Marketlerde fiyat ve stok denetimi 

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, Tarım ve Orman Müdürlüğü ile zabıta ekiplerince marketlere yönelik fiyat denetimi yapıldı.

Ekipler, ilçe genelindeki zincir marketlerde temel gıda ürünlerine yönelik fahiş fiyat, etiket ve stok denetimlerinde bulundu. 

Satılan ürünlerin gramajı, fiyat ve irsaliye karşılaştırması, tüketim tarihi ve diğer kurallara uygunluk konularında inceleme yapan ekipler, etiket fiyatları ile kasadaki fiyatların eşleşip eşleşmediğini karşılaştırdı, depolarda şeker stoklarının olup olmadığını kontrol etti.

Denetimlerin aralıksız devam edeceğini belirten yetkililer, etiket ve irsaliyelerde fiyat farklılıkları tespit edildiğinde rapor tutularak, Ticaret Bakanlığının ilgili birimlerine gönderileceği bildirdi.

Kadirli Belediyesi Zabıta Müdürü Osman Kıvrak, gazetecilere yaptığı açıklamada, marketlere yönelik fiyat ve stok denetimlerinde bulunduklarını söyledi.

Denetimlerin artarak devam edeceğini ifade eden Kıvrak, “İlçe tarım müdürlüğünün ekipleriyle beraber zabıta ekipleri olarak denetleme yapıyoruz. Fiyat ve stok denetlemesi yapıyoruz. Şuana kadar yapmış olduğumuz denetlemelerde her hangi bir sıkıntıyla karşılaşmadık. Normal bir şekilde fiyatlarında tevek fiyatları ve kasa fiyatlarını kontrol ettik. Herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Stoklarında da her hangi bir mal ürününe fazlalık ürününe rast gelmedik. Denetlemelerimiz devam edecektir. Haftalık periyodik olarak yapacağız. Vatandaşımızın yanındayız, vatandaşımızın cebindeki parayı hiç kimseye çar çur ettirme niyetinde değiliz. Gerekli denetlemeleri gerekli işlemleri yasal olarak yapabileceğimiz ne varsa hepsini yapmakta mükellefiz ve mükellefiyetimizden de geri adım atmayacağız.” dedi.

Esnaflar ise fiyatlar ve stokçuların önlenmesi için denetimlerin devamlı olması gerektiğini kaydetti.                                        Menderes Özat