OSMANİYE BAROSU’NDAN  CİNAYETE TEPKİ:   BUGÜN ÖLÜM KONUŞUYORUZ

    Osmaniye Barosu Başkanı Av. İbrahim Halil YAVUZDOĞAN, Avukat Servet Bakırtaş’ın görevini icra ederken öldürülmesine tepki göstererek “Her bir avukat ölümün toplumsal bir ders olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor” dedi.

Baroya kayıtlı avukatlarla birlikle Osmaniye Adliye Sarayı önünde bir basın açıklaması yapan Osmaniye Barosu Başkanı Av. İbrahim Halil YAVUZDOĞAN, şunları söyledi:

“Dün itibarıyla mesleğini icra etmeye çalışan bir avukat, ismi Servet Bakırtaş, müvekkili ile birlikte, cezaevinden daha yeni çıkmış bir cani tarafından sırf mesleğini icra ettiği gerekçesiyle vahşice öldürülmüştür. Aslında bu ne ilk, ne de son olacak. Her bir avukat ölümün toplumsal bir ders olmasını bekleyip bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor.

1998 yılında öldürülen, vahşice katledilen Gümüşhane Baro Başkanı Avukat Ali GÜNDAY’ı da rahmetle anıyoruz. Tahir Elçi, Diyarbakır Baro Başkanı, acısı hala çok taze. Avukat Dilara Yıldız, Avukat Ersin Aslan, ve daha niceleri… Oysa biz, adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği. Savunma olmazsa, “OLMAZ YARGILAMA” diyoruz. Öylesine kutsiyet atfediyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafii olmazsa, bu katil zanlısını da bir avukat savunacak. Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim. Dilenen sabırların sırasız avukat ölümlerine yararı olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak. Bu vesile ile öncelikle merhum meslektaşımızın ailesine ve tüm meslektaşlarımıza baş sağlığı diliyoruz.

    Günden güne gelen zamlar artık zorunlu müdafilik sisteminin yürütülmesini imkânsız hale getirmiştir. Ancak, bugün ölüm konuşuyoruz. Para değil. Avukatın yaşam hakkını konuşuyoruz. Avukatlık Asgari Ücret Tarifesini değil.Aslında bu toplantı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi ve CMK ücretlerinin arttırılması konusunda olacaktı. Ancak, bunları daha sonraki bir toplantıda konuşacağız. Tüm avukatların can ve mal güvenliği sağlanana kadar susmayacağız. Basına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Haber merkezi