Genel

İSMAİL KAYA: “İSTİKLAL MARŞIMIZ, MİLLETİMİZİN BAĞIMSIZLIK ATEŞİNİ CANLANDIRAN BİR DESTANDIR”

AK Parti MKYK Üyesi, Genel Sekreter Yardımcısı 27. Dönem Osmaniye Milletvekili İsmail KAYA, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Sebebiyle Mesaj Yayımladı

Kaya mesajında; “Marşımız, 1921 yılında Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen bir çok şiir arasından, seçilerek  12 Mart 1921 yılında milli marş olarak TBMM’de kabul edilerek, “İstiklal Marşı” olmuştur. 

Aziz milletimizin vataseverliği ve bağımsızlığa olan sevdasının, kahraman ecdadımızın destansı mücadelesinin ilhamıyla kaleme alınmış olan İstiklal Marşımız, milletimizin istikbal ve istiklal mücadelesinin adeta resmi olmuştur.

İstiklal mücadelemizin hala devam ettiği sırada yazılmış olan İstiklal Marşımız, mücadele eden milletimize moral vermiş, bağımsızlık ateşini canlandırıştır.

İstiklal Marşımızın metnine milletimizin vatan aşkı, askerlerimizin fedakârlığı, savaşta ön safta mücadele eden cefakar analarımızın gayreti, Gazi Meclisimizin iradesi yansımıştır. Savaşı kazanacağımıza dair sonsuz inancımız, milletimizin azmi, yürekliliği, özverisi, Allaha ve dinine bağlılığı yine Vatan Şairimiz Büyük Usta Mehmet Akif Ersoy tarafından mısralara yansıtılmıştır.

İstiklal Marşımız geçmişte yazılmasına rağmen hala günümüze ışık tutmaktadır.  İnancımız, değerlerimiz, birikimlerimiz, maneviyatımızı kapsayarak geleceğimize yön verip şekillendirecek kadar yenidir. İstiklal Marşımızın her kelimesi, cümlesi, her  mısrası ve kıtası aziz milletimize, geleceğimizin teminatı gençlerimize adeta yol gösterip dersler verir niteliktedir.

Geçmişte olduğu gibi bağımsızlığına ve vatanına yönelen tehditlere karşı birlik ve beraberliğinden ödün vermeden karşı koyan aziz milletimiz, hiç şüphem yok ki ! Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un maneviyatına, değerlerine, İstiklal Marşımıza her zaman sahip çıkacak, koruyacak, ilelebet muhafaza edecek.

Bu vesile ile İstiklal Marşımızın kabulünün yıl dönümünde, Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi. 

HASAN KILIÇ