OEOB’DEN FOTOĞRAF YARIŞMASI

Osmaniye Esnaf Odaları Birliği Başkanı Murat Yalçın, Ahilik Haftası öncesi bir fotoğraf yarışması düzenlediklerini söyledi. YARIŞMANIN ŞARTNAMESİ

Amaç-Kapsam

1- Ahilik Yarışması, kökü çok eskilere dayanan Ahi Felsefesi’ni, Ahilik Öğretileri’ni topluma, özellikle de genç nesillere tanıtmak, Ahi değerlerini vatandaşlara benimsetmek, bu yönde haberlerin yapılmasını sağlamak ve özendirmek, toplumda Ahilik konusuna olan duyarlılığı geliştirmek, Ahilik Felsefesi-Esnaf Sanatkârlar içerikli görsel bir arşiv oluşturmak ve mesleki başarıyı ödüllendirmek amacıyla Ahilik Haftası Kutlama Komitesi tarafından düzenlenmiştir.

2- Ahilik Yarışması fotoğrafçılık ana dalında düzenlenecektir.

3- Ahilik Yarışması’nın ahilik konulu fotoğraf kategorisine gazetecilerin ve fotoğraf sanatçılarının yanı sıra, fotoğraf sanatı ile ilgilenen tüm vatandaşlar katılabileceklerdir.

Katılım Koşulları

1- Fotoğraf kategorisinde katılacak eserler için ise herhangi bir yayın ve tarih şartı bulunmamaktadır. Yarışma, renkli veya siyah beyaz fotoğraflara açıktır. Fotoğrafların üzerinde yazı, tarih, saat veya isim gibi dijital eklemeler bulunmamalıdır.

2- Başka kuruluşların düzenlediği yarışmalarda ödül almış eserler, Ahilik Yarışması’na katılamaz. Bu durum jüri kararının açıklanmasından sonra anlaşılırsa, jürinin aldığı karar iptal edilir ve ödül geri alınır.

3- Yarışmaya eserleriyle katılanlar;

Fotoğraf kategorisinde; yarışmacıların eserlerinin 20×30 ile 30×40 arası herhangi bir ebatta karta basılı 1 (bir) adedini, üzerinde ad soyad, ve iletişim bilgilerinin yazılı olduğu büyük sarı zarfların içinde, birer adet vesikalık fotoğrafları ile birlikte, 05.09.2022 Pazartesi akşamı mesai bitimine kadar, Osmaniye Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine (Adres: Alibeyli Mah. Dr. Ahmet Alkan cad. Kale işhanı kat:3 Osmaniye/Merkez) teslim etmeleri gerekmektedir.

Yarışma jürisi, OESOB yönetim kurulundan bir, Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti’nden bir, Osmaniye Berberler Ve Kuaförler Esnaf Odası’ndan bir, Ticaret İl Müdürlüğünden bir ve Ahilik Haftası İl Kutlama Komitesi Yürütme Kurulu’ndan 1 üye olmak üzere toplam 5 üyeden oluşacaktır. Yarışmaya eseri ile katılanlar, kurumları tarafından görevlendirilse bile jüride görev yapamayacaklardır. Jüri 06.09.2021 Salı günü toplanır, bir jüri başkanı ve bir başkan yardımcısı seçer, kendilerine aktarılan eserleri inceler ve değerlendirir. Kararlar oy çokluğu ile alınır. Eserler 40 puandan aşağı, 100 puandan yukarı olmamak kaydı ile üyeler tarafından değerlendirilir, her jüri üyesi eser formlarına ad ve soyadlarını, ardından eser puanlarını yazarak jüri başkanına teslim eder.

Jüri başkanı ve başkan yardımcısı, şeffaf şekilde puanları toplar ve eserlerin dereceleri belirlenir. Eserlerin derecelerinin sıralanması rahat okunabilir bir tutanak haline getirilir ve her üyenin imzasını attığı bu belge OESOB Yönetim Kurulu üyesi olan jüri üyesine teslim edilir. Değerlendirmede eşit puan almış eserler olursa, bunların değerlendirmesi kendi aralarında yeniden puanlama yapılarak sonuçlandırılır.

ÖDÜLLER

Yarışmada birinci , ikinci ve üçüncü eser olmak üzere 3 ödül verilir. Birincilik ödülü 1 Adet Çeyrek Altın, İkincilik ödülü Gram Altın, Üçüncülük ödülü yarım gram Altındır.

* Projelere ilişkin varsa yazı ekinde gönderilmelidir.

HASAN KILIÇ