Genel

KONTEYNER KENTTE YAŞAYAN ÇOCUKLAR, YAVRU KÖPEKLERİN KALP ATIŞLARINI DİNLEDİ

Belediye ekipleri  tarafından getirilen veteriner hekim önlükleri görevliler tarafından programa katılım gösteren çocuklara giydirildi. Önlüklerini giyen çocuklara ilk önce stetoskop kendi kalp atış sesleri dinlettirildi daha sonra yavru köpeklerin kalp atışları dinlettirildi. Heyecan içerisinde yavru köpeklerin kalp atışlarını dinleyen çocuklara görevliler tarafından kokart takıldı.

Osmaniye Belediyesi tarafından “Hayvanlar için bizde varız” sloganıyla, çocuklarda hayvan sevgisini arttırmak amacıyla hazırlanan “Küçük Veteriner Hekim” projesi kapsamında Karaçay Konteyner Kent’te yaşayan çocuklara yavru köpeklerin kalp atışları dinletildi.

Osmaniye Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından ‘Hayvanlar için bizde varız’ sloganıyla çocuklara hayvan sevgisini aşılamak amacıyla hayata geçirilen “Küçük Veteriner Hekim” projesi kapsamında Karaçay Konteyner Kent’te program düzenlendi. Geçici Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezinde görev yapan ekiplerin katılımıyla gerçekleşen program, Veteriner Hekim Bünyamin Akın’ın çocuklara proje hakkında bilgiler vermesiyle başladı.

Çocuklara hayvan barınağının işleyişi hakkında bilgilerin de aktarıldığı programda sokak hayvanlarına yönelik yapılan besleme faaliyetlerinden de bahsedildi. Ayrıca, evde ki yemek artıkları ve bir kap suyun sokaktaki canlar için önemli olduğunun vurgulandığı programda yaralı ve bitkin sokak hayvanları için 0328-440 00 80 nolu numaraya bilgi vermeleri gerektiği anlatıldı.

Bilgilendirmelerin ardından yine ekipler tarafından getirilen veteriner hekim önlükleri görevliler tarafından programa katılım gösteren çocuklara giydirildi. Önlüklerini giyen çocuklara ilk önce stetoskop kendi kalp atış sesleri dinlettirildi daha sonra yavru köpeklerin kalp atışları dinlettirildi. Heyecan içerisinde yavru köpeklerin kalp atışlarını dinleyen çocuklara görevliler tarafından kokart takıldı.

Yavru köpeklerin kalp atışını dinlemenin heyecan verici olduğunu ifade eden çocuklar, stetoskop ile bir başka canlının kalp atışını duymanın güzel olduğunu söylediler.

Belediye basın

ÇOCUKLARDA HAYVAN SEVGİSİ

Hayvan sevgisi temelleri küçük yaşlarda başlamaktadır. Hayvan sevgisi, çocuğu nasıl etkiler? Hayvan sevgisiyle büyüyen çocuğun yaşamı sevgi doludur. Daha sonra sevilme ihtiyacı anne  dışında dünyadaki diğer canlılara yönelir,  diğer canlıları da sevmeyi öğrenir.

Çocuğun yaşayan diğer canlıları sevmek ve onlara saygı duyması onları tanımakla başlar. Bu nedenle doğal dürtülerle korkmadan hayvanlara dokunmak istediklerinde engellememek, korkutmamak, olumsuz düşüncelere sahip olmamalarını sağlamak gerekir.

Çünkü çocukların bu nedenle “hayvan fobisi” geliştirmelerine ya da oluşmuşsa pekiştirmesine yol açıyor olabilir. Küçük yaşlarda hayvan sevgisiyle tanışan çocukların psikolojik gelişimlerine katkısı bulunduğu göz ardı edilemez. Sevgisiz ve korkuyla büyüyen çocuklar, ergenlik döneminde ve yetişkinlik döneminde sevgiyi tanımayan, sosyalleşemeyen, dostluk kurmayı bilmeyen, mutluluğunu ve mutsuzluğunu paylaşamayan, sorumluluk bilincine sahip olamamış bireyler olarak yetişirler.

Bu şekilde yetişen bireylerin çevresine ve doğada yaşayan diğer canlılara (özellikle hayvanlara) sıklıkla zarar verdiği gözlenmektedir. Aynı zamanda ergenlerin madde kullanımı ile bilinçsizce ve öfkeyle bazen davranış bozuklukları gösterdiği de görülmektedir. Zihinsel engeller, dürtüsel denetimin sağlanamaması gibi nedenlerden dolayı da hayvanlara zarar verildiği bilinmektedir.

HAYVAN SEVGISI ILE BÜYÜYEN

EVLATLARIMIZIN ORTAK ÖZELLIKLERI

•    Sevgiyi, saygıyı ve bağlılığı ve sorumluluk almayı öğrenirler.
•    Daha çok fiziksel aktivitede bulunur. Bu çocukları zararlı alışkanlıklardan da uzak tutar.
•    Doğum, üreme, ölüm gibi yaşamsal kavramları tanır ve deneyimler.
•    Yeni arkadaşıyla sırdaş olabilir. Yargılanmadan, suçlanmadan, eleştirilmeden dinlendiği için kendini rahat ifade etme yeteneği kazanırlar.
•    Hayvanlarıyla konuştuklarında dil gelişimleri artar.
•    Korkularını yenmeyi öğrenirler.
•    Empati yeteneklerini geliştirirler.
•    Sabırlı olmayı, isteklerine erişebilmek için çabalamayı öğrenirler.
•    Öfkelerini kontrol edebilmeyi öğrenirler.
•    Özellikle zihin engelli ise psikolojik ve zihinsel rahatlama görülür.
•    Tek çocuk ise, paylaşmayı öğrenirler.

Ceyda  Çolak
Çocuk ve Ergen Psikoloğu

🏠 Çocuk ve Genç Kliniği
Ritim İstanbul AVM, Maltepe – İstanbul 🌍

https://www.cocukvegenc.com/hayvan-sevgisi/