Genel

MERHUM ÖĞRETMEN ŞAİR SALİH SEFA YAZAR ANILDI

Osmaniye İmam Hatip Okulu Mezunları Derneği ile Osmaniye Türk Ocakları tarafından düzenlenen ortak programla merhum öğretmen şair Salih Sefa YAZAR, Vefatının 23. Yıldönümünde anıldı.

Türk Ocakları Osmaniye Şubesi Başkanı Mehmet ÇETİNKAYA, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “ Osmaniye Anadolu İmam Hatip Lisesi Salih Sefa YAZAR hocamızı dua, şiirler ve hatıralar ile andık. Vefatının 23. yılında Osmaniye İmam Hatip Okulu Mezunları derneğimiz ile Osmaniye Türk Ocağımızın Osmaniye Anadolu İmam Hatip Lisesi ile birlikte yaptığımız proğramda ”Osmaniyeli söz ustası Salih Sefa YAZAR kitabının yazarı Sayın Ömer AYDOĞAN a teşekkür plaketi takdim ettik. Proğrama katkısından dolayı İsmet İPEK ve YAZAR ailesine, okulumuza, Zekeriya GÜL hocamıza MHP il yönetimine ve diğer katıılımcılara çok teşekkür ederiz” dedi.

Osmaniye’li tarihçi yazar İsmet  İPEK te konuyla ilgili duygularını şöyle dile getirdi:

MİLLİYETÇİ VE MÜTEDEYYİN İNSAN: SALİH SEFA YAZAR

Osmaniye’nin yetiştirdiği önemli şahsiyetlerden merhum Salih Sefa Yazar’ı vefatının yıldönümünde andık. Ömer Aydoğan’ın yazdığı merhumun hayatını, şiirlerini ve yazılarını içine alan “Osmaniyeli Söz Ustası Salih Sefa Yazar” kitabını da bu vesileyle tanıttık.

Merhum Salih Sefa Yazar’ın yetiştiği çevre ile ilgili olarak biz de naçizane bir konuşma yaptık.

Peygamberimiz Efendimiz buyuruyor ki; “Her insan İslam fıtratında doğar, sonra annesi babası onu Hıristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar”

“Milliyetçi ve mütedeyyin İnsan” Salih Sefa Yazar’ı doğru tanımak/tanıtmak için yetiştiği/yetiştirildiği çevreye bu gözle de bakmak lazımdır.

Hatırlayalım.

Merhum Salih Sefa Yazar, 1934 yılında Osmaniye/Zorkun Yaylası’nda dünyaya gelmiştir. 7 Kanunusani İlkokulu’nu ve Osmaniye Ortaokulu’nu okuduktan sonra, Osmaniye’de lise olmadığı için Adana Erkek Lisesi’ne gitmiş, oradan İskenderun Lisesi’ne geçmiş, 1964 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde tahsilini ikmal etmiştir.

Salih Sefa Yazar “Medreseli Din Gönüllüleri” dediğimiz ulema bir çevrede yetişmiştir.

Babası Mustafa Hamdi Yazar (1890-1972) Osmaniye’nin meşhur müftülerindendir. Camide vaaz kürsüsünde, mahallede, mecliste akılcı ve akıcı sohbetleriyle hem Müslümanlığı doğru öğretmiş hem de halka kendini sevdirmiştir.

Merhum Salih Sefa Yazar’ın babası Müftü Mustafa Yazar’ın en yakın arkadaşları “Türkistanlı Hoca” Abdurrahman Kavuncu (1870-1966) ve “Kazanlı Hoca” Başkurdistanlı Mehmet Mansur Efendi (1880-1950) bilge şahsiyetlerdir.

Türkistanlı Hoca ve Kazanlı Hoca Medine müderrislerindendir. Medine’nin İngiliz işgalinde Medine Muhafızı Fahrettin Paşa tarafından Türkiye’ye gönderilmişlerdir.

Merhum Şükrü Arıkan diyor ki; “Kavuncu Hoca, Sahih-i Buhari’yi ezbere bilirdi. Kütüb-i Sitte’den pek çok hadis ezberindeydi”.

Salih Sefa Yazar’ın babası Osmaniye Müftüsü iken Bestami Aksu Müftülükte vaizdir. Bestami Aksu (1906-1990) Halep’te Medrese-i İlmiyeyi bitirmiş icazetli müftülerdendir. 1943 yılında Osmaniye Müftülüğüne vaiz olarak tayin edilmiştir. Bestami Aksu; Adana’da (1957), Osmaniye’de (1963), Antalya’da (1967) ve Edirne’de (1968) müftülük yapmış olan din görevlilerindendir.

Merhum Bestami Aksu’nun evi ile Müftü Mustafa Yazar’ın evikarşı karşıyadır.

Şükrü Arıkan diyor ki; “Kazanlı Hoca Mehmet Mansur Efendi, Türkistanlı Hoca Abdurrahman Kavuncu ve bacanağı Bahçe’de İmam Nasrullah Hoca ile Yörük Müftü Mustafa Yazar, hatta Envâr-ül Hamit Camii imamı Arap Hafız ile Dörtyollu İlyas Hoca (Aksoy), Bahçe’de, Almanpınarı’nda ve Zorkun Yaylası’nda zaman zaman bir araya gelir, sohbet halkası meydana getirirlerdi. Özellikle kelam mevzularında derin sohbet ederlerdi. Bu sohbetler sebebiyle Zorkun Camii’ne ‘İlahiyat Fakültesi’ denirdi.”

Mustafa Hamdi Yazar müftü iken Envarülhamit Camii İmamı Salih Sefa Yazar’ın dayısı Ali Rıza Genç’tir. Ali Rıza Genç (1893-1979) Envâr-ül Hamit Camii’nde 47 yıl hizmet etmiş din görevlisidir.

Salih Sefa Yazar’ın teyzeleri Müezzin Ali Arpacı (1893-1979) ve Belediye Başkanı Ferit Arslankurt ile evlidir.

Merhum Salih Sefa Yazar’ın en yakın arkadaşları da mütedeyyin şahsiyetlerdir. Salih Sefa Yazar’ın kardeşi Nihat Yazar daha sonra El-Ezher’de hocalık yapmış bir kişidir. Hocazadelerden Şükrü Arıkan ve Bestami Aksu’nun oğlu Zahit Aksu, birlikte büyüdüğü önemli şahsiyetlerdir.

Merhum Salih Sefa Yazar, “Kan Değil Ter” kitabını hediye ederken yazdığı dörtlük benim için çok anlamlı ve özeldir.

“Susacak bu zaman, susacak bu ses,

Ayakta dursa da İsos ve Efes.

Kabrin eşiğinde biterken nefes,

Bulsaydım Leyla’mı mecnun olurdum.”

Yazdığı bu kitaptan dolayı Ömer Aydoğan’a teşekkür ediyorum. Sağ olsun, var olsun!

Merhum Salih Sefa Yazar’ın ve onu yetiştiren hocalarımızın ruhları şad olsun!

HASAN KILIÇ