Genel

 “KADİRLİ’YE DEĞER KATANLAR” ÖDÜLLENDİRİLDİ 

Kadirli Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Kadirli’de yüksek düzeyde gelir ve kurumlar vergisi ödeyerek ve ayrıca da üretim ve ticaret sektörlerinde yüksek sayıda istihdam sağlayarak İlçe ekonomisine değer katan işadamlarına plaket verilerek teşekkür edildi.

Kadirli Ticaret ve Sanayi Odası’nda 09 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirilen törene, Kadirli Kaymakamı Vehbi BAKIR, Belediye Başkanı Ömer TARHAN, SGK İl Müdürü Mücahit ÇELİK, Kadirli Vergi Dairesi Müdürü Mehmet EMEKSİZ, Kurum yetkilileri, Diğer Oda Başkanları ve Oda üyeleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kadirli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmethan YÜKSEL yaptığı açılış konuşmasında;

“Odamız tarafından düzenlenmiş olan İlçemiz ekonomisine değer katanlar ödül törenimize hoş geldiniz diyor, sizleri şahsım ve Kadirli Ticaret ve Sanayi Odası adına saygıyla selamlıyorum. Bu gün Kadirli’mize değer katan Odamız üyesi iş dünyası temsilcilerimize teşekkür etmek ve örnek başarılarını alkışlamak için bir aradayız. 

Ülke olarak katma değerli üretimin merkezi niteliğinde bölgeler ve şehirlere ihtiyacımız var. Çünkü dünya ekonomisine artık katma değerli üretim ve istihdam gücü yüksek bölgeler ve şehirler yön vermektedir. Bu yüzdendir ki, yüksek düzeyde vergi ödeyerek ve istihdam yaratarak İlçemizin kalkınma yarışında daha hızlı koşmasını sağlayacak bir misyon üstlenmiş olmanızdan dolayı siz değerli özel sektör temsilcisi iş adamı dostlarımı kutluyorum.

Bilindiği üzere, vergi; kamu giderlerini karşılamak amacıyla kanunlarla gerçek ve tüzel kişilere mali güçlerine göre kanunlarla getirilen karşılıksız bir yükümlülüktür.  Bir devletin gücü ve kalkınmışlığı vatandaşlarına sunmuş olduğu eğitim, sağlık, ulaşım, altyapı, güvenlik gibi hizmetlerle ölçülebilmektedir. Devletimizin vatandaşlarımıza bu hizmetleri en iyi şekilde sunabilmesi ve sosyal devlet anlayışını geliştirebilmesi için bütün vatandaşlarımızın gelir düzeyine göre zamanında ve adil olarak vergi ödemeleri büyük önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra vergi bilinci ve vergi ahlakının yüksek olduğu toplumlarda mükelleflerin vergisel ödevlerini kendiliğinden yerine getirmeleri bir gelişmişlik göstergesidir. Bu yapıldığı takdirde Ülkemizin geleceği de aydınlık olacaktır. Bu noktada, “vergilendirilmiş kazanç kutsaldır” düsturuyla yüksek düzeyde vergi ödeyerek vatanına olan borcunu yerine getirmelerinin yanında İlçemize değer kattıkları için sıralamaya giren Odamız üyesi mükelleflerimize şükranlarımı sunuyorum.  

Sizlerin de takdir edeceği, üzere Ülkemizin en önde gelen sorunlarının başında işsizlik sorunu gelmektedir. İşsizlik ekonomik sorunların yanında, kişinin yararsız ve istenmeyen insan olduğu duygusuna kapılarak yaşamında korku, kaygı ve endişeyi de beraberinde getirerek sosyal sorunlara yol açabilmektedir. İşsiz insan sayısının azalması ile maddi ve manevi yönden toplum refahını artırarak tatmin olan birey, kişisel ve toplumsal gelişime daha çok eğilebilecektir. İşsizliğin ekonomik, toplumsal ve kişisel etkilerini azaltmanın tek yolu, işsizlik oranını mümkün olduğunca düşürmektir. Buradan hareketle, İlçemizde yüksek düzeyde istihdam sağlamak suretiyle vergi gibi kutsal ve topluma yararlı bir görevi ifa eden, işsizlik oranını düşüren, üretim ve ticaret alanında katma değer yaratarak İlçemize değer katan ve çalıştırdığı işçi sayısına göre sıralamaya giren siz değerli Odamız üyesi girimci arkadaşlarıma da şükranlarımı arz ediyorum.

Burada kısaca Odamızın faaliyetlerine değinmek istiyorum. Kadirli Ticaret ve Sanayi Odası olarak, kanunla verilmiş görev ve yetkiler çerçevesinde İlçemizde ticaret ve sanayinin gelişimi için her zaman olduğu gibi üyelerimizin yanında yer almak suretiyle çözüm odaklı bir kuruluş olarak faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Üye odaklı çalışan bir kuruluş olmamız sıfatıyla da, üyelerimizden intikal eden genel sorunlar anında üst kurulumuz olan TOBB ve ilgili kurumlara iletilmek suretiyle büyük oranda çözüme kavuşturulmaktadır. Bunun yanında, Odamız tarafından İlçemizin ekonomik olarak kalkınmasının lokomotifi durumunda olan özel sektör üye işletmelerimizin gelişimi ve yeni ufuklar keşfetmelerine katkıda bulunmak amacıyla talep edilen her türlü eğitim, seminer,  bilgilendirme ve iş gezileri gibi faaliyetler yerine getirilmekte olup, nitekim en son gerçekleştirilen Van İli ve çevresi gezi programımız bunun bir örneğidir. Ayrıca Odamız asli görevleri dışında sosyal sorumluluk bilinci içerisinde hareket etmek suretiyle, belirli dönemlerde ihtiyaç sahiplerine eğitim ve gıda yardımı gibi sosyal aktivitelerin yanında, İlçemizin eğitim kurumu, kara ve demiryolu ulaşımı gibi genel sorunlarının da çözümü için çaba gösterdiğinin bilinmesini de takdirlerinize arz ediyorum. İnşallah önümüzdeki bir ay içerisinde Odamızın girişimleri neticesinde İlçemiz Cengiztopel Mahallesi’nde TOBB destekli yapılacak olan okulumuzun temelini de atmış olacağız. 

Bu duygu ve düşünlerle, İlçemiz Vergi Dairesi Müdürlüğü ve SGK Merkez Müdürlüğü’nden alınan sıralama listelerine göre İlçemizde yüksek düzeyde gelir ve kurumlar vergisi ödemeleri nedeniyle ödüle layık görülen Odamız üyesi mükellefler ile çalıştırdıkları işçi sayısına göre ödüle layık görülen sanayi ve ticaret sektöründe faaliyet gösteren Oda üyesi işletmelerimizi İlçemize değer katmalarından dolayı tekrar kutluyor, hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

Kadirli Kaymakamı Vehbi BAKIR ve diğer katılımcıların konuşmasının ardından yüksek düzeyde vergi ödemeleri ve yüksek sayıda istihdam sağlamaları nedeniyle Kadirli Ticaret ve Sanayi Odası üyesi işadamlarına başarı plaketleri protokol tarafından takdim edildi.

MENDERES ÖZAT