Kızılay’dan Sokak Hayvanları İçin Mamamatik!

Osmaniye’de artık sokak hayvanları Mamamatik ile beslenecek. Türk Kızılay Osmaniye Şubesi, sokak hayvanları için Mamamatik uygulamasını başlattı.

Osmaniye Türk Kızılay Şubesi Kadın Üyeleri tarafından “Hayvanlara Hayat Çevreye Dost Olalım” Projesi hayata geçti. Kadın Şube Başkanı Şule Nacar yaptığı açıklamada, projeye Osmaniye Belediyesi, Haytap, Şehit Hayrettin Mennan Anadolu İHL öğretmen ve öğrencilerinin destek verdiğini belirterek, projenin amacının cam ve plastik atıklarının geri dönüşüme kazandırılması ve elde edilecek mamalar ile sokak hayvanlarının beslenmesi olduğunu söyledi.Nacar, “Mamamatik içine atılan her plastik ve cam atıklar, alt bölümden sokak hayvanları için mama olarak kaplara dökülmektedir. Halkımızın bu güzel projeye destek vermesini bekliyoruz” dedi.

Park 328 AVM önüne yerleştirilen mamamatik ile ilgili bilgiler veren Şule Nacar; “Mamamatik; içerisine atılan her bir plastik, cam veya metal atıklar karşılığında, sokak hayvanları için 5 ile 20 gram arasında mama vermektedir. Aynı zamanda cihazın üst bölümünden dökülen su, alt taraftaki hazneye ulaşarak, sokak hayvanlarının su ihtiyacını da karşılamaktadır. Cihaz güneş enerjisi ile çalışmaktadır. Gereğinde hava kapalı olduğunda elektrik ile de çalışıyor. Yani kısaca geri dönüşüm ile sokak hayvanlarının ücretsiz beslenmesini sağlayan bir proje! Bu proje ile aynı zamanda 3 sosyal amacı da geliştirmeyi hedefliyoruz. 1. Topluma geri dönüşümün önemini ve çevre bilincini anlatmak. 2. Geri dönüştürülebilir ambalaj atıklarını Milli Ekonomiye kazandırmak. 3. Sokak hayvanlarının beslenmesini sağlamak” şeklinde konuştu.

Ali Celal KAYMAK