Genel

GSB YAZ SPOR OKULLARI  GENÇLERE KAPILARINI AÇTI

Gençlik ve Spor  Osmaniye İl Müdürü Sedat Acar, Yıllarca ben de antrenörlük yaptım, hep çocuklarıma bir söz söyledim, milli eğitim olmazsa olmazımız ama spor da bir kuşun iki kanadı gibi düşünün.  Biz milli eğitim bir elmanın iki yarısı gibiyiz, milli eğitim olmazsa olmaz, gençlik spor olmazsa olmaz hayata hazırlanmak için Milli Eğitim’den almış olduğunuz eğitimin yansıra eğer sporla beraber sporla hemhal olduğunuz zaman geleceğimizi çok daha güçlü hale getirmiş oluruz.” Dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından tüm yurtta olduğu gibi Osmaniye’de gerçekleştirilen GSB Spor Okulları ve GSB Engelsiz Spor Okulları uzman antrenörler eşliğinde bugün itibariyle gençlere kapılarını açtı.

Osmaniye’de 29 farklı branşta verilen eğitimler uzman antrenörler eşliğinde gerçekleştirilirken, GSB spor okullarının yaz dönemi düzenlenen törenle açıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından etkinlik Tekvando, Hokey ve Halk oyunları gösterileriyle devam etti.

Törende konuşan Gençlik ve Spor İl Müdürü Sedat Acar, “Eğitim öğretim sürecinizi tamamladınız, milli eğitimdeki çalışmalarınız tamamlandı yaza girdik. Yazın da bizlerle beraber olmak için hepiniz buradasınız öncelikle spora ayırdığınız zaman için bizlerle olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Yıllarca ben de antrenörlük yaptım, hep çocuklarıma bir söz söyledim, milli eğitim olmazsa olmazımız ama spor da bir kuşun iki kanadı gibi düşünün.

Biz milli eğitim bir elmanın iki yarısı gibiyiz, milli eğitim olmazsa olmaz, gençlik spor olmazsa olmaz hayata hazırlanmak için Milli Eğitim’den almış olduğunuz eğitimin yansıra eğer sporla beraber sporla hemhal olduğunuz zaman geleceğimizi çok daha güçlü hale getirmiş oluruz.

Bir kuşun tek kanadıyla uçamayacağı gibi bir kanadınız milli eğitim olsun diğer kanadınız gençlik spor olsun. Yaz boyunca inşallah beraber olacağız eğitim öğretim sürecinde yaşamış olduğumuz o yoğunluğu burada deşarj olacaksınız, sporla çok güzel bir hayata tutunacaksınız.

Biz sizleri ama yaz boyunca çalıştırdıktan sonra hocalarımız bırakmayacaklar, okul dönemimize göre de hafta sonları antrenmanlara devam ettireceğiz. Sadece yaz döneminde sporunuzu yapıp da hadi bana Allah’a ısmarladık demeyin.

Spor bir yaşam tarzı haline getirmeniz lazım sağlığımız için de dinamik bir toplum oluşturmak açısından da spor olmazsa olmazımız olsun. Umuyorum güzel bir süreç yaşayacağız, yarınlarda belki aramızda çok büyük başarılara imza atacak genç yeteneklerde hocalarımız tespit edecekler.

Biz o çocuklar performans sporcularımızla daha çok zaman ayırarak daha çok başarılara imza atmak için birlikte mücadele edeceğiz” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından tören toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

NEDEN YAZ SPOR OKULU

Baharın yavaş yavaş kendini göstermeye başladığı bu günlerde, “neden yaz okulu” konusunu hakkında bir yazı yazmak istedik. Malum yaz okulları kayıtları başladı ve iyi okullara kayıt yaptırmak için erken davranmak herşeyde olduğu gibi yaz okulunda da önemli.

İçinizden, “bizim zamanımızda yaz okulu mu vardı?” dediğinizi duyar gibiyim. Evet bizim zamanımızda yoktu ama bizim zamanımızda özel okul da yoktu, parti evleri de yoktu, 4 yaşında drama dersi almak da.

YAZ SPOR OKULLARI TAM OLARAK NEDİR ?

Yaz okulu aslında önce yaz tatilinde 3 ay boyunca, evde çocuklarına yetemeyen aileler tarafından tercih edilmeye başlanmış ancak seneler içinde, ailelerin yaz okullarındaki kazanımları fark etmeleriyle, gereklilikten dolayı tercih edilen bir okul olmaya başlamıştır.

Okul öncesi yaşlar için yaz okullarındaki temel amaç, çocukların eğlenerek vakit geçirip sosyalleşebileceği, oyunlar oynayarak çeşitli spor dallarını öğrenmelerini, gelişimini amaçlar.

YAZ OKULU NE KAZANDIRIR ?

– Çocukların birarada vakit geçirmesi, birbirlerine destek olmayı, paylaşmayı ve arkadaşlık kavramlarını pekiştirir.
– Sorumluluk duygusu, özgüven ve unutulmayacak bazı anılara sahip olurlar

– Spor, çocuklara sağlıklı bir vucut, takım çalışması ve disiplin aşılar.

– Çocukların ilgi duydukları ve yetenekli oldukları alanları keşfetmelerine / keşfetmenize yardımcı olur.
– Maceracı ve araştırmacı yönleri ortaya çıkar.

– Birçok yaz okulunda öğretmenler, belirli konularda sıradışı becerisi olan çocukları tespit edip, isteğiniz üzerine profesyonel spor kulüplerine yönlendirme yapabilmektedir. 

Kaynak: https://www.dogruokul.com/

HASAN KILIÇ