Genel

İÇİŞLERİ BAKANIMIZ  ALİ  YERLİKAYA, OSMANİYE VALİLİĞİNİ ZİYARET ETTİ

      İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, Osmaniye Valiliğini ziyaret etti.

Konteyner Kent ziyaretinin ardından beraberinde Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Aile ve Sosyal Hizmetler Eski Bakanı ve Osmaniye Milletvekili Derya Yanık, Osmaniye Milletvekili Seydi Gülsoy, Belediye Başkanı Kadir Kara ile birlikte Valiliğe gelen İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, Valilik önünde Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Can Altundarak, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, İlçe Belediye Başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri tarafından karşılandı.

        Karşılamanın ardından Valilik Şeref Defterini imzalayan İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, daha sonra Valilik Makamında Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Aile ve Sosyal Hizmetler Eski Bakanı ve Osmaniye Milletvekili Derya Yanık, Osmaniye Milletvekili Seydi Gülsoy, Belediye Başkanı Kadir Kara ile bir süre görüştü. Vali Dr. Erdinç Yılmaz, İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya’ya ilimizi ziyaretinden dolayı tüm hemşehrilerimiz adına teşekkür ederek, “Sayın Bakanımıza nazik ziyaretleri için şükranlarımızı sunuyoruz.”dedi.

        Osmaniye Valiliği ziyaretinin devamında Valilik Rahime Hatun Toplantı Salonunda Afet Koordinasyon Toplantısı, İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya başkanlığında yapıldı. İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

          İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya,”6 Şubatta meydana gelen asrın felaketinin 138. günündeyiz. Rabbim başta deprem olmak üzere tüm afetlerden Ülkemizi, Milletimizi korusun. Hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar niyaz ediyoruz. Çarşamba günü inşallah hep birlikte idrak edeceğimiz Kurban Bayramımız Osmaniye’mize, Türkiye’mize tüm İslam Alemine hayırlar getirsin. Biraz önce Valiliğimizde, koordinasyon toplantısı yaptık. Öncelikli amacımız İçişleri Bakanlığı olarak, AFAD olarak Osmaniye’mizde çadır alanlarında kalan vatandaşlarımızı ve tesislerde misafir ettiğimiz Osmaniyeli hemşehrilerimizi, en kısa zamanda, arzu ediyorlarsa kira yardımı, arzu ediyorlarsa konteynerlarımızda misafir etmek istiyoruz. Bayramdan sonra, Valiliğimizin koordinasyonunda, elbirliğiyle bu hemşehrilerimizi bir araya gelip inşallah kira veya konteyner noktasında yeni barınma imkanlarıyla buluşturacağız.

 Bugüne kadar yapılmış tamamlanmış hasar tespitinde toplam bağımsız bölüm sayısı Osmaniye’mizde 282 Bin 434. Bunlardan orta hasarlı ve üzeri olan bağımsız bölüm sayısı 25 Bin 311, bunun 20 Bin 196’sı konut, 3 Bin 340’ı ticarethane. İlimiz genelinde yıkık ve acil yıkılacak yapı olmak üzere toplam 800 enkaz bulunuyordu, bunların tamamını biliyorsunuz kaldırdık. Şimdi ağır hasarlı binalarla uğraşıyoruz, bunların sayısını vermek istiyorum; 8 Bin 809. Valiliğimiz bunların yıkım ihalelerini tamamladı, biz 2 ayı bile bulmadan bunların tamamını, belki daha önce enkazların kaldırımını tamamlayacağız.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ve yine AFAD işbirliğiyle Osmaniye İlimize 17 Bin 797 kalıcı konut yapmayı planlıyoruz. 5 Bin 231’nin ihalesi yapıldı, yer teslimleri müteahhitlere yapıldığı gibi bunların yapım süreci de biliyorsunuz devam ediyor.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettikleri gibi bu konutları, Allah’ın izniyle, 1 yıl gibi bir süre içerisinde kıymetli hemşehrilerimize teslim edeceğiz. 3 Bin 294 konteynerda 5 Bin civarında vatandaşımızı misafir ediyoruz. Az önce de Osmaniye’ye gelir gelmez Konteyner Kentimize gittik oradaki kardeşlerimizle buluştuk, hatırlarını sorduk, hem geçmiş olsun dedik hem onların bizden taleplerini aldık. Osmaniye sıcak, Hatay sıcak. Yaklaşık 1,5 aydan beri Konteyner Kentlerdeki bütün konteynerlarımıza klima takma sürecini başlattık. Şu ana kadar 30 Binin üzerine çıktık ama 50 Bini geçeceğiz.Az önce ziyaret ettiğimiz konteyner kente 2 bin 100 yeni klima getirildi. Bayramdan önce bunların tamamı takılacak.”dedi.

         Bugüne kadar AFAD, Kızılay ve diğer STK ile birlikte kesintisiz sıcak yemek hizmetinde bulunduklarını ancak Konteynerlarda kalan vatandaşlarımızın kendi yemeklerini yapmak istedikleri şeklinde bir talepleri olduğunu ifade eden İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya “Biz de onlardan gelen bu öneriyi değerlendirdik ve Bayramdan hemen sonra, Kızılay AFAD’ımız oturdular çalıştılar bir kart sistemi ve o kart sistemi ile beraber alışverişlerini yapıp, yemeklerini de kendi gönüllerine göre pişirmek 6 Şubat öncesi duruma dönmek istiyorlar. Bunu sağlayacağız. Bugüne kadar Osmaniye’mizde 82 Bin 762 ailemize 10 Bin Liradan toplam 827 Milyon Lira hane destek ödemesi yaptık.

Yine 14 Bin 508 ailemize 15 Bin Liradan toplam 217 Milyon Lira taşınma yardımı yaptık. 10 Bin 78 ailemize 113 Milyon Lira kira yardımı yaptık, üçüncü ay kira ödemelerini de yapmış bulunuyoruz. Biliyorsunuz ev sahiplerine 5 Bin Lira, kiracılara 3 Bin Lira kira yardımında bulunuyoruz. Toplam Osmaniye’mize 6 Şubat’tan bugüne kadar 1 milyar 317 milyon lira ödenek harcanmış oldu. 

Biz Osmaniye’mizin, Türkiye yüzyılına el verdiğini, emek verdiğini görüyoruz ve onlarla beraber yürümekten de büyük memnuniyet duyuyoruz. Allah’ın izniyle Osmaniye’miz yaraları, deprem yaraları sarıldıktan sonra öncekinden çok daha güzel olacak. İnşallah çok daha övünç duyabileceği bir noktaya geldiğini hep birlikte göreceğiz.”dedi

        İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya bayram tatili sürecinde kazaların önlenmesi için sürücülere seslenerek şunları söyledi. “Dokuz günlük büyük Kurban Bayramı tatili artık başladı. Herkes yolda. Buradan ekranın başında bizleri izleyen vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyorum. Yollarda trafik kurallarına lütfen uyalım. Belki bunu çok çok defalar duydunuz, işittiniz ama biz diyoruz ki lütfen gözünüzü yoldan ayırmayın, sevenlerin gözünü yollarda bırakmayın, dolayısıyla Allah kazadan korusun diyoruz. Bayramınızı tekrar şimdiden kutluyoruz.”diye konuştu.

Valilik basın