Genel

KAYMAKAM SAİM BEY, ŞEHİT DÜŞTÜĞÜ MAMURE TREN İSTASYONUNDA ANILDI

Osmaniye Türk Ocakları Başkanı Tarih öğretmeni Mehmet Çetinkaya; “Feke Kaymakamı iken “Böyle kara günde millet kan ağlarken ben kadife koltukta oturamam” diyerek görev isteyen Saim Bey Üsteğmen rütbesiyle Ceyhan Grup Komutanlığına getirildi. Osmaniye’nin kurtarılması için Mamure Tren İstasyonu’nun alınması gerektiğini inanan Saim Bey şimdi adı Saim Bey Dağı olan Domuzdağına geldi. Fransız kuvvetlerinin karargahlarından Mamure İstasyonun baskını ile ilgili plan yaptı. 18 Kasım sabahı yapılan baskında 15 arkadaşı ile birlikte şehit oldu.” Dedi.

Osmaniye Milli Mücadele kahramanlarından Saim Bey şehadetinin yıldönümünde şehit düştüğü Mamure tren İstasyonunda anıldı. Anma programı Osmaniye Sevdalıları Platformu OSEV üyesi bazı OSEV temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Mamure Tren İstasyonunda toplanan OSEV üyelerinin Saim Bey Dağına yürüyüşü ile gerçekleşen program ile ilgili olarak Tarih Öğretmeni Mehmet Çetinkaya yaptığı açıklamada şöyle dedi;

“Saim Bey,Yüksek öğrenimine devam ettiği sırada 1. Dünya Savaşı başlayınca eğitimini yarım bırakıp savaşa gönüllü olarak katıldı. Savaşta gösterdiği üstün gayret ve başarısından dolayı Harp Madalyası ile ödüllendirildi.

Feke Kaymakamı iken “Böyle kara günde millet kan ağlarken ben kadife koltukta oturamam” diyerek görev isteyen Saim Bey Üsteğmen rütbesiyle Ceyhan Grup Komutanlığına getirildi. Osmaniye’nin kurtarılması için Mamure Tren İstasyonu’nun alınması gerektiğini inanan Saim Bey şimdi adı Saim Bey Dağı olan Domuzdağına geldi. Fransız kuvvetlerinin karargahlarından Mamure İstasyonun baskını ile ilgili plan yaptı. 18 Kasım sabahı yapılan baskında 15 arkadaşı ile birlikte şehit oldu.”

Saim Beyin ve diğer şehitlerin hatırlanması için bu yürüyüş bu programın yapıldığını, katılımcı arkadaşlarla beraber Saim Bey dağına çıkıldığını, Saim Bey Biyografi Anıtında toplanıldığını, şehitlerin dualarla anıldığını söyleyen Çetinkaya açıklamasına şöyle devam etti: “Şehitler vuruldukları zaman değil unutuldukları zaman ölür. Özellikle Tarih öğretmenleri için bu gibi törenler geleceğin nesillerinin zihninin canlı tutulması için çok önemlidir. Tarihin konusu olan geçmiş tecrübelerden ders alınması gerekir. Bunun için de 25 yaşında şehit düşen Saim Bey gibi kahramanlar rol model gösterilmelidir.

Filistin halkının başına gelenleri görerek onlar için dua etmekle birlikte ülkenin güvenliği için askeri silahlanma ile birlikte yeni neslin vatansever duygularla yetişmesi gerekir. Kahramanların anılması sadece vefa için değil tarihten ders alınması için önemlidir.”

HASAN KILIÇ