar Saraybosna‘da tek şube ile faaliyetini sürdüren Turkish Ziraat Bank Bosnia dd. 2004 ve 2005 yıllarında ZenicaTuzla, Ilıca, Mostar ve Bihaç şubelerini de faaliyete geçirerek toplam şube sayısını 6’ya yükseltti. Şubelerin dışında 2 alt şube ve 6 ofisle birlikte toplam faaliyet gösteren birim sayısı 14’e ulaştı.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ziraat_Bankas%C4%B1

HASAN KILIÇ