KADİRLİ’DE 6. GELENEKSEL DELAĞRA  ŞENLİKLERİ DÜZENLENDİ

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde düzenlenen Geleneksel 6. Delağra Şenlikleri yoğun ilgi gördü.

Kadirli Belediyesi, Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfı Şubesi ile Yazar Musa Aslansofuoğlu tarafından Değirmendere köyü Maksutoluğu Yaylası’nda düzenlenen Geleneksel 6. Delağra Şenlikleri’nde halk oyunları gösterileri, güreş müsabakaları ve çeşitli yarışmalar düzenlendi.

Halk ozanları ve yerel sanatçıların türkü ve atışmaları ile okunan şiirleri büyük alkış aldı.

Programa, 1900’lü yılların başında Kadirli’de yaşayan ve halk arasında sevilen biri olarak bilinen Kara Mustafa isimli Delağra’yı canlandıran öğretmen ve Yazar Musa Aslansofuoğlu, yöresel kıyafetleriyle ilginç görüntüler oluşturdu.

Belediye Başkanı Dr. Ömer Tarhan, yaptığı konuşmada, Kara Mustafa, Delağra’nın 1900’lü yılların başında Kadirli’de yaşayan ve halk arasında sevilen biri olduğunu ifade ederek, Kara Mustafa adının yaşatılması anlamında güzel bir organizasyon olduğunu söyledi.

Öğretmen ve Yazar Musa Aslansofuoğlu ise 1861 yılında doğan ve fiziki gücüyle yöre insanı tarafından sevildiğini ifade ettiği Kara Mustafa’nın yaşamını anlatan roman yazdığını belirtti.

Adına her yıl geleneksel şenlikler düzenledikleri Delağra’nın yaşadığı yıllarda kuvvetiyle kısa sürede halk arasında tanınan birisi olduğunu ifade eden Sofuoğlu, “2 yıl aradan sonra tekrar düzenlediğimiz şenliklerin yoğun ilgi görmesi bizleri mutlu etti. Halk kahramanı Delağra’nın ölümünden sonra kahramanlıkları herkes tarafından konuşuluyordu. Ben de halk kahramanının unutulmaması için hem roman yazdım hem de adına şenlik düzenledik. Destekleyen ve katkıda bulunan herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kadirli Belediyesi tarafından pilav ve ayran ikramının ardından şenliklerin düzenlenmesine katkıda bulunanlara destek plaket verildi.

Şenliklere, Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Kadirli Kaymakamı Vehbi Bakır, Belediye Başkanı Ömer Tarhan, Andırın Belediye Başkanı Ahmet Doğan, MHP Osmaniye İl Başkanı Yusuf Çomu, AK Parti Kadirli İlçe Başkanı İsmail Oruç, MHP İlçe Başkanı Vekili Severtürk Demirci, İlçe Emniyet Müdürü Tarık Esad Kahveciler, Kadirli Gençlik Merkezi Müdürü Kamil Kerimoğlu, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Tahir Tarhan, Gençlik ve Spor Müdürü Yılmaz Bal, Sosyal hizmetler Müdürü Havva Demir Mor, Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfı Şubesi Başkanı Duran İsaoğlu, Kadirli Belediyesi Basın Yayın Müdürü Murat Unutkan, Kızılay Şubesi Başkanı Zafer Biçer, Yoğunoluk Köyü Muhtarı Mustafa Özçatal, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.    

 Menderes Özat