Kadirli’de KDAK Projesi Çerçevesinde Çiftçiler Desteklenecek

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma (KDAK) Projesi çerçevesinde Kadirli İlçesi Çok Paydaşlı Platform Toplantısı gerçekleştirildi. İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa İlmeç, Kadirli ilçesine bağlı Kösepınarı, Değirmendere, Yoğunoluk, Koçlu, Tahta köylerinden toplantıya katılan çiftçilere yaptığı konuşmada, çiftçilerin gelir düzeyinin arttırılmasına katkı sunacak projeleri destekleyeceklerini söyledi ve projeler hakkında bilgiler verildi.
Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma (KDAK) Projesi kapsamında önümüzdeki yıllarda hibe çağrılarına çıkacaklarını belirten İlmeç, “Projeden ilçemizde 600 rakım ve üzeri olan 5 köyümüz Kösepınarı, Değirmendere, Yoğunoluk, Koçlu, Tahta yararlanacak. Bugün bu toplantıda görüşülen konular ışığında bir Stratejik Yatırım Planı hazırlanacak. Yatırım planı çerçevesinde önümüzdeki yıllarda hibe çağrılarına çıkacağız ve çiftçilerimizin gelir düzeyinin arttırılmasına katkı sunacak projeleri destekleyeceğiz. Projeyle dar gelirli ve alternatif gelir imkânı olmayan çiftçilerimiz desteklenecektir. Proje sayesinde üretimden pazarlamaya kadar bir değer zinciri oluşturulacak, kümelenme yaklaşımı benimsenecek. Projeyle küçük üreticilerimiz, çiftçi örgütlerimiz, küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin kalkındırılması sağlayacağız. Tarımsal altyapı ve kamu yatırımlarıyla bu köylerimiz kırsalda cazibe merkezleri haline dönüştürülecek olan projenin ilçemiz çiftçilerine hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Toplantıya; Kadirli Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Semercioğlu, Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mustafa Örel, Kadirli İlçe Tarım ve Orman Müdür Vekili Nuray Parmaksız, Sumbas İlçe Tarım ve Orman Müdür Vekili Ramazan Nergiz, Şube Müdürleri Hayri Uyduran ve Murat Ulusoy, Köy Muhtarlarımız, İl ve İlçe Müdürlüğü’nde görevli teknik personeller ve çiftçilerimiz katıldı.

Ali Celal KAYMAK