Genel

‘GELECEK ENERJİNİ KORU’ SLOGANIYLA TARAFINDAN BİSİKLET TURU DÜZENLENDİ

Osmaniye Valiliği önünden başlayarak Osmaniye Belediyesi Hizmet Binası önünde sona eren etkinliklere Osmaniye MHP KAÇEP, Kızılay Osmaniye Şubesi, Gençlik Merkezi ve Osmaniye Bisiklet Kulübü üyeleri de katılımlarıyla destek verdi. Bisiklet turu etkinliklerinin startını veren Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hulusi Akkuş; “Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında düzenlediğimiz etkinliklere katkı ve katılımlarıyla destek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya ve desteklemeye teşvik eden, her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında tüm dünyada kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Osmaniye’de etkinlikler gerçekleştirildi.

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) koordinasyonunda Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında ‘Gelecek Enerjini Koru’ sloganıyla Osmaniye Belediyesi tarafından bisiklet turu düzenlendi.

Osmaniye Valiliği önünden başlayarak Osmaniye Belediyesi Hizmet Binası önünde sona eren etkinliklere Osmaniye MHP KAÇEP, Kızılay Osmaniye Şubesi, Gençlik Merkezi ve Osmaniye Bisiklet Kulübü üyeleri de katılımlarıyla destek verdi.

Bisiklet turu etkinliklerinin startını veren Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hulusi Akkuş; “Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında düzenlediğimiz etkinliklere katkı ve katılımlarıyla destek veren herkese teşekkür ediyorum.” İfadelerini kulandı.

Yaklaşık 3 kilometrelik güzergâhta pedal çeviren katılımcılar, düzenlenen etkinliklerden dolayı Osmaniye Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

Etkinlik sonunda belediye hizmet binası önünde tüm katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Belediye basın

AVRUPA HAREKETLILIK HAFTASI BAŞLADI!

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun, herkesi 2023 yılında kentsel ulaşım yöntemleriyle şehirleri keşfetmeye ve bu şehirlerin gelecekteki enerjisini korumaya çağırdığı “Avrupa Hareketlilik Haftası” başladı. 41 ülkeden 2 bin 663 kasaba ve şehrin etkinlikleriyle yer aldığı Avrupa Hareketlilik Haftası’na Türkiye, 630 şehir ve kasaba ile katılarak yine rekor kırdı. 

Her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında Avrupa çapında düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası’nın bu yılki  teması  “Şehrini Keşfet”, sloganıysa “Gelecek enerjini koru” olarak belirlendi.

Yılın bu en hareketli haftasında Türkiye’nin dört bir yanında, “Arabasız Gün” etkinliği başta olmak üzere aktif hareketliliği ve sürdürülebilir ulaşım yollarını öne çıkaracak çeşitli etkinlikler, konserler, ve sempozyumlar düzenlenecek. Etkinlikler halka açık olacak. Program detayları için www.mobilityweek.eu internet sitesi, resmi Facebook, Twitter ve Instagram hesapları takip edilebilir.

Büyükelçi İzmir, Ankara ve İstanbul’da programlara katılacak

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında İzmir, Ankara ve İstanbul’daki programlara katılacak. İzmir programı 18 Eylül’de saat 11.45’de Bostanlı Feribot İskelesi’nde başlayacak. Arabalı vapurla Üçkuyular’a geçilecek, saat 14.00’te tramvayla Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamındaki etkinliklerin yapılacağı Lozan Meydanı’na hareket edilecek. Meydandaki etkinliklere Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut da katılacak. 

Büyükelçi Meyer-Landrut’un Avrupa Hareketlilik Haftası çerçevesindeki ikinci durağı ise 21 Eylül’de Ankara olacak. Smart Ankara Elektrikli Bisiklet Paylaşım Sistemi’ne ait bisikletlerle kalabalık bir bisiklet grubu eşliğinde sürüş yapılacak. Büyükelçi Meyer-Landrut ardından Point Hotel’de “Ankara’da Hareketlilik Çalıştayı”na katılacak.

Avrupa Hareketlilik Haftası’nın son günü olan 22 Eylül’de ise Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, İstanbul’da olacak ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TTB) düzenlediği “Arabasız Gün” etkinliğine katılacak. Etkinlik kapsamında oluşturulacak bisiklet konvoyu Eyüp İskelesi’nden saat 15.00’te yola çıkacak. Konvoyun son durağı ise  Sultan Süleyman Çeşmesi olacak. Grup buradan TTB Strateji ve Vizyon Ofisi’ne yürüyecek ve Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri son bulacak.

ALTERNATİF ULAŞIM METOTLARINA TEŞVİK

2002’de beri düzenlenen bu geniş çaplı farkındalık kampanyasıyla karar vericilerin sürdürülebilir ulaşımı ve kentsel aktif hareketliliği teşvik etmesini sağlamak ve yurttaşları sürdürülebilir ulaşıma yönlendirmek amaçlanıyor. Avrupa Hareketlilik Haftası sürdürülebilir bir dünya ve yüksek yaşam kalitesi için hareketin, daha az enerji tüketiminin, temiz ve akıllı ulaşım biçimlerinin önemini vurguluyor. 

