OKÜ ANAOKULUNDA  EĞİTİM COŞKUSU

OKÜ Rektörü Prof. Dr. Turgay UZUN, anaokulunun  sınıflarını gezerek 2022-2023 eğitim-öğretim yılı hakkında üniversite anaokulu Müdürü Çiğdem BOZDOĞAN’dan bilgi aldı ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi  Anaokulu’nun 2022-2023 eğitim-öğretim yılının açılışı üniversite Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun’un katılımı ile yapıldı.

Anaokulu girişinde Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun’u karşılayan minik öğrencimiz “okulumuza hoş geldiniz” diyerek Rektöre çiçek takdim etti. 

Daha sonra öğrenciler tarafından hazırlanan gösteriler sunuldu.OKÜ  Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, öğrencileri gösterilerinden dolayı tebrik etti.

Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun, anaokulunun  sınıflarını gezerek 2022-2023 eğitim-öğretim yılı hakkında üniversite anaokulu Müdürü Çiğdem Bozdoğan’dan bilgi aldı ve emeği geçenlere teşekkür etti.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ÖNEMİ

https://www.erdemokullari.com.tr/de konuyla ilgili şu bilgiler verildi:

Erken çocukluk dönemi dediğimiz 0-6 yaş aralığını kapsayan, insan gelişiminin çoğunun tamamlandığı bir dönemdir. Erken çocukluk dönemi, insan gelişiminin başlangıç noktasıdır. Okul öncesi eğitim, çocuğun gelişim alanlarını destekleyerek yetişkinlik döneminde daha üretici ve verimli olmasına ve var olan potansiyelini ortaya daha kolay bir şekilde çıkarmasına yani kendisini keşfetmesine olanak sağlar.

Yapılan birçok araştırmaya göre, okul öncesi eğitim alan çocukların okul başarılarının ve okul devamlılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Buna rağmen, son yıllarda bu oran düşmüş olsa bile hala birçok aile tarafından okul öncesi eğitim önemsenmeyip, savunulmamakta ve okul öncesi çalışan annelerin çocuklarını gönderdiği bir kurum olarak düşünülmektedir.

Günümüzde yaşamın ilk beş yılının önemine değinen araştırmacılar, bu ilk yılların kişinin gelecekte nasıl bir birey olacağının belirleyicisi olduğunu vurgulamaktadır. Bu nedenle okul öncesi dönemde uygulanacak eğitimin sadece aile içerisindeki kişilere veya bilgisi yeterli olmayan kişilere bırakılmaması gerekmektedir.

Bu kişiler çocuğuna ne kadar iyi  bakarsa baksın, ne kadar çok ilgilenirse ilgilensin; çocukların bu alanda iyi eğitim almış eğitimcilere, eğitimciler tarafından hazırlanan eğitim programlarına ve arkadaşlarıyla sosyalleşebileceği oyun ortamlarına ihtiyaçları vardır. Okul öncesi dönem, çocukların zihinsel ve ruhsal gelişimindeki en önemli evredir.

Çünkü çocuk zihinsel gelişiminin %50’sini 4 yaşına kadar, % 30’unu 4-8 yaş arasında, %20’sini ise 8-17 yaşları arasında tamamlar. Bu orandan da görüyoruz ki 0-6 yaş çocuğun gelişimin hızla yönlendirildiği zamandır.

Bu dönemdeki yanlış uygulamalar, çocuğun gelecek hayatında büyük izler bırakabilir. Çünkü bu yaş aralığında oluşturulacak sağlam temel, gelecek hayatında da çocuğun birçok alanda kendini geliştirme şansını arttıracaktır.

0-6 YAŞ DÖNEMİNDEKİ ÇOCUK;

-Yaşaması ve yaşama mutlu, umutlu bakabilmesi için gereken sevgiyi öğreniyor.

-İleride kendisine başarı getirecek çok önemli bir şeyi; özgüveni kazanıyor.

-Yaşamın her döneminde kendisine yardımcı olacak yeteneklerini keşfediyor.

-Kendi yaşıtları ile birlikte olmasını sağlayan paylaşma yeteneğini geliştiriyor.

-Saldırgan ya da içedönük olmak yerine kendini ifade edebilmeyi öğreniyor.

-Tüm yaşamı boyunca en çok ihtiyaç duyacağı sağlıklı iletişim kurma becerisini geliştiriyor.

Okul öncesi eğitim de bu ihtiyaçların hepsini çocuğa eksiksiz olarak kazandırmayı hedefliyor.

ANAOKULUNA GİTMEK ÇOCUĞUNUZA NELER KAZANDIRIR?

-Anaokulu çocuğa sosyal bir ortam sunar. Paylaşmayı, arkadaş ilişkilerini sürdürmeyi ve ilişkilerde sosyal kuralları öğrenmesine olanak sunar. 

-Çocuk evde yapamadığı birçok aktiviteyi anaokulunda arkadaşlarıyla iletişim kurarak, onların düşüncelerinden haberdar olarak yapma fırsatı yakalar. Hem kendi düşüncelerini özgürce ifade eder hem de dil becerilerini geliştirir.

-Çocuk okulda karşılaştığı çocukların istekleri ile kendi istekleri çatıştığında kimseye zarar vermeden bunun üstesinden gelebilmeyi öğrenir. Yani kendi hakkını korurken başkalarının haklarını zedelememeyi öğrenir. “Ben” ve “başkaları” kavramlarının farkına varır.

-Okul öncesi eğitiminde amaç öğrenmeye ilgi uyandırmaktır. Bu yüzden çocuğa bilgi aktarmaktan çok öğrenmeye ilgi uyandırılır. Çocuğun yapısında olan merak duygusu harekete geçirilir. Böylece çocuğun var olan yetenekleri ortaya çıkar ve gelişir.

-Anaokulları çocuğa kuralları en etkili öğreten kurumdur. Çocuk burada öğretmen denetiminde eşyaları, oyuncakları ortaklaşa kullanmayı, sırasını, hakkını gözetmeyi, başkaları için bir şeyler yapabilmeyi öğrenir.

-Ayrıca anne babadan uzun süreli ayrı kalmak ise duygusal gelişimlerine katkı sağlamanın yanında özgüvenlerini de geliştiren bir unsurdur.

Genellikle dünyanın birçok yerinde okul öncesi eğitim mecburi değildir. Böylece çocuğun eğlenme, öğrenme, büyüme ve gelişmesine yoğun katkı sağlayan anaokuluna gönderme kararı sadece anne babalara kalmaktadır. Değerli anne-babalar unutmamalıyız ki yaşam kalitesi eğitimle yükselir. Eğitim okul öncesinde başlar. İyi bir okul öncesi eğitim alma şansına sahip çocuk mutlu olma yolunda önemli adımlar atmış demektir. Mutlu çocuklardan mutlu yetişkinler olma olasılığı ise son derece yüksektir.

Kaynak: https://www.erdemokullari.com.tr/cekmekoy

HASAN KILIÇ