Genel

EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİM

Osmaniye’de  İl Sağlık Müdürlüğü Üreme Sağlığı Eğitim Merkezi eğitimcileri tarafından yapılan eğitimlerde; Evlilik öncesi danışmanlık hizmetleri ile sağlıklı aile yapısı, üreme sağlığı, gebeliği önleyici yöntemler, günümüzde artan bulaşıcı hastalıklar, akraba evliliği, genetik geçişli hastalıklar ve kalıtsal kan hastalıklarıyla ilgili danışmanlık hizmeti verilmesi, kişilerin olası riskler, sonuçları ve korunma yolları konularında bilinçlendirilmesi, gebelik isteği ile başvuran çiftlere de gebelik öncesi danışmanlık verilmesi ve gerekirse tıbbi yaklaşım önerilecek durumların tespit edilmesi amaçlanıyor.

Anne ve bebek ölümlerinin önlenmesi açısından, risk oluşturabilecek durumların gebelik öncesinde tespit edilerek erken önlem alınmasının sağlanması önemli bir adım olup, evlilik öncesi danışmanlık hizmeti sunulması bu amaç için büyük bir fırsattır.

Müdürlüğümüz Üreme Sağlığı Eğitim Merkezinde sağlık personeline yönelik Evlilik Öncesi Danışmanlık Programı kapsamında sertifikalı eğitimler yapılmaktadır. Evlilik Öncesi Danışmanlık Programına 2 gün katılarak, başarılı olan katılımcılara sertifika verilmektedir.

Haber merkezi