Genel

HERŞEY HUZURLU BİR OSMANİYE İÇİN

Vali Dr. Erdinç Yılmaz, “İlimiz genelinde 2024 yılı Ocak ayında çeşitli suçlardan aranması olan toplam 169 şahıs yakalanarak adli mercilere teslim edilmiştir.Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla Asayiş, Uyuşturucu, Kaçakçılık, Düzensiz Göçmen ve Terör konuları başta olmak üzere her türlü suç, organize oluşumlar ve terör örgütleri ile mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de sokaklarımızın ve evlerimizin huzurunu sağlamaya yönelik faaliyetler yapmaya devam edecek, Şehrimizin huzurunu bozmaya yönelik kimseye fırsat vermeyeceğiz.” Dedi.

Vali Dr. Erdinç Yılmaz’ın 2024 Yılı Ocak Ayında Meydana Gelen Asayiş ve Güvenlik Olayları İlgili Basın Açıklaması

      Vali Dr. Erdinç Yılmaz, 2024 yılı Ocak ayında Polis ve Jandarma sorumluluk bölgesinde meydana gelen asayiş ve güvenlik olayları konusunda açıklamalarda bulundu. 

Polis ve Jandarma sorumluluk bölgesinde meydana gelen asayiş ve güvenlik olayların değerlendirilmesi amacıyla Mülki İdare Amirleri, Emniyet ve Jandarma birimleri ve ilgili Kurum Amirlerinin katılımlarıyla “Asayiş ve Koordinasyon Toplantısı” gerçekleştirildiğini ifade eden Vali Yılmaz, Toplantıda Genel Güvenlik, Asayiş, Uyuşturucu ile Mücadele, Kaçakçılık, Düzensiz Göçmen ile Mücadele, Terör ve Trafik konuları ele alınarak, Osmaniye’mizin daha huzurlu ve güvenli bir şehir olması için alınan tedbirler, yürütülen faaliyetler ve elde edilen başarılar hakkında genel değerlendirme yapıldığını söyledi.

   Vali Dr. Erdinç Yılmaz sözlerinin devamında İlimizde asayiş konusunda yapılan çalışmalara hakkında bilgi vererek, “2024 yılı Ocak ayında ilimiz genelinde 1676 asayiş olayı meydana gelmiş, 1157 kişi yakalanmış, 94 kişi ise tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir.

Meydana gelen 1.676 olayın 1496’sı aydınlatılmıştır. Asayiş suçlarında aydınlatılma oranı yüzde 89 olup geçen yılın aynı dönemine kıyasla aydınlatılma oranında yüzde 4 artış meydana gelmiştir.

Asayiş olayları neticesinde son bir ay içerisinde 20 Av Tüfeği, 41 Tabanca, 9 Kurusıkı Tabanca ve 1 adet uzun Namlulu Tüfek (Yivli Tüfek) ele geçirilmiştir. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla ele geçirilen tabanca sayısında yüzde 11 oranında artış yaşanmıştır. ”diye konuştu.

          Vali Dr. Erdinç Yılmaz, göçmen kaçakçılığı konusunda yapılan çalışmalar hakkında ise şu bilgileri verdi, “Göçmen Kaçakçılığı ile ilgili olarak 2024 yılı Ocak ayında “Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti” suçlamasıyla 11 organizatör/şüpheli yakalanmış, 8 şahıs tutuklanmıştır. Ocak ayı içerisinde yapılan kontroller sonucunda 78 düzensiz göçmen yakalanmıştır. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla yakalanan düzensiz göçmen sayısında yüzde 129 oranında artış söz konusudur. ”

          Kaçakçılık suçları konusunda yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Vali Yılmaz, “Kaçakçılık Suçları ilgili olarak, 2024 yılı Ocak ayında meydana gelen 51 olayda 21.377 adet sigara, 1.815.710 adet makaron, 18 adet cep telefonu, 487 adet paket tütün, 7.000 adet puro ve 2.331 adet elektronik sigara ele geçirilmiştir.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla gümrük kaçağı sigarada yüzde 53, elektronik sigarada ise yüzde 718 oranında ele geçirilen malzemelerde artış meydana gelmiştir. 

Organize Suçlar ile ilgili olarak 2024 yılı Ocak ayında 10 olay meydana gelmiş olup, 19 adet tabanca, 1 adet av tüfeği, 18 adet şarjör, 44 adet tabanca fişeği ve 6 adet silah aksamı ele geçirilmiştir.”diye konuştu.

          Terörle mücadele konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Dr. Erdinç Yılmaz, “Terörle Mücadele ile ilgili olarak, PKK/KCK Terör Örgütü faaliyetleri kapsamında 17 şüpheli şahıs yakalanmış, bu şahıslardan 10’u tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. FETÖ/PDY Terör Örgütü faaliyetleri kapsamında ise 4 şüpheli şahıs yakalanmıştır. dedi.

          Vali Dr. Erdinç Yılmaz, açıklamasının devamında, “Narkotik Suçlarla ile ilgili 2024 yılı Ocak ayında ilimiz genelinde meydana gelen 167 olayda 185 şüpheli şahıs yakalanmış, 23 şahıs ise tutuklanarak cezaevine teslim edilmiştir. Ayrıca Narkotik suçlarından aranması olan 21 şahıs yakalanmış olup geçen yılın aynı dönemine kıyasla aranan şahısların yakalanmasında yüzde 62 artış yaşanmıştır.

Ele geçirilen narkotik maddelere bakıldığında, 2024 yılı Ocak ayında 22 kilo 700 gram Esrar ve türevleri, 431 kilo 300 gram Bonzai olarak tabir edilen Sentetik Kannabinoid, 4 kilo 800 gram Metamfetamin, 810 gram Eroin ve 3496 adet Sentetik Ecza ele geçirilmiştir. 

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla ele geçirilen uyuşturucu maddelerde yüzde binleri bulan oranda artış gözlenmiştir. ”diye konuştu.

         Vali Yılmaz, trafik denetimleri hakkında ise şu bilgileri verdi, “Trafik Denetimleri ile ilgili olarak 2024 yılı Ocak ayında 108 yaralamalı ve 61 maddi hasarlı olmak üzere toplam 169 trafik kazasının meydana geldiği, trafik kazaları sonucunda 154 vatandaşımızın yaralandığı, geçen yıla kıyasla yaralamalı kaza sayısında yüzde 4’lük azalışın oluştuğu görülmüştür.

Yapılan denetimlerde ise 58.248 adet aracın sorgulandığı, 473 aracın trafikten men edildiği, toplamda 10.327 adet cezai işlem uygulandığı tespit edilmiştir.”dedi.

          Vali Dr. Erdinç Yılmaz, aranan şahıslar  konusunda yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi,

“İlimiz genelinde 2024 yılı Ocak ayında çeşitli suçlardan aranması olan toplam 169 şahıs yakalanarak adli mercilere teslim edilmiştir.Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla Asayiş, Uyuşturucu, Kaçakçılık, Düzensiz Göçmen ve Terör konuları başta olmak üzere her türlü suç, organize oluşumlar ve terör örgütleri ile mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de sokaklarımızın ve evlerimizin huzurunu sağlamaya yönelik faaliyetler yapmaya devam edecek, Şehrimizin huzurunu bozmaya yönelik kimseye fırsat vermeyeceğiz.”

Valilik basın