KADİRLİ’DE “TURP HASADI” SEZONU SONA ERDİ

Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, turp diyarı Kadirli’de üreticilerin sezona kötü başlayıp iyi bitirdiğini söyledi. Türkiye’nin turp ihtiyacının çok büyük bölümünün Kadirli’den karşılandığını dile getiren İspir, üreticilerin zarar etmeden sezonu mutlu tamamladığını dile getirdi.

Türkiye’deki turp üretiminin büyük kısmını karşılayan Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde turp sezonu bitti.

Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve maliyetlerin yükselmesi nedeniyle hasada buruk başlayan üreticiler, hava şartlarına bağlı olarak fiyatların artmasıyla sezonu mutlu kapattılar.

Kadirli Ziraat Odası Başkanı Hanifi İspir, turp diyarı Kadirli’de üreticilerin sezona kötü başlayıp iyi bitirdiğini söyledi.

Türkiye’nin turp ihtiyacının çok büyük bölümünün Kadirli’den karşılandığını dile getiren İspir, üreticilerin zarar etmeden sezonu mutlu tamamladığını dile getirdi.

Dekara 4 – 5 ton verim alındığını ve hasat başında turpun kilosunun 1 lira olduğunu ifade eden İspir, “Bildiğiniz gibi Kadirli, turp ve ıspanak bölgesidir. Geçen yıla oranla bu yılda ekim 40 bin dönüm civarında oldu. Başlangıçta piyasa zayıf oldu. Çiftçilerimiz, bir iki ay sıkıntılı geçirdi. Son iki ayda ise havaların soğuması, taleplerin ve fiyatların da artmasıyla üreticilerin yüzü güldü. Biraz para kazandılar. İnşallah üreticilerimizin yeni sezonda da işleri iyi olur ve yüzleri güler.” diye konuştu.

Turp üreticisi Soner Topalhan da her yıl 4 ay süreyle ortalama 5 bin civarında insana ekmek kapısı olan turp hasadını mutlu kapadıklarını söyledi.      

TURP GİBİYİM

 Turp, pek çok faydasıyla halk arasında “Turp gibiyim” deyişiyle bilinir. İçerdiği yüksek miktarda E,A,C,K, B6 vitamini, mineral ve lif sayesinde adeta bir besin deposudur. Turpun kırmızı, siyah ve beyaz olmak üzere üç çeşidi vardır.

Kırmızı turp yağ içermez ve kalori değerinin çok düşük olması sebebiyle diyetlerin vazgeçilmezidir. Siyah turp, adeta doğal öksürük şurubu olarak bilinir. Beyaz turp ise halk ağzında “Japon Turpu” olarak bilinir, eklem ve romatizma ağrıları üzerinde çok etkilidir.

Turp birçok faydası ve çeşidiyle adeta şifali bir bitkidir. Sofraların ve lezzetlerin vazgeçilmezi olan turp zayıflamak isteyenler için de birebirdir.

Kansere karşı savaşır, bağışıklık sistemini güçlendirir, yaşlanmayı önler, kemik erimesini önlemeye yardımcı olur, kalp dostudur… Turpta yok yoktur. Gelin haberimizde bu şifalı sebzenin diğer faydalarına ve özelliklerine birlikte bakalım.

TURPUN FAYDALARI NELERDİR?

Lif oranı yüksek olan turp, karaciğer ve mideyi temizlemesiyle bilinir.

Bunun dışında etkileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Yaşlanmayı önler.
 • Kana verilen oksijeni arttırır.
 • C vitamin deposudur.
 • Kan basıncını düzenler.
 • Bağışıklik sistemini güçlendirir.
 • Besin değeri yüksektir; Antioksidan, lif, çinko, potasyum, megnezyum, bakır kalsiyum, demir, manganez, E, A, C, B6 ve K vitaminlerini içerir.
 • Metobolizma dostudur.
 • İçerdiği yüksek iyot sebebiyle guatr gibi tiroit hastalıklarından korur.
 • Kansere karşı koruyucudur.

TURPUN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Turpun kırmızı, siyah ve beyaz olarak üzere üç çeşidi vardır.

BEYAZ TURPUN FAYDALARI

Halk ağzında “Alabaş” ve “Japon Turpu” olarak geçen beyaz turpun ağrı giderici özelliği vardır, özellikle romatizma kaynaklı ağrıların geçirilmesinde yardımcı olur. Beyaz turp kan basıncını düzenleme etkisi sayesinde sinir ve stres azaltıcı etki göstererek yorgunluk, stres gibi şikayetleri azaltmaktadır. Bunlar dışında beyaz turpun faydalarına şöyle bir bakalım:

 • Kanserin ilerlemesini engeller:

Beyaz turp Japon turpu içerisinde birçok antioksidan barındırmasından dolayı mide kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünde meydana gelebilen kötü hücrelerin gelişmesini engelliyor.

 • Kemik erimesine iyi gelir:

Düzenli olarak tüketildiğinde beyaz turp ”Japon turpu” kemikler için gerekli olan kalsiyum ihtiyacını büyük ölçüde tamamlıyor.Aynı zamanda menopoz döneminde meydana gelebilen kemik erimesini de tedavi ettiği söyleniyor.

 • Eklem romatizmasına ve kalp sağlığına faydalıdır:

Bilimsel olarak yapılan çalışmalarda beyaz turpun ”japon turpunun” iltihaplanmayı azalttığı, kalp sağlığına ve eklem romatizmasına iyi geldiği, gut hastalığı ve yaraların tedavisinde adeta bir şifa kaynağı olduğu ortaya çıkmıştır.

 • Karaciğer sağlığını korumaya yardımcıdır:

Beyaz turp içerisinde karaciğer sağlığı için faydalı olan sülfür maddesi içerir.Karaciğere bağlı rahatsızlıklarınız varsa yemekten önce bir bardak beyaz turp suyu tüketebilirsiniz.

 • Böbrekleri temizler:

Beyaz turp böbrek sağlığı için gerekli olan çeşitli vitamin ve mineralleri içerir. Aynı zamanda idrar söktürücü olan bu besin vücuttan toksinlerin hızlı bir şekilde atılmasını sağlar.Böbrekleri hızlı bir şekilde temizleyerek vücudu zararlı toksinlerden arındırmaya yardımcı olur.

KIRMIZI TURPUN FAYDALARI

Vücuttaki fazla ısıyı alır. Lif açısından zengindir ve içerdiği vitamin bakımından zengin olması sayesinde boğaz ağrılarında etkilidir. Aynı zamanda vücut temizliğine yardımcı olur. Kırmızı turpla ilgili ilginç bir bilgiyse sadece 16 kalori olup içinde yağ bulunmaması!

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/saglik/

MENDERES ÖZAT