Genel

OKÜ Tarafından KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a Fahri Doktora Tevdi Edildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’a Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. OKÜ 15 Temmuz Şehitleri Amfisinde düzenlenen törene Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu, İsmail Kaya ve Baha Ünlü, 25. ve 26. Dönem Osmaniye Milletvekili Prof. Dr. Ruhi Ersoy, Garnizon Komutanı Topçu Albay Hakan Kocabaş, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Baro Başkanı İbrahim Halil Yavuzdoğan, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul, İl Emniyet Müdür Vekili Ahmet Çetin, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, Gazilerimiz, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

        Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından müzik dinletisi sunuldu ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi tanıtım videosu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tanıtım filmi gösterimleri yapıldı.

        Açılış konuşmasını yapan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ı Osmaniye’de ağırlamaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduklarını ifade etti. Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun, Üniversite hakkında bilgi vererek, “Üniversitemiz Korkut Ata geleneğine bağlı olarak kendi faaliyet alanı içerisinde, Türk Dünyası ile ilişkilere ayrı bir önem vermekte, bu ilişkileri güçlendirmek için somut adımlar atmaya devam etmektedir. Kadim bir Türk yurdu olan büyük Türk coğrafyasının çok önemli bir parçası olan meydana getiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Üniversitelerle işbirliği çalışmalarını da sürdürmekteyiz. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu süreçte bize verdiği destekten dolayı şükranlarımı arz ediyorum.”diye konuştu.

        Vali Dr. Erdinç Yılmaz, yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ı ilimizde ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tanıtım filmini izlerken şunu çok iyi fark etmişsinizdir; Sayın Cumhurbaşkanımız hep Türk diyor, Türklük diyor, Türk Davası diyor. Bu dava Türklük Davasıdır, bu dava büyük bir davadır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu kutlu davayı, Rahmetli Rauf Denktaş’tan rahmetli Fazıl Küçük’ten alıp daha ileriye götürme mücadelesini nasıl verdiğine bugün hepimiz şahit oluyoruz. Yiğit Osmaniye’nin evlatları olarak şükranlarımızı sunuyoruz ve bu mücadelenin başarıya ulaşması için hep dua ediyoruz.“dedi. Vali Yılmaz sözlerinin devamında, “Bizim bir kalbimiz hep Kıbrıs diye atmaktadır. Kıbrıs Türk’ün vazgeçilmez davasıdır. Sayın Cumhurbaşkanım sonuna kadar yanınızda olacağız. Osmaniye olarak ziyaretinizden bahtiyarız. Buradan, Kıbrıs’ta yaşayan kardeşlerimize Şahsınızda selam, saygı ve hürmetlerimizi gönderiyoruz. Onlarla bir ve beraber bu mücadeleyi sürdürme azmini her zaman taşıyoruz.”diye konuştu. Vali Yılmaz, sözlerinin devamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’ın vereceği konferansta çok önemli mesajlar vereceğine inandığını belirterek, Kıbrıs’ta ve Ülkemizde şehit düşen bütün şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anarak sözlerine son verdi.

        Konuşmaların ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar’a bölgesel barışa ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin var oluş mücadelesine yaptığı katkılar nedeniyle Uluslararası Siyaset Ana Bilim Dalında Fahri Doktora unvanı, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun tarafından takdim edildi.

        Programın son bölümünde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar  “Mavi Vatan Kıbrıs-Kıbrıs Türkü’nün Var Oluş Mücadelesi” konulu konferans verdi.

        Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, “Şehitler Diyarı Osmaniye’de olmak beni onurlandırmıştır, beni gururlandırmıştır. Yaşadığım günlerden en değerlilerinden biri olarak bu güzelliği bana yaşattığınız için teşekkür ediyorum.”dedi.

