Genel

OKÜ’DE DEPREM PANELİ

OKÜ  Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun: “Toplumsal sorumluluğumuzun bir gereği olarak vazifemizi yerine getirmeye çalıştık. İlk andan itibaren katkı gösteren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hemen her alanda yetişmiş akademik ve idari personelimiz var. Önemli olan, toplumsal afet ve olaylar sonrasında bireylerden ziyade toplumun ders almasıdır. Modern toplumlarda bu, gelişmişliğin son aşamasını meydana getiriyor. Akla, bilime ve gerçeğe dayalı bir şekilde hayatımızı düzenleyebilirsek o zaman ders almamıza gerek kalmayacak.” Dedi. 

Osmaniye  Korkut Ata Üniversitesnde “Asrın Felaketi 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri Öncesi ve Sonrası” Başlıklı Panelde önemli mesajlar verildi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümü dolayısıyla OKÜ  tarafından “Asrın Felaketi 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri Öncesi ve Sonrası” başlıklı panel düzenlendi.

OKÜ  tarafından, ‘‘asrın felaketi’’ olarak nitelenen 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümü kapsamında panel düzenlendi. “Asrın Felaketi 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri Öncesi ve Sonrası” başlıklı panele, TBMM 25. Dönem ve 26. Dönem Osmaniye Milletvekili ve MHP Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ruhi Ersoy, Osmaniye Belediye Başkan Yardımcısı Hulisi Akkuş, üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Cumhur İttifakı MHP Osmaniye Belediye Başkan Adayı İbrahim Çenet, üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çoşkun Özalp, Genel Sekreteri Recep Şen, fakülte dekanları, Yüksekokul ve MYO müdürleri ile çok sayıda davetli ve üniversitemiz çalışanı katıldı. 

Rektörlük Büyük Salonda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan panelde, üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Şehmuz Ünverdi tarafından deprem felaketinde vefat eden üniversitemiz öğretim elemanları ve öğrencilerimiz ile tüm deprem şehitleri için Kuran-ı Kerim tilaveti okundu ve dua edildi. Programın devamında, üniversitemizce 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümü dolayısıyla hazırlanan videonun gösterimi gerçekleştirildi. 

Programın açılış konuşması, Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun tarafından gerçekleştirildi. Depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza rahmet dileyerek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun, “Toplumsal sorumluluğumuzun bir gereği olarak vazifemizi yerine getirmeye çalıştık. İlk andan itibaren katkı gösteren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hemen her alanda yetişmiş akademik ve idari personelimiz var. Önemli olan, toplumsal afet ve olaylar sonrasında bireylerden ziyade toplumun ders almasıdır. Modern toplumlarda bu, gelişmişliğin son aşamasını meydana getiriyor. Akla, bilime ve gerçeğe dayalı bir şekilde hayatımızı düzenleyebilirsek o zaman ders almamıza gerek kalmayacak.” şeklinde konuştu. 

Panelin yönlendiriciliğini Üniversite Düziçi Meslek Yüksekokulu Müdürü, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Selim Serhan Yıldız yaparken panelde “Deprem Kestirimine Jeodezinin Katkıları:6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri Örneği” başlıklı sunumu Osmaniye Meslek Yüksekokulu Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ali Özkan, “6 Şubat Kahramanmaraş Depremlerinden Gözlemlenen Yapısal Hasarlar” başlıklı sunumu ise Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Hakan Erkek yaptı.

Katılımcıların sorularının da yanıtlandığı panelde, Rektör Prof. Dr. Turgay Uzun, Dr. Öğretim Üyesi Selim Serhan Yıldız, Dr. Öğretim Üyesi Ali Özkan ve Dr. Öğretim Üyesi Hakan Erkek’e etkinliğe katkılarından dolayı teşekkür belgesi takdim etti. 

Panel, katılımcılara karanfil dağıtımı gerçekleştirilmesi ve Rektörlük Büyük Salon girişinde deprem şehitleri için oluşturulan anı köşesine karanfiller bırakılması ile sona erdi.

OKÜ basın