Genel

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden NARKOREHBER VE METAMFETAMİN EĞİTİMİ 

Osmaniye İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı birimlerde  görev yapan personele Hizmet İçi Eğitim kapsamında; Narkorehber ve Metamfetamin Konulu Eğitim , Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevli Polis Memuru Fatih Yıldız tarafından verildi.

Uyuşturucu ile mücadele alanında 25 yaş ve üzeri genel vatandaş grupları, kamu görevlileri, özel sektör çalışanları ve sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan oldukça geniş yetişkin bir gruba, bu alanda sürdürülen mücadeleye destek olmaları ve farkındalığın arttırılması amacıyla bilgilendirme yapılmaktadır. Bu eğitim programı ile bilgilendirme faaliyetlerinde yer alan narkotik suçlarla mücadele birimlerinde görevli personelin eğitilmesi amaçlanmaktadır.

NARKO EĞİTİM NEDİR?

Eğitim Faaliyetinin Amacı : Narkotik Suçlarla Mücadele birimlerinde görevli kanun uygulayıcılarının; genellikle tespit edilemeyen uyuşturucu organizasyonlarının nasıl tespit edileceğini, hedef alınacağını, soruşturulmasını ve kovuşturulmasını öğretmektir.

NARKOTİK BÜRO NE İŞ YAPAR?

Uyuşturucu madde bağımlılığı ile ilgili olarak ücretsiz hizmet veren Sağlık Bakanlığı ALO 191 hattını arayarak ücretsiz olarak danışmanlık hizmeti alabilir ve tedavi konusunda uzmanlar tarafından tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

POLİS YAKALADIĞI UYUŞTURUCUYU NE YAPIYOR?

şüpheli şahıslardan gizlenmiş morfin, kokain, eroin, afyon, esrar gibi maddeler ve çeşitli düzenekler ele geçiriliyor, . uyuşturucu madde ticareti yaptığı tespit edilen suçlular göz altına alınıyor, adliyeye sevk oluyorlar, .

NARKO UYGULAMASI NEDİR?

Sokakta gördüğü uyuşturucu ticaretini polise bildirmek isteyen vatandaş, uygulamadaki butona basarak ihbarda bulunacak. Sisteme konum bilgisiyle birlikte düşen ihbar, bölgeye en yakın ekibe iletilecek. İhbarcının kimliği kesinlikle gizli tutulacaktır.

Narkotik Testi nas ıl yapılır?

Bu test idrar, tırnak, tükürük ve saç gibi numuneler alınarak yapılabilir. Bunun nedeni uyuşturucu madde alındığında bu maddeler tükürük, saç, idrar ve tırnaktan daha geç atılır yani daha uzun süre bu maddeler üzerinde kalır. Dolayısıyla da uyuşturucu testi en çok idrar numunesinden alınarak yapılır.

UYUŞTURUCUDAN YAKALANAN KAÇ YIL CEZA ALIR 2023?

Uyuşturucu madde bulunduran ve kullanan kişi en az 2 en fazla 5 yıl hapis cezası ile cezalandırılır. Uyuşturucu madde ticaretinde kokain, eroin, bazmorfin gibi çeşitli uyuşturucu maddeler suçun çok daha ağır bir cezayı gerektirmesine neden olmaktadır

https://www.narkotik.pol.tr/

https://npistanbul.com/ de yayınanan konuyla i lgili yazıda şu bilgiler verildi:

Metamfetamin; Sinir sistemindeki hücreleri harekete geçiren uyarıcı maddeler arasında stimülan olarak bilinen, bağımlılık yapan maddelerden biridir.

METAMFETAMİN NEDİR?

Metamfetamin, yüksek oranda bağımlılık geliştiren ve uyarıcı bir maddedir. Kokaine benzer şekilde etkileri bulunmaktadır. Beyinde bulunan dopamin seviyelerini yükselterek etkisini belli etmektedir. Metamfetaminin etkisini sürdürmesi kokaine göre daha uzundur ve daha ucuzdur. Genellikle hap şeklinde olduğu gibi toz şeklinde de  mevcuttur. Halk arasında kristal, buz, meth, ice gibi terimlerle adlandırılan metamfetamin, bireyin psikolojik duygu geçişlerinde ani yükselmelere sebep olmaktadır. Uyarıcı madde etkisini kaybettiğinde kişide depresyon veya uykusuzluk gibi psikolojik sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden rahatlatıcı etkisinin sürekliliğini sürdürmek adına pozitif pekiştirme etkisi sağlayarak bağımlılık oluşturabilir.

METAMFETAMİN BAĞIMLILIĞI NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücudun biyolojik durumu nedeniyle, beyinde bulunan hücrelerin metamfetamine maruz kalmasıyla hücreler uyarı sayısını ayarlamak için uyarıcının bağlandığı alıcıların sayısını azaltır. Bu nedenle birey, daha önceki kullanımlarda aldığı keyif verici etkilerin aynı seviyede olması için daha fazla dozda madde kullanımına ihtiyaç duymaktadır. Metamfetamin, aniden artan ve azalan yoğun bir duygu durumuna sebep olur. Duygu inişleri kişi için oldukça zordur.

Depresyon ve uykusuzluk gibi duygusal ve fiziksel problemlere sebep olabilir. Tolerans olarak adlandırılan bu haz sebebiyle, birey her kronik kullanımda daha fazla dozda uyarıcı kullanmak zorunda kalır ve zamanla bu uyarıcıya bağımlılığı artar. Madde kullanımını takip etmek amacıyla metamfetaminin vücuttaki seviyesinin madde atılımına bağlı gelişen azalma oranı bireyde fark edilir seviyede rahatsız edici semptomlar meydana getirir. Bu semptomlar aşağıdaki gibi belirtilebilir;

  • Endişe, mutsuzluk ya da depresyon gibi psikolojik belirtiler
  • Gözlerde yanma, bulanıklık, yaşarma
  • Duygu durumda bozukluk, üzüntü ve çevreye duyarsızlık
  • Uyku problemleri 
  • Bitkinlik, yorgunluk
  • Sosyal ortamlardan çekilme, motivasyon düşüklüğü, verimsizlik
  • Paranoya
  • İştahta bozulmalar

Maddenin etkisinin azalmasına bağlı gelişen bu olumsuz belirtilerin meydana gelmesini engellemek için madde kullanımını sürdürür ve bağımlılığını geliştirir.
Belirtilen fiziksel bağımlılığın yanı sıra, bireyin madde kullanımıyla keyif verici duygular yaşaması, ruhsal olarak aynı hisleri devamlı olarak yaşama isteğini geliştirerek aynı davranışı sürekli tekrarlamaya yöneltir.

Psikolojik bağımlılık olarak da bilinen bu süreç, fiziksel bağımlılığın dışında psikolojik temelli mekanizmalar üzerinden meydana gelir. Bu süreç, kişiyi fiziksel anlamda da madde kullanımına bağımlı hale getirebilmektedir.
Metamfetamin kullanımı sonrası bireyin sağlık durumunda bir takım değişimler meydana gelebilmektedir. Kalp-damar ve böbrek sağlığı başta olmak üzere, nörolojik ve psikolojik açıdan kişi olumsuz yönde etkilenmektedir.

 Madde kullanımı nedeniyle kalp hızında yada kan basıncında oluşan ani artışlar, genç yaştaki bireylerde kalp krizi gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ani duygu durum bozuklukları sebebiyle bireyler intihara yönelebilir, iş ve sosyal yaşamları olumsuz yönde etkilenebilir.

DOÇ. DR. ÖZLEM KIZILKURT

https://npistanbul.com/