Bu ilham verici hafta Türkiye’de Türkiye Belediyeler Birliği’nin ulusal koordinatörlüğünde ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun desteğiyle düzenleniyor. Pek çok şehirde hafta boyunca çeşitli etkinliklerle enerji tasarrufu, enerji verimliliği, sıfır karbon emisyonlu, temiz, çevreci ve daha düşük maliyetli alternatif ulaşım yöntemlerine dikkat çekilecek. Bu yılki etkinlikler belediyelerin ulaşım planlarının ve toplu ulaşım sistemlerinin geliştirilmesine, bisiklet ve yaya yollarının artırılmasına, bireysel araç kullanımı yerine alternatif ulaşım metotlarının tercihi konusunda farkındalık yaratmaya odaklanacak. 

Avrupa Hareketlilik Haftası boyunca güvenli ve sürdürülebilir ulaşım faaliyetleri #ŞehriniKeşfet, #GelecekEnerjiniKoru, #AvrupaHareketlilikHaftası2023, #MobilityWeek ve #SaveEnergy etiketleriyle paylaşılacak. 

Miray Akdağ, AB Türkiye Delegasyonu Basın Müşaviri 

Tel: 0312 4598700, E-posta: miray.akdag@eeas.europa.eu

Kaynak: https://www.eeas.europa.eu/

Bisiklet Sürmenin Vücudumuza Olan Bilinmeyen Faydaları

Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından biri olan spor, herkesin yaşam tarzı haline getirmesi gereken bir aktivitedir. Çünkü spor yapmanın kasları güçlendirmek, vücut dayanıklılığını ve esnekliğini artırmak, kemikleri güçlendirmek, enerjiyi artırmak, kilo kontrolü sağlamak ve yaşam kalitesini artırmak gibi onlarca faydası bulunmaktadır. Ayrıca herkesin yapabileceği onlarca spor türü vardır. Son zamanlarda ülkemizde bisiklete ayrılan yolların artması ile birlikte hem ulaşım hem de spor amaçlı olarak bisiklet birçoğumuzun vazgeçilmez aktivitesi haline geldi. Siz de kalori yakmak, forma girmek ve sağlıklı yaşamın temellerini atmak için bisikleti hayatınıza dahil edebilirsiniz. Hadi gelin hep birlikte bisikleti yaşamınıza dahil etmeyi destekleyecek bisiklet sürmenin vücuda etkileri ve bisiklet sürmenin faydaları konularına bakalım.

BISIKLET SÜRMENİN VÜCUDA ETKİLERİ VE FAYDALARI NELERDİR?

Bisiklet sürmenin vücuda olan etkileri ve faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğal alanlarda bisiklet sürmek şehrin gürültüsünden kaçmaya ve psikolojik olarak rahatlamaya olanak tanır.
 • Her spor türünde olduğu gibi kasların güçlenmesine destek olur. Özellikle karın, bacak ve kalça kaslarını çalıştırır.
 • Kan basıncını azaltmaya yardımcı olur.
 • Birçok egzersiz türünde olduğu gibi bisiklet sürme esnasında ruh halimizi belirleyen serotonin, dopamin ve endorfin gibi hormonlar aktif bir şekilde salgılanır. Bu sayede kişi enerjik ve mutlu hisseder.
 • Sağlıklı bir vücuda sahip olunacağı için özgüveni arttırmaya destek olur.
 • Sırt ve bel ağrısı problemlerini önleyici bir spor türü olduğu bilinmektedir.
 • Araştırmalar kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.
 • Muhteşem bir kardiyo türüdür. Kilo vermek için her gün düzenli olarak bisiklet sürülebilir. Yarım saat bisiklet sürmenin 300- 400 kalori yaktırdığı bilinmektedir.
 • Karın, bacak ve kalça kaslarını yoğun bir şekilde çalıştırdığı için bu bölgelerde kilo problemleri olanlar bisiklet sürebilir.
 • Efor sarf ettiren bir spor olduğu için kişinin yorulmasına neden olur. Dolayısıyla uyku problemi çeken kişiler için uyku düzenlemeye yardımcı bir spor türüdür.
 • Dolaşım sistemini destekleyicidir.
 • Bağırsak reflekslerini olumlu yönde destekler. Bu sayede kabızlık gibi problemlerin önlenmesine yardımcı olur.
 • Kolesterol seviyesini dengeler.
 • Bisiklet yeni yerler keşfetmenizi sağlayarak hayata olan motivasyonunuzu artırır.
 • Araştırmalar bisiklet sürmenin çağımızın problemlerinden bir tanesi olan stres ile mücadelede önemli bir rolü olduğunu gösteriyor.
 • Orta tempolu bisiklet sürmek eklem sağlığı için faydalıdır.
 • Açık havada bisiklet sürmek temiz hava almaya yardımcı olur; dolasıyla bu durumdan akciğerler pozitif yönde etkilenir.
 • Bağışıklık sistemini destekleyicidir. Bağışıklık sistemi vücuda girebilecek olan yabancı maddelerin kontrolü ve yok edilmesi için oldukça önemlidir.
 • Bisiklet sürmek metabolizmayı dinç tutmaya yardımcı olur.

Tüm bu faydalara baktıktan sonra bisiklet sürmeye karar verdiyseniz kask ve korumalık gibi koruyucu ekipmanlar kullanmayı unutmayın. Ayrıca bisiklet sürme programınızın ilk gününde, aşırı ağır bir performans sergilememeye dikkat edin.

Kaynak: https://nblturkiye.com/

HASAN KILIÇ