GİZLİCE’DEN BALKAN TÜRKLERİNİ ZİYARET

İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Adnan Gizlice, Osmaniye  Balkan Türkleri Derneğini ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

Osmaniye İl  Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Adnan Gizlice, Osmaniye Balkan Türkleri Derneği derneğini ziyaret ederek gündemle ilgili görüş alışverişinde bulundu.  

Osmaniye Balkan Türkleri Derneği yönetim kurulu adına Dernek Başkanı Ahmet Kara, konuyla ilgili olarak ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek;  Bizler de Dernek yönetimi olarak nazik ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Güzel bir iletişim oldu, derneğimiz ile ilgili gelişmeler ve faaliyetlerimiz ile ilgili Osmaniye’nin gündemini konuştuk. Kendisine tekrar teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz” dedi.

BALKAN TÜRKLERİ

Balkan TürkleriBalkanlar‘da yaşayan Türklerdir. Balkan Türkleri, Edirne‘deki Meriç Nehri‘nin batı tarafında yaşayan Türklere verilen addır. Çoğunlukla MakedonyaKosovaBulgaristanYunanistanBosna-Hersek ve Romanya‘da olmak üzere toplamda 1.763.155 – 2.837.703 Türk yașamaktadır. Nüfusları kesin olarak hesaplanamamakla birlikte 1 milyona yakın olduğu Türk dernekleri tarafından hesaplanmaktadır.

Batı Trakya’daki nüfusun büyük çoğunluğunu Türklerin oluşturması nedeniyle Batı Trakya Türkleri 1923-1924 Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesinden muhaf tutulmuşlar ancak Lozandaki görüşmelerde, Mesta Karasu Nehri ile Meriç Nehri arası Batı Trakya olarak kabul edildiğinden, Mesta ile Ustruma Nehirleri arasında kalan KavalaDramaSerez bölgelerindeki Türkler mübadeleye tabi olmuşlar ve Türkiye’ye gelmek zorunda kalmışlardır.

https://tr.wikipedia.org/wiki

HASAN KILIÇ