Genel

OSBİKE, 8 İSTASYONDA 42 BİSİKLET İLE HİZMET VERİYOR

Şehir içerisinde bisiklet kullanmak isteyen vatandaşlar ve öğrenciler, Cumhuriyet Meydanı, KYK Kız Öğrenci Yurdu, Şehit Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu Parkı, Masal Park Önü, Doğa Park, Şehit Ömer Halisdemir Meydanı, Şehit Fatih Gökçen Parkı, Konteyner Kent’te kurulan istasyonlardan bisikletlerini kiralayabilecekler. Uygulama üzerinden kiralanan her bisiklet için vatandaşlar ve öğrenciler 45 dakika kullanıma 2 TL ödeme yapacak.

Osmaniye Belediyesi’nin “Sıfır Emisyon, Yüzde Yüz Sağlık” projesi kapsamında hayata geçirdiği ve Yeşil Şehirler Fikir ve Proje Yarışması’nda derece ödülüne layık görülen akıllı bisiklet (OSBİKE) uygulaması 8 istasyona kurulan 42 bisikletle vatandaşlara hizmet etmeye devam ediyor.

Çevresel bir ulaşım aracı olan bisiklet kullanımını artırmak ve şehir içi ulaşımı kolaylaştırmak adına vatandaşların özellikle de öğrencilerin kullanabilmesi için “Sıfır Emisyon, Yüzde Yüz Sağlık” projesi kapsamında hayata geçirilen akıllı bisiklet (OSBİKE) uygulaması devam ediyor. Kent genelinde belirlenen 8 istasyonda 42 bisikletle vatandaşların ve öğrencilerin kullanabileceği akıllı bisiklet uygulaması kentin farklı noktalarına kurulan istasyonlarda kullanıcılarını bekliyor.

Yeşil Şehirler Fikir ve Proje Yarışması’nda derece ödülüne de layık görülen akıllı bisiklet uygulaması cep telefonlarına yüklenecek olan ORBİKE uygulaması sayesinde kiralanabilecek. Uygulama üzerinden kiralanan her bisiklet için vatandaşlar ve öğrenciler 45 dakika kullanıma 2 TL ödeme yapacak.

OSBİKE KİRALAMA NOKTALARI

Şehir içerisinde bisiklet kullanmak isteyen vatandaşlar ve öğrenciler Cumhuriyet Meydanı, KYK Kız Öğrenci Yurdu, Şehit Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu Parkı, Masal Park Önü, Doğa Park, Şehit Ömer Halisdemir Meydanı, Şehit Fatih Gökçen Parkı, Konteyner Kent’te kurulan istasyonlardan bisikletlerini kiralayabilecekler.

Ayrıca kent genelinde belirlenen bisiklet kiralama noktalarına yerleştirilen bisikletleri kullanmak isteyenler kiralamış olduğu noktanın dışında bulunduğu yere en yakın bisiklet kiralama noktasına bisikleti park edebilecek.  

AKILLI BİSİKLET SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

OSBİKE, apple store ve play store üzerinden cep telefonlarına indirilen ORBİKE uygulamasına tanımlanan kredi kartı ile hizmet veriyor. Akıllı bisiklet sistemini kullanmak isteyenler uygulama üzerinden ‘bisiklet kirala’ butonunu tıklayarak, bilgilerini girerek ardından kiralama sözleşmesini onaylamaları gerekiyor.

Daha sonra OSBİKE istasyonlarında bulunan karekodu okutarak kolaylıkla bisiklet kiralanabilecek. Bisikletler üzerindeki GPS verici sayesinde bisikletin konum bilgisi takip edilmektedir. Bu sayede olması muhtemel sorunlarda müdahale edilmektedir.

BİSİKLET

Bisiklet (Fr. ‘Bicyclette’ İki dairecikli) ya da popüler olmayan eski adıyla velespit[2] (Fr. ‘Vélocipède’ Tez Ayak), motorsuz veya elektrik motorlu, iki veya üç tekerleklipedallı, (bazen elektrik motor destekli) insan gücü ile ilerleyen bir ulaşım aracıdır. 19. yüzyıl sonlarında bisiklet anlamında Arapça derrâce sözcüğünün kullanıldığı da belirtilmektedir.[3] Halk dilinde bisiklet anlamında demirat, teker, yelatı gibi sözcüklerin kullanıldığı tespit edilmiştir.[4] Bisikletin eş anlamlısı olarak ise çiftteker[5] ve çalınga[6][7][8] sözcükleri bulunmaktadır. Ulaşım ve eğlencenin yanı sıra bisiklet sporunda da kullanılır. BMX, Dağ bisikleti, şehir (hibrit) bisikleti, tandem (çift kişilik bisiklet), tur bisikleti, yol bisikleti gibi türleri vardır. Vitesli ve vitessiz türleri bulunmaktadır.

