Memleket Partisi Genel Başkanı İnce: “TARIM EKONOMİNİN BEL KEMİĞİDİR”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Osmaniye’de partisinin İl Başkanlığı binasının açılışına katıldı.

Partisinin hizmet binasının açılışının ardından partililer ve vatandaşlar ile beraber yürüyerek, esnaf ziyareti gerçekleştiren Muharrem İnce, daha sonra Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti’ni (OGC) ziyaret etti. İnce, burada OGC Başkanı İsrafil Avcı ve yönetimi tarafından karşılandı. OGC Gökhan Erkmen Toplantı Salonu’nda Başkan Avcı’dan cemiyetle ve Osmaniye basını ile ilgili bilgiler alan Muharrem İnce, ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İnce, ilk olarak Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nden oluşan 6’lı masanın mutabakat metninde yer alan ‘Tarihi gerçekler’ cümlesine tepki gösterdi. “Yani biz Ermeni soykırımı mı yaptık?” diyen İnce, “O altılı masanın mutabakat metninde de bir cümleye takılıyım. Tarihi gerçekler diye bir tabir var! Ne demek tarihi gerçekler? Yani biz Ermeni soykırımı mı yaptık? Ne demek istiyorsunuz? Biz böyle bir şey yaptık mı? Ben Türk’üm, ırkçı değilim. Onun için bilimle savunurum her şeyi. Önceki devletimiz olan Osmanlı, tebaasına silahlı eylemler yapan Ermenilere karşı yer değişimi uygulamıştır. Bunu da ülkesinin ve vatandaşlarının menfaatine yapmıştır. Bu bir soykırım değildir. Soykırım, Alman Nazilerinin, silahsız ve müdafaasız Yahudilere uyguladığı yaptırımlardır” ifadelerini kullandı.

TARIM EKONOMİNİN BEL KEMİĞİDİR”
Konuşmasında ülkenin tarım politikasına da değinen İnce, “Şahsım ve parti mensuplarımız sürekli geziyoruz ve sahadayız. İnsanlarımızın tek gündemi hayat pahalılığı olmuş. Sebze ve meyve fiyatları dudak uçuklatıyor. Vatandaşın alım gücü yok. Hükümet tarımı yok saymıştır. Çiftçiye destek vermemiştir. Halbuki tarım ekonominin bel kemiği olmalıdır. Tarımı öncelikli bir sektör olarak görmek lazım. Tarımı kapasitesi düşük insanların göreceği bir iş zannettiler. Tam tersine tarım artık akıllı insanların işi oldu. Modern tarım, artık bilgisayar demek, teknoloji demek. Gayri Safi Milli Hasılanın yüzde 1’i tarımı desteklemeye ayrılır diye 2006’da kanun çıkardılar. Yüzde yarımı dahi verilmedi. Sonunda Ukrayna’dan Rusya’dan gemi yolu gözler olduk. Bereketli toprakların fakir çocukları olduk. Biz bunu hak etmiyoruz. Yılda 23 milyon ton buğday tüketiyoruz, ancak 17 milyon ton buğday üretiyoruz. Türk çiftçisinden geçen sene 2,75 liraya aldılar. Ukrayna’dan ise 6 liraya aldık. Türk’ten 6 liraya alsaydın da insanlar daha çok ekseydi ya! Tarım milli bir meseledir. Siyasetin ötesi bir meseledir. Enflasyonla mücadelenin bir numaralı yoludur. Ucuz et yemek istiyorsak ucuz yem olacak, ucuz yem yoksa ucuz et olmaz. Ucuz ekmek yemek istiyorsak ucuz tohum, ucuz gübre olacak. Bunlar olmazsa istenilen üretim de olmaz” diye konuştu.

“Biz, Suriyelileri Göndereceğiz!”

Konuşmasında birçok kez gündeme gelen Suriyeli sığınmacılara da değinen İnce şunları söyledi: “Ne iktidar nede muhalefet Suriyeliler konusunda ne yapacağını bilemez haldeler. Tutarsız ve kararsız açıklamalar yapmaktadırlar. Bu konuyu din istismarına kadar taşıdılar. Bizim bu konudaki tavrımız açık ve nettir! Biz Suriyeli’leri göndereceğiz! İktidara gelir gelmez, gerekirse Esad’ı arayacağım, ‘Biz Suriyeli’leri gönderiyoruz’ diyeceğim. Gönderdiklerimizin can ve mal güvenliğini de gerekirse sağlayacağız.”

Muharrem İnce’nin konuşmasının ardından Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İsrafil Avcı ziyaretinden dolayı İnce’ye teşekkür ederek, günün anısına Osmaniye’nin meşhur Karatepe Kilimini takdim etti.

Muharrem İnce, OGC ziyaretinin ardından Osmaniye’den ayrıldı.

Ali Celal KAYMAK