KEKLİKLER ÖZGÜRLÜĞE UÇTU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yaban hayatının devamının sağlanması ve kınalı keklik popülasyonunun artırılması amacıyla bin adet  kınalı keklik doğaya salındı. 

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Osmaniye İl Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından bin kınalı keklik Kızyusuflu Köyünde doğayla buluşturuldu. 

Geçen yıl yangında zarar gören ormanlık alana  ekolojik dengeye katkı sağlamak amacıyla kasalarla getirilen keklikler katılımcılar tarafından doğaya salındı. 

Keklik salma etkinliğine, Kadirli Kaymakamı Vehbi Bakır, Devlet eski Bakanı Kürşat Tüzmen, Doğa Koruma ve Milli Parklar Osmaniye Şubesi Müdürü Oktay Deniz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun, Karatepe – Aslantaş Milli Parklar Şefi Yüksel Abidinoğlu, İlçe Tarım Müdürü Fatin Rüştü Özeser, İlçe Orman İşletme Müdürü Adem Sarıbıyık ve orman müdürlüğü personeli katıldı.

Tarım zararlarını azaltmak, kımıl, süne, kene ve zararlı böcek artışını engellemek için ilerleyen dönemlerde de kınalı kekliğin çeşitli bölgelere bırakılacağı belirtildi.

MENDERES ÖZAT