Genel

İŞ İNSANI KÖYÜNDE LAVANTA ÜRETİMİYLE GELİR ELDE EDİYOR

Tekirdağ’da endüstriyel makine imalatı yapan Yunus Kandırmaz, Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Bekereci köyünde ailesinden kalan 35 dönümlük atıl araziyi lavanta üretimi için değerlendirdi.

3 yıl önce 55 bin fidan dikerek başladığı lavanta üretiminde geçen yıl ilk kez çiçek ve yağ satışı yapan Kandırmaz, bu yıl rekoltenin 2 katına çıkmasını umuyor. Bahçenin görsel güzelliğiyle de ilgi çeken Kandırmaz, önümüzdeki yıl fotoğraf tutkunları için güzel bir ortam haline getirmeyi planlıyor.

Tekirdağ’da endüstriyel makine imalatı yapan 50 yaşındaki Yunus Kandırmaz, Kadirli ilçesi Bekereci köyünde ailesinden kalan 35 dönümlük atıl araziyi değerlendirmek istedi.

Araştırması sonucu bölgenin lavanta üretimine uygun olduğunu öğrenen Kandırmaz, köyüne dönüp taşlardan arındırdığı alana 3 yıl önce 55 bin fidan dikti.

Kandırmaz, ilk kez geçen yıl olgunlaşan çiçeklerin ve yağının satışını yaptı.

Kandırmaz, yaptığı çalışmalarla ata toprağını tarıma kazandırarak köyüne katkı sunmayı istediğini söyledi.

Deneme amaçlı ektiği lavantadan güzel sonuç aldığını belirten Yunus Kandırmaz, “Bu bitkiyi buraya kazandırmak çok hoş ve güzel duygu. Geçen yıl hasatta yaklaşık 2,5 ton çiçek elde ettik. Ürünlerin bir kısmından 63 litre civarında yağ çıkarıp sattık, bir kısmını da kozmetik firması aldı.” diye konuştu.

Kandırmaz, yeni sezonda rekolteden umutlu olduklarını ifade ederek, “Bu yıl çiçeklenme daha güzel oldu, rekoltenin 2 katına çıkmasını umuyoruz. Bu cinsin çiçeklenmesi daha uzun süren türleri var. Eğer uygun toprak bulabilirsek o türü de ekip üretimi geliştirmeyi düşünüyoruz.” dedi.

Bahçenin, görsel güzelliğiyle de ilgi çektiğini dile getiren Kandırmaz, şöyle konuştu:

“Rengi ve kokusuyla görsel bir şölen oluyor, insanların ilgisini çekiyor. Vatandaşlar görmek ve fotoğraf çektirmek istiyor. Biz de bununla alakalı peyzaj ve yol çalışmalarına başladık. Gelenlerin bir şeyler yiyip içebileceği ortam hazırlıyoruz. Burayı önümüzdeki yıl, fotoğraf tutkunları için güzel bir ortam haline getirmek istiyoruz.”

MENDERES ÖZAT

LAVANTA ÇAYI FAYDALARI NELERDİR? NELERE İYİ GELİR?

Mavi ve mor çiçekleri, misler gibi kokusuyla bizleri büyüleyen lavanta… Lavantaların hasat edilmesinin üzerinden henüz bir iki ay geçti. Taze hasat lavantalarınızı edindiyseniz onlarla kendinize sağlıklı çaylar hazırlayabilirsiniz.

Lavantanın kokusu ve aromasına hayran olmayan yoktur herhalde ama bu güzel bitkinin sağlığa faydaları da saymakla bitmiyor. Sakinleştirici etkisi ile bilinen lavanta çayının uzmanlar tarafından önerilmesinin tek nedeni tabi ki bu değil. Parfümden sabuna, aromatik yağlardan yemeklere kadar birçok şeyin içine giren lavanta bitkisinden yapılan çayın faydaları nelerdir biz biraz buna değineceğiz.

Öncelikle kendinize tanınmış bir markadan güvenilir bir ürün almak isterseniz Arifoğlu lavanta tam size göre! Rahatlatıcı etkisine bayılacaksınız!

Lavanta çiçeğinin taze veya kurutulmuş tomurcuklarından yapılan çay kendine özgü lezzet ve aromatik kokusuyla daha demlerken bile ruhunuzu dinlendirmeye başlar. Lavanta çayı neye iyi geliyor dilerseniz biraz göz atalım.

LAVANTA ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

 Lavantanın en bilinen özelliği sakinleştirici etkisi ve ağrı kesici özelliğidir. Romatizma ağrıların azaltılmasına da destek olabilmektedir. Çok eski zamanlardan beri vücut ağrılarını dindirmek için kullanılan yağının bu özelliğinden bahsedildiğine pek çok filmde bile rastlayabilirsiniz.

Dilerseniz Zin Naturel’in Doğal Lavanta Yağı ile bu rahatlatıcı etkiyi tecrübe edebilirsiniz.

