LİSE ÖĞRENCİLERİ 40 GÜNDE ELEKTRİKLİ OTOMOBİL YAPTI

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, 5 lise öğrencisi hazırladıkları proje ile ‘Minivolter’ adını verdikleri elektrikli otomobil yapmayı başardı.

Gülten-Ali Ziyan Anadolu Lisesi öğrencileri Tuana Şimşek, Esat Hoşça, Akif Nacar, Fahrettin Koç ve Enes İspir, oluşturdukları GAZAL adlı grup ile elektrikli otomobil kategorisinde Tübitak Bilim Fuarı için proje hazırlamaya karar verdi.

Osmaniye’yi temsilen öğrencilerin 40 günde yaptığı elektrikli otomobil, Kocaeli’de düzenlenecek Teknofest finallerine katılmaya hak kazandı.

Öğrencilerin ‘Minivolter’ adını verdikleri araç saatte 45 kilometre hıza ulaşıyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak, okul bahçesinde düzenlenen tanıtım programında, AA muhabirine, geçen yıl Osmaniye olarak katıldıkları 13 projeyle teknofest yarışlarında Türkiye 1’nciliği ve 4’ncülüğü elde ettiklerini söyledi.

Bu yıl Kocaeli’de düzenlenecek finallere Osmaniye’yi temsilen elektrikli araç projesi ile katılacak öğrencilerle gurur duyduklarını ifade eden Albak, “Öğrencilerimizin 40 içerisinde ortaya koydukları performans bizleri hem duygulandırdı hem de onurlandırdı. Elektrikli aracımızdan çok daha iyi performans bekliyoruz. 39 lise kategorisinde başvurular var. Başvurular içerisinden öğrencilerimizin finale kalacağından umutluyuz. Bu anlamda gençlerimizi şairin dediği gibi artık oyunda oynaşta değil araba yapan, füze yapan, roket yapan gençler olarak görüyoruz ve bunlarla da gururlanıyoruz.” dedi.

Öğrencilerden Tuana Şimşek ise arkadaşlarıyla hazırladıkları proje ile hayallerini gerçekleştirmek istediklerini belirterek, “Böyle bir projede olmak istiyorduk. Hepimizin hayalinde böyle mühendis olmak yada bu tür çalışmalarla ilgilenmek var. Çok büyük bir şevkle katıldık. Rapor aşamasının geçtikten sonra sevincimizi anlatamam. Birbirimizle çok gurur suyduk. Bu işin bir parçası olmaktan da gurur duyuyorum. Yaklaşık 40 gün gibi bir süredir gece 12’ye kadar çalıştığımızı bilirim. Şamil hocam çok yardımcı oldu. Bu projenin bir parçası olmaktan çok gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerden Esat Hoşça da “Takım olarak 40 günde aracımızı yaptık. Kocaeli’de teknofest yarışmasına katılacağız. İnşallah kazanacağız. Çünkü çok emeğimiz var. Birinci olacağımıza inanıyoruz. Türk gençlerinin başaramayacağı bir şey yok. Diğer katılımcılara da başarılar diliyoruz. Herkese kolay gelsin.” dedi.

Danışman öğretmen Şamil Develioğlu da “Öğrencilerimiz okul olarak teknofest projelerine elektrikli araç ile başvuruda bulundu. Aracımız 40 içerisinde hazır hale getirildi. Teknik özellik olarak 45 kilometre hıza ve 70 kilometre menzile sahip araç. Bugün teknik raporu sunduk. Diğer illerden katılanlarla Kocaeli’de yarış yapacağız. Sadece Kadirli’yi değil Osmaniye’yi temsilen katılacağız. İnşallah çok daha güzel projelere imza atacağız. Bu bizim için bir başlangıç. Çok daha güzel araba yapacağımıza inanıyoruz. Gelecek yıllarda görüşmek üzere.” dedi.

Okul bahçesinde öğrencileri ziyaret eden Kadirli Kaymakamı Vehbi Bakır, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Tapsız ve Gülten-Ali Ziyan Anadolu Lisesi Fazıl Döğüşçü, elektrikli araç hakkında bilgi aldı, yarışmalarda başarılar dileklerini ilettiler. 

MENDERES ÖZAT