Genel

JANDARMADAN ÖRNEK HAREKET

Ülkemizin ihtiyacı olan kan ve kan ürünlerinin gönüllü, düzenli ve bilinçli kan bağışçılarından karşılanması ve kan bağışı bilincinin toplumda yaygınlaştırılabilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı ve Türk Kızılayı arasında protokol kapsamında başlatılan Kızılay Kan Hizmetleri faaliyetleri “Güvenli Kan Temini Projesi” başlatıldı.

Bu kapsamda Osmaniye İl Jandarma Komutanlığı personeli tarafından kan bağışında bulunuldu.

KAN BAĞIŞI VE KAN VERMENİN

FAYDALARI NELERDİR?

Kan, hemen herkesin hayatının bir noktasında ihtiyaç duyabileceği bir durumdur. Bu bilinçle kişilerin hem ihtiyaç duyan insanlar hem de kendi sağlıkları için düzenli kan bağışı yapması önemlidir. Yapılan araştırmalar düzenli kan bağışının hem duygusal hem de fiziksel anlamda insan sağlığı üstündeki çok ciddi faydaları üzerinde durur.

Kişinin ruhsal durumundan kalp sağlığına kadar birçok yarar sunan kan bağışı, hücreleri yenileyerek daha güçlü vücut yapısının oluşmasını destekler. Kalp krizi riskini büyük oranda azalttığı bilinen kan bağışı, daha sağlıklı karaciğere sahip olmanın yanı sıra baş ağrısı ve yorgunluğa iyi gelmesiyle de bilinir. İnsanı psikolojik olarak rahatlatan kan verme işlemi stresi azaltmasıyla da dikkat çeker. Ayrıca kandaki yüksek yağ oranını da azaltır.

Kan vermek muhtemel sağlık sorunlarını ortaya çıkarır

Kan verme işlemi öncesinde yapılacak bazı testler, bilmediğiniz sağlık sorunlarınızı ortaya çıkarabilir ve potansiyel sorunlarınızın üzerine eğilmenizi sağlar.

Zararlı demir depolarını azaltabilir

Hemokromatoz, aşırı demir yüklenmesine neden olan bir hastalık olarak bilinir. Yapılan çalışmalar düzenli kan bağışı yapmanın vücuttaki zararlı ve fazla demir depolarını azalttığını ortaya çıkarmıştır.

Kan vermek kalp krizi geçirme riskinizi azaltabilir

Yılda en az 1 kez kan vermenin kalp krizi riskini azalttığı yönünde bilgiler mevcuttur. Kandaki yüksek demir seviyesi, kalp krizi riskini artırır. Kan vermek, bu demirleri vücuttan atarak kalp sağlığınızı korumayı destekler.

Antikanser konusunda destekçidir

Kan bağışı yapan insanlarda kanser görülme riskinin daha az olduğu saptanmıştır. Yapılan uluslararası çalışmalarda kan bağışı yapan insanların yapmayanlara göre daha az kansere yakalandığı belirlenmiştir.

Kan vermek karaciğer dostu olabilir

Vücuttaki fazla ve zararlı demir depolarının etkilediği organlardan biri de karaciğerdir. Karaciğer sağlığına iyi gelmesi ve demir depolarının bir bölümünü rahatlatmak istiyorsanız gönül rahatlığıyla kan verebilirsiniz.

Stresi azaltıp depresyona iyi gelebilir

Düzenli kan bağışı yapmak gönüllülük esasına dayalı bir işlemdir. Bu işlem sonrası diğer insanların hayatlarına dokunduğunu ve işe yaradığını hissetmek insanı psikolojik olarak iyi hissettirir. Bu da stres ve depresyondan uzaklaşmanıza fayda sağlayabilir.

YÜKSEK TANSİYONU DÜŞÜRME KONUSUNDA ETKİLİDİR

Yüksek tansiyonu olan kişiler üzerinde yapılan çalışmalarda düzenli kan verenlerin tansiyonlarında zaman içinde düşüş ve normalleşme eğilimleri gözlemlenmiştir.

KAN VERMENİN ZARARLARI NEDİR? YAN ETKİLERİ VAR MI?

Sağlıklı bir yetişkin için kan vermenin herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak kan verme işlemi sırasında bazı semptomlarla karşılaşmanız mümkündür. Kan verdikten sonra mide bulantısı ve baş dönmesi yaşarsanız ayaklarınız yukarıda olacak şekilde uzandıktan kısa süre sonra bu etkilerin geçtiğini göreceksiniz. Ayrıca iğne yerinde kanama ve cilt altında morarma gibi belirtiler de yaşayabilirsiniz.

Kan verdikten sonra yaşayabileceğiniz yan etkileri en aza indirmenin yolu bol miktarda su içmek ve dengeli beslenmektir.

Nadir bir şekilde kan bağışı yaptıktan sonra şu durumlarla da karşılaşabilirsiniz:

Düşük kan basıncı

Kas kasılması

Nefes darlığı

Bayılma ve kusma

Bu etkilere daha çok genç donörler, zayıf ve ilk kez kan veren kişilerde rastlanabilir.

KİMLER KAN VERMEMELİDİR?

Sağlıklı insanların sorunsuz bir şekilde kan verebildiği gibi bazı hastalıklara sahip olanlar ise kan veremezler. Kimler Kan Veremez? Sorusunun cevabı şöyledir:

Hepatit B hastalığı olanlar

Hepatit C hastalığı olanlar

AIDS hastaları

Sıtma tedavisi görenler

Frengi geçiren hastalar

Tüberküloz hastaları

Epilepsi gibi sinirsel rahatsızlıkları olanlar

Kanama eğilimi olanlar

Kronik bronşit hastaları

Kronik böbrek yetmezliği olan kişiler

Şeker hastalığı (diyabet) olan ve insülin kullananlar

Kan Vermenin Faydaları İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kan verince vücutta neler olur?

Sağlıklı bir insan kan verdikten sonra doku ve yapılar uyarılarak vücuttaki hücreleri yenilenir. Ayrıca düzenli kan bağışı yapmanın kalp krizi riskini azalttığı da bilinir.

Kan vermek kilo verdirir mi?

Kan vermenin zayıflamayla ilgili herhangi bir bağlantısı belirlenmemiştir.

Kan vermek halsizlik yapar mı?

Kan vermenin olumsuz bir etkisi bulunmamakla birlikte çok fazla kan verildiği takdirde halsizlik yaratabilir.

Dövme yaptıran kişi neden kan veremez?

Dövme yaptıran kişiler, bulaşıcı hastalık sebebiyle 1 yıl sürece kan veremezler.

Kan vermek sağlıklı mı?

Kan vermeye engel bir sağlık sorununuz yoksa, kan bağışında bulunmak yani kan vermek özellikle kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

https://www.memorial.com.tr/