TARIHÇES İ

“Bisikletin evrimi1890-1907 yıllarının Brockhaus et Efron Ansiklopedisi’nden bisiklet resimleri

Bisikletin icadı konusunda tarihçiler arasında tam bir fikir birliği yoktur ve ileri sürülen tarihler tartışmalıdır. Bisiklet, tek bir mucit tarafından icat edilmemiş, tarih içerisindeki pek çok farklı çabanın bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.[9] Leonardo da Vinci‘ye ait olduğu ileri sürülen 1492 tarihli bir bisiklet karalamasının 1960’larda Codex Atlanticusa eklenmiş sahte bir çizim olduğu anlaşılmıştır.[9] 1790’larda icat edilen vélocifère veya célérifère isimli hızlı at arabası aracı, bisikletin atalarından biri olarak kabul edilmez.[9]

Binicisi tarafından itme gücü sağlanan iki tekerlekli ve kanıtları tartışmalı olmayan ilk taşıt, Alman Baron Karl von Drais de Sauerbrun tarafından icat edilmiştir.[9] Drais, 1817 yılında aracı 14 km boyunca kullandı ve 1818 yılında Paris‘te sergiledi. Von Drais, aracını Laufmaschine (koşu makinesi) olarak adlandırdı, çünkü tahtadan yapılmış aracın sabit bir gidonu vardı, fakat hareketi sağlamak için pedalları yoktu. Binici, ayakları ile yerden güç alıyor, bir denge tahtası binicinin kollarını destekliyordu. Zamanla bu isim yerine draisienne ve velosipede isimleri daha popüler hâle geldi.[9] Draisienne günümüzde birçok dilde tren rayları üzerinde ray boyu kas gücüyle hareket eden aletler için kullanılır.

https://tr.wikipedia.org/

BİSİKLET SÜRMENİN VÜCUDUMUZA OLAN BİLİNMEYEN FAYDALARI

Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından biri olan spor, herkesin yaşam tarzı haline getirmesi gereken bir aktivitedir. Çünkü spor yapmanın kasları güçlendirmek, vücut dayanıklılığını ve esnekliğini artırmak, kemikleri güçlendirmek, enerjiyi artırmak, kilo kontrolü sağlamak ve yaşam kalitesini artırmak gibi onlarca faydası bulunmaktadır.

Ayrıca herkesin yapabileceği onlarca spor türü vardır. Son zamanlarda ülkemizde bisiklete ayrılan yolların artması ile birlikte hem ulaşım hem de spor amaçlı olarak bisiklet birçoğumuzun vazgeçilmez aktivitesi haline geldi. Siz de kalori yakmak, forma girmek ve sağlıklı yaşamın temellerini atmak için bisikleti hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Hadi gelin hep birlikte bisikleti yaşamınıza dahil etmeyi destekleyecek bisiklet sürmenin vücuda etkileri ve bisiklet sürmenin faydaları konularına bakalım.

BISIKLET SÜRMENIN VÜCUDA ETKILERI VE FAYDALARI NELERDIR?

Bisiklet sürmenin vücuda olan etkileri ve faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğal alanlarda bisiklet sürmek şehrin gürültüsünden kaçmaya ve psikolojik olarak rahatlamaya olanak tanır.
 • Her spor türünde olduğu gibi kasların güçlenmesine destek olur. Özellikle karın, bacak ve kalça kaslarını çalıştırır.
 • Kan basıncını azaltmaya yardımcı olur.
 • Birçok egzersiz türünde olduğu gibi bisiklet sürme esnasında ruh halimizi belirleyen serotonin, dopamin ve endorfin gibi hormonlar aktif bir şekilde salgılanır. Bu sayede kişi enerjik ve mutlu hisseder.
 • Sağlıklı bir vücuda sahip olunacağı için özgüveni arttırmaya destek olur.
 • Sırt ve bel ağrısı problemlerini önleyici bir spor türü olduğu bilinmektedir.
 • Araştırmalar kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.
 • Muhteşem bir kardiyo türüdür. Kilo vermek için her gün düzenli olarak bisiklet sürülebilir. Yarım saat bisiklet sürmenin 300- 400 kalori yaktırdığı bilinmektedir.
 • Karın, bacak ve kalça kaslarını yoğun bir şekilde çalıştırdığı için bu bölgelerde kilo problemleri olanlar bisiklet sürebilir.
 • Efor sarf ettiren bir spor olduğu için kişinin yorulmasına neden olur. Dolayısıyla uyku problemi çeken kişiler için uyku düzenlemeye yardımcı bir spor türüdür.
 • Dolaşım sistemini destekleyicidir.
 • Bağırsak reflekslerini olumlu yönde destekler. Bu sayede kabızlık gibi problemlerin önlenmesine yardımcı olur.
 • Kolesterol seviyesini dengeler.
 • Bisiklet yeni yerler keşfetmenizi sağlayarak hayata olan motivasyonunuzu artırır.
 • Araştırmalar bisiklet sürmenin çağımızın problemlerinden bir tanesi olan stres ile mücadelede önemli bir rolü olduğunu gösteriyor.
 • Orta tempolu bisiklet sürmek eklem sağlığı için faydalıdır.
 • Açık havada bisiklet sürmek temiz hava almaya yardımcı olur; dolasıyla bu durumdan akciğerler pozitif yönde etkilenir.
 • Bağışıklık sistemini destekleyicidir. Bağışıklık sistemi vücuda girebilecek olan yabancı maddelerin kontrolü ve yok edilmesi için oldukça önemlidir.
 • Bisiklet sürmek metabolizmayı dinç tutmaya yardımcı olur.

Tüm bu faydalara baktıktan sonra bisiklet sürmeye karar verdiyseniz kask ve korumalık gibi koruyucu ekipmanlar kullanmayı unutmayın. Ayrıca bisiklet sürme programınızın ilk gününde, aşırı ağır bir performans sergilememeye dikkat edin.

Kaynak: https://nblturkiye.com/