Sağlık

OSMANİYE DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK’E DAHA İMZA ATILDI

Osmaniye 250 Yataklı Devlet Hastanesinde bir kadın hastaya ilk kez kapalı ameliyat ile mitral kapak değişimi yapıldı.

Osmaniye Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Polikliniği aracılı ile kliniğimize ileri solunum sıkıntısı ve kronik atrial fibrilasyon şikayeti ile gelen hastaya yapılan tetkikler sonucunda ileri romatizmal mitral kapak darlığı tespit edildi.

Hastaya yapılan Kalp anjiyosu sonucunda kalp damarları normal olan hasta mitral kapak ameliyatı için kliniğimize yatışı yapılarak  hastanın genç olması sebebi ile de minimal invaziv yöntem planlandı.