Genel

“HABERCİLİKTE İLKELER VE YENİ  YÖNELİMLER” PANELİ

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) tarafından “Habercilikte İlkeler ve Yeni Yönelimler” başlıklı panel düzenlendi. Üniversitenin Rektörlük Büyük Salonda düzenlenen panele, yerel medya temsilcilerinin yoğun katılımı oldu.

Panelin açılışını Üniversite Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun yaptı. Tüm konuklara ve katılımcılara teşekkür ederek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun, “Dördüncü güç olan medya, günümüzde dördüncü güç olmaktan çıkıp kapitalizmin gelişmesi ile birlikte tekeller, monopoller siyasal anlamdaki güçler daha özgürlükçü ve iktidarların dışında yer alan beşinci güç haline geldi. Sosyal medya ve internet medyası dediğimiz güç ortaya çıktı. Bu da daha güçlü bir biçimde tüm toplumları etkilemeye başladı. Tabiki bu şekilde olduğunda bir takım sorunlar beraberinde geliyor. Bu panelde bu sorunlar aydınlığa kavuşacak diye düşünüyorum” dedi.

“Habercilikte İlkeler ve Yeni Yönelimler” panelinin 1. oturumu, Dijitalleşme, Gazetecilik ve Yerel Basın başlıklarıyla gerçekleşti. Panelde Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şadiye Deniz, ‘Dijital Gazetecilik ve Unutulma Hakkı’, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mikail Batu, ‘Sosyal Medya ve Metaverse’, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Petek Durgeç, “Türkiye’de ve Dünyada Yerel Basın”, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Simge Deniz Demirel ise “Habercilikte Yeni Yaklaşımlar” başlıklı sunum yaptı. 
“Habercilikte İlkeler ve Yeni Yönelimler” panelinin birinci oturumunun sonunda Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsrafil Avcı, Cebelibereket Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Cihangir, Kadirli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Yüksel Kaya ve Önder Gazeteciler Cemiyeti Başkanı adına Mehmet Aksoy tarafından değerlendirme oturumu gerçekleştirildi.

“Habercilikte İlkeler ve Yeni Yönelimler” başlıklı panel, 3 Haziran 2022 tarihinde 09.00-11.30 saatleri arasında Habercilik Üzerine Uygulamalar, 13.00-16.00 saatleri arasında ise Sosyal Medya-Farklı Gazetecilik Uygulamaları başlıklı oturumlar ile Rektörlük Büyük Salon’da düzenlendi.

OKÜ Basın