        Osmaniye’de, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nda Kıbrıs’a ilk çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri 50. Piyade Alayı’nın komutanı Halil İbrahim Karaoğlanoğlu’nun adının verildiği park ve kışlayı ziyaret ettiğini dile getiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Türk halkının özgürlüğüne kavuştuğunu ancak çok şehit verildiğini anlattı. Kıbrıs davasının, Türklük mücadelesi olduğunu vurgulayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar,  1571’de Kıbrıs’ın bir Osmanlı Adası olması gururunu yaşadıklarını söyledi. “Kıbrıs fethedildikten sonra 300 yıldan fazla atalarımız tarafından yönetildi” diyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, 300 yıldan sonra Kıbrıs’ın İngiltere’ye kiralandığını anlatarak Rum-Yunan ikilisinin, Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması için eylemlere başladığını kaydetti. Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması için İngilizlere baskı yapıldığını dile getiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkının hiçbir zaman inancını yitirmediğini kaydetti. Hep Türkiye’ye baktıklarını vurgulayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün zaferlerinin, Kıbrıs Türk halkı tarafından yakından takip edildiğini ve sevinçle karşılandığını söyledi.

        Kıbrıs Türk halkının daima mücadele ettiğini ve Rum saldırılarına direndiğini kaydeden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, “Hep Anavatan’ımıza, Mehmetçiğe baktık” dedi. 20 Temmuz 1974’te Türk askerinin adaya çıkması ve Mehmetçik’le mücahidin buluşmasıyla Kıbrıs Türk halkının gözyaşlarını tutamadığını vurgulayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, 1974’ün dönüm noktası olduğunun altını çizdi. Konuşmasının devamında Gazilere seslenen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, “Siz olmasaydınız, biz Kıbrıs’ta kalamayacaktık. Kıbrıs’ta Türk varlığı son bulacaktı” diyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, 1974’ten sonra yeni bir dönem başladığını ve Doğu Akdeniz’de gönderde KKTC bayrağının dalgalanmaya devam ettiğini belirtti.

        Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, Kıbrıs’ta yaşanan katliamlardan bahsederek çok şehitler verildiğini ve hâlâ kayıpların olduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’ne inandığını ve güvendiğini ifade eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, geçmişteki zaferleri işaret ederek bölgeye Türklük mührü vurulduğunu ifade etti.  Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Kıbrıs’a Anadolu suyunun taşınmasının, aramızdaki bağları pekiştirdiğini ifade eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar; “Bizim aramızdaki bağlar kadimdir” diyerek hiç kimsenin bunu kopartmaya gücünün yetmeyeceğini vurguladı. Kıbrıs’ta yıllarca federal temelde bir antlaşma için müzakere yapıldığını anlatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, hiçbir zaman Rumların bizi eşit görmediğini belirterek çoğunluğun azınlığı yönetmesinin istendiğini; Kıbrıs’ın tek başına Avrupa Birliği’ne alınmasıyla oyunun kurallarının değiştirildiğini ifade ederek sinsi oyunlarla Kıbrıs Türk halkının Türkiye’den kopartılmak istendiğini söyledi.

        Yeni siyasetin, egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü temeline dayandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta iki ayrı bağımsız devletin iş birliğiyle bir antlaşma olabileceğini vurguladı. Doğu Akdeniz’deki Türk devletinin yaşamsal öneme sahip olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, Türk askerinin varlığının caydırıcı güç olarak devam etmesinin, kırmızı çizgi olduğunu vurguladı. Kıbrıs Rum tarafına sunduğu önerilerden bahseden Cumhurbaşkanı Tatar; “Cevap gelir mi gelmez mi yakında göreceğiz” diyerek, arkalarında büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin olduğunun altını çizdi. 

        Sözlerinin sonunda Osmaniye halkına, Kuzey Kıbrıs Türk halkının sevgi, saygı ve muhabbetlerini getirdiğini ifade ederek, kendisine gösterilen yakın ilgi için teşekkür etti. Valilik Basın