OSMANİYE BELEDİYESİ, ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PARKI  VE SOSYAL ALANLAR PROJESİ’NİN YAPIMINA BAŞLADI

Osmaniyeli vatandaşların hizmetine sunulacak olan Çocuk Trafik Eğitim Parkı ve Sosyal Alanlar Projesi sayesinde çocukların bu alanda eğlenerek öğrendikleri bilgileri aileleri ve çevresiyle paylaşarak farkındalığı arttırmak ve trafik kural ihlallerinin azalmasının sağlanması hedefleniyor.

Osmaniye Belediyesi, Fakıuşağı mahallesinde 12 bin metrekare alan üzerine projelendirilen Çocuk Trafik Eğitim Parkı ve Sosyal Alanlar Projesi’nin yapımına başladı.

İçişleri Bakanlığı’nın destekleriyle Osmaniye Belediyesi ve Osmaniye Valiliği tarafından imzalanan işbirliği protokolü kapsamında hayata geçecek olan projede çocukların trafik konusunda bilgilerini ve farkındalıklarını arttırılması amaçlanıyor.

Tamamlanmasıyla birlikte Osmaniyeli vatandaşların hizmetine sunulacak olan Çocuk Trafik Eğitim Parkı ve Sosyal Alanlar Projesi sayesinde çocukların bu alanda eğlenerek öğrendikleri bilgileri aileleri ve çevresiyle paylaşarak farkındalığı arttırmak ve trafik kural ihlallerinin azalmasının sağlanması hedefleniyor.

Osmaniye Belediyesi tarafından 12 bin metrekare alan üzerine yapımı tamamlanacak olan projede yeşil alan, eğitim pisti alanı, otopark, kafeterya alanı ile idari bina yer alacak.

TRAFIK EĞITIM PARKLARI VE TRAFIK EĞITIMI

Ülkemizin önemli sorunlarından olan trafik kazaları, geride binlerce ölü on binlerce yaralı  insan bırakmakta, milyonlarca liralık maddi kayıplara neden olmaktadır. Trafik bir tehdit unsuru olmaya devam etmektedir. Düzenli ve güvenli bir trafik için küçük yaştan itibaren herkesin eğitilmesi, güvenli davranışlar ve alışkanlıklar kazandırılması sağlanmalıdır.

Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının analizi yapıldığında, sürücü, yaya ve yolcuların; kusurlu unsurların başında geldiği anlaşılmaktadır. Trafik kazalarından korunmanın yollarından biri trafik kurallarını öğrenmek, öğretmek ve bunları eksiksiz uygulamaktır.

Karayolu trafik güvenliği eğitimi, çocuklara;

-Yol ve çevresinin güvenli kullanımı için gerekli olan bilgileri kazandırmak,

-Karayolu güvenliği hakkında bilgi, tutum ve davranışları teşhis etmek ve anlamak,

-Sistemlerin nasıl çalıştığını ve değiştirilebileceğini anlamayı ve bilmeyi öğretmek,

-Kendi ve diğer insanların güvenliği için sorumluluk alabilmeleri ve seçim yapabilmelerine imkan veren karar verme hünerlerini geliştirmek,

-Kendi kendilerine ve başkalarına saygı göstermelerini sağlamak,

-Yolu kullananların davranışlarını yönlendiren anlayış ve bilgilerini geliştirmek,

-Trafik kazaları sonuçları ve nedenleri hakkındaki anlayış ve bilgilerini geliştirmek,

-Başkalarına saygı göstermek ve taşıt içinde güvenli seyahat etmek için gerekli hüner, anlayış ve bilgilerini geliştirmek yönünde yardımcı olur.

Tüm bu bilgi, sorumluluk ve alışkanlıkları kazanan çocuk trafik konusunda yeterli bilgi ve beceriyi kazanmış olacaktır. Trafik kazalarından korunabilmeleri için küçük yaştan itibaren trafik konusunda yeterli bilgilerin verilmesi çocuklar için çok önemlidir. 

Kaynak: https://trafikcocuk.ibb.gov.tr/

HASAN KILIÇ