Lavanta çayı da aynı şekilde bu sakinleştirici özelliği sayesinde kolay uyumanıza yardımcı olur. Biodem Lavanta 40’lı poşet çay ile huzurlu uykulara hoşgeldin diyebilirsiniz.

Hazımsızlık, gaz ve şişkinliği hafifleten lavanta aynı zamanda iltihabı azaltabilen ve bir dizi ciddi rahatsızlığı önleyebilen anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Mide ve bağırsak problemlerinin giderilmesinde etkilidir.

Kasların ve eklemlerin iltihaplanmasını azaltarak ağrıyı hafifletir. Soğuk algınlığı ve gripten kurtulmaya yardımcı olduğundan özellikle kış aylarında tüketilmesi önerilmektedir.

Kan pıhtılaşması riskinin azaltılmasına yardımcı olduğundan kalp hastalıklarında önleyici rol üstlenir. Rahatlatıcı etkisi sayesinde stres ve kaygıyı giderdiği için kas spazmlarını da en aza indirir.

Corona virüsle savaşmak için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biri olan C vitaminini yüksek oranda bünyesinde bulunduran bu çay kalsiyum ve magnezyum da içerir. Bu sayede bağışıklık sağlığını destekler ve insan vücudunun enfeksiyonlarla savaşmasını kolaylaştırır.

Etkili kokusu sayesinde solunum problemlerine ve bulantı şikâyetlerine iyi gelir.

Bu çayın antioksidan özelliği karaciğer açısından oldukça faydalı olmasını sağlar. Karaciğerin düzenli çalışmasına destek olurken, toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasına yardım eder.

Ayrıca cilt sağlığımıza da iyi geldiği kanıtlanmıştır. Yağ bezeleri tedavisi için ılık haldeki çayı bir pamuk yardımıyla yağ bezelerinin üzerine uygulayabilirsiniz.

LAVANTA KOKAN SAÇLAR… 

Saç dökülmesi yahut kepeklenme probleminiz varsa saçınızı bir de lavanta çayıyla yıkamayı deneyin. Peki, her derde deva bu çayı saça nasıl uygulayacaksınız? Demleyip ılımaya bıraktığınız çayı, yıkanmış temiz saçınıza uygulamanız gerekiyor. Yarım saat saçınızda beklettikten sonra yine ılık suyla hafifçe durulayabilirsiniz. Lavanta çayının saç köklerinde kan akışını hızlandırdığı düşünüldüğünden, canlı ve güçlü saçlar elde etmenize yardımcı olacağı söyleyebiliriz.

BU KADAR GÜZEL BİR BİTKİNİN YAN ETKİSİ OLABİLİR Mİ?

Bu çayın bilinen çok az yan etkisi vardır ancak lavantaya veya benzeri çiçekli bitkilere karşı alerjiniz varsa tüketmemeniz sağlığınız açısından daha iyi olabilir. Lavanta çayı, lavantaya alerjisi olan insanlarda, nefes almada zorluk, deri döküntüsü ve boğaz tahrişini içeren alerjik bir reaksiyona sebep olabilir.

Her şifalı bitki de olduğu gibi bunu da ideal oranda tüketmek gerekir. Yemeklerden hemen sonra tüketmeyip biraz zaman geçmesini beklemeniz sağlıklı olacaktır. Uzun süre devamlı şekilde tüketilmemeli, belirli periyotlarla ara verilmelidir.

Ayrıca lavantanın östrojen hormonunu taklit etme kabiliyeti olduğundan hamile kadınlar bu çayı tüketirken dikkatli olmalı, hatta doktorlarına danışmadan tüketmemelidir. Lavanta çayı ile alakalı diyetleri gerçekleştirmeden önce de doktorunuza danışmanızda fayda var.

Stresi azaltmak için günde bir bardak içmek faydalı olabilir ancak depresyon ilaçları kullananlar bu çayı tüketmemelidir. Çünkü diğer ilaçlarla etkileşime girebilmekte ve alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir.

LAVANTA ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Bütün bitki çayları gibi bu çayı demlemek de çok kolay. İhtiyacınız olan tek şey Anemon bitki çayı demliği ve kurutulmuş lavanta çiçekleri…

Bir bardak kaynatılmış suya, bir çay kaşığı kurutulmuş lavanta ekleyerek yaklaşık 10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz.

Lavantanın faydalarından bu kadar bahsettikten sonra Türkiye’de gittikçe kıymeti anlaşılan bu muhteşem bitkinin yaygınlaşmasını ve öneminin anlaşılmasını sağlayan Lisinia Doğa Projesi’e değinmezsek olmazdı. Bu güzel çiçeğin Türkiye’de yaygınlaşmasında emeği geçenlere teşekkürlerimizi iletmiş olalım.

Kaynak https://www.hepsiburada.com/