KAYMAKAM VEHBİ BAKIR KENT MÜZESİNDE İNCELEMEDE BULUNDU

Kadirli Kaymakamı Vehbi Bakır, 40 yıl cezaevi olarak kullanıldıktan sonra müzeye dönüştürülen Kadirli Kent Müzesini ziyaret etti. 

Yörenin kültürel ve folklorik özellikleri ile sosyal ve ekonomik yaşantısına dair ögelerin sunulduğu müzeyi gezen Bakır, müze sorumlusu Cevahir Zararsız ve Belediye Başkanı Yardımcısı Hakan Semercioğlu’dan bilgi aldı.

Çukurova’da doğmuş ve yetişmiş ünlü sanatçıların bal mumu heykelleri, özel eşyaları ve eserlerinin yer aldığı bölümleri de gezen Bakır, ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, kent müzesinin geleceğin büyükleri olacak öğrencilere ve gençlere örnek olmasını istedi.

İlçenin kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması yönünden kent müzesinin öneminin büyük olduğunu ifade eden Bakır, “ Kent müzesinin gençlerimize ve çocuklarımıza örnek olmasını diliyorum. Buradaki eserlerin onların sanat ve estetik duygularını geliştirmesini diliyorum. Bu tarz mekanlarımızın sayısını artırmak çocuklarımızın insani değerler ve yetişmesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kentimizin güzel bir değeri olan müzeyi herkesin ziyaret etmesini bekliyoruz.” dedi.

Belediye Başkanı Yardımcısı Hakan Semercioğlu ise eski hapishane binasının restore edilerek müze haline getirildiğini belirterek, ziyaretinden ve desteğinden dolayı Kaymakam Bakır’a teşekkür etti.

Müze sorumlusu Cevahir Zararsız da 1970 yılında cezaevi olarak inşa edilen 2 bin 548 metrekare alana sahip müzede, yörenin yemek kültürü, el sanatları ile sosyal ve ekonomik yaşantısından ögelerin sergilendiğini belirterek, “Müzemizde teknolojiye yenik düşen el emeği göz nuru el işleriyle geçmişte yapılan, insanların geçim kaynağını oluşturan kalaycılık, semercilik, demircilik, nalbantlık gibi unutulmaya yüz tutmuş meslekler, bal mumu heykellerle sergileniyor. Ziyaretçiler, bal mumu heykel ve maketlerle canlandırdığımız yaşam koşullarından kendilerinden bir şeyler bulabiliyorlar. Geçmişe keyifli bir yolculuk yapıyorlar.” diye konuştu.                               Menderes Özat