DURMUŞOĞLU’ndan Yaylacılara Müjde:    TAPU VERİLMESİ KONUSUNU BAKANLA GÖRÜŞECEĞİM

                      Hafta sonu esnaf ziyareti için ZORKUN YAYLASI’na gelen Osmaniye Milletvekili Mücahit DURMUŞOĞLU ile yaptığım söyleşide, yayla sakinlerinin muzdarip olduğu TAPU konusunu gündeme getirdim.

     Bilindiği gibi başta ZORKUN olmak üzere diğer yaylalarda 1952 yılında çekilen hava fotoğrafına dayanılarak belirli bölgelere tapu verilmişti. Ancak; yıllarca yaylada evi olan ve bağ bahçesi bulunan birçok vatandaş tapu alamamıştı. Hatta yan yana evleri olan vatandaşların biri tapusunu alırken bir diğerine tapu verilememiş ve tapu alamayan vatandaşlar evlerini Orman İşletmesinden kiralamak durumunda kalmıştı.

 VATANDAŞLAR KİRALAMADAN MEMNUN OLMADI

  31 Aralık 2011 tarihinden önce ev yapan vatandaşlar bu durumu belgelemek şartıyla Orman İşletmesi Müdürlüğü’nden evlerini kiraladılar. Dişinden tırnağından arttırarak kendi yaptığı evlerine Orman İşletmesi’ne her sene artan yüksek fiyatlarla kira ödemek vatandaşı memnun etmedi. Kaldı ki Hatay’a bağlı olan ve seslenildiğinde duyulacak olan yakın civardaki Karıncalı, Üçkoz ve Bağrıaçık Yaylalarında kiralama işi olmaması vatandaşı adeta çileden çıkardı.

6831 SAYILI ORMAN KANUNUNUN EK 16 NCI MADDESİ KAPSAMINDA ORMAN SINIRLARI DIŞINA ÇIKARMA İŞLEMLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİĞİN 1 NCİ MADDESİNİN b) FIKRASI; 28.04.2018 tarihi itibariyle üzerinde yerleşim yeri bulunan alanların orman sınırları dışarısına çıkarılarak hazine adına tescilinin yapılması imkanını getirmiştir.

 30.03.1989 tarihli Adana Orman Bölge Müdürlüğü’nün raporunda ZORKUN YAYLASI’nın 200 yıllık olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle KADİM BİR YAYLA OLAN ZORKUN YAYLASI BU ŞARTI TAŞIMAKTADIR. Dolayısıyla tapusu olmayan evlerin orman alanı dışına çıkarılarak hazineye devredilmesi ve yapılacak bir kadastro çalışması ile vatandaşa tapu tahsisinin yapılacağı kanaatindeyim. Hemen burada belirtmek isterim ki ‘’vatandaşlarımız orman talan edilecek hissine kapılmasın’’ Zira Orman İşletmesi yerleşim yerinde bulunan bu evleri zaten kiraya vererek yaylacıların hizmetine sunmuştur. YANİ YENİ BİR YERLEŞİM BÖLGESİ AÇILMAYACAKTIR. Kaldı ki bu yönetmeliğe istinaden Mersin, Ankara, Kastamonu ve Manisa’da birçok yerleşim yeri orman alanı dışına çıkarılmıştır.

            Konuyu anlattığımız Milletvekili Mücahit DURMUŞOĞLU ‘’Tarım ve Orman Bakanımızı Osmaniye’ye davet ettim. Geldiğinde bu durumu bizzat anlatacağım ve yaylacıların kronikleşmiş olan tapu sorununu çözmek için elimden gelen gayreti göstereceğim.’’ dedi.

 ZORKUN YOLU STANDARTLARA UYGUN HALE GETİRİLECEK

 Halen sıcak asfalt yapımı devam eden Zorkun Yolu’nun daraltıldığı ve banketlerin düşük yapıldığı konusunda vatandaşların şikayeti olduğu söylemem üzerine DURMUŞOĞLU ‘’Zorkun Yolu’ndaki çalışmaların devam ettiğini ve bittiğinde standartlara uygun bir yol haline getirileceğini’’ söyledi.

FENK YAYLASI’NIN YOLU DA YAPILACAK

 Alt yapı hizmetleri bitmek üzere olan Fenk Yaylası’nın yolunun da asfalt yapılacağını söyleyen DURMUŞOĞLU ‘’ Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın emirleri doğrultusunda, amacımız bu güzel vatanımızın güzel ili olan OSMANİYE’ye hizmet etmektir. Bunun için gece gündüz durmaksızın çalışıyoruz’’ dedi.

HABER: MUSTAFA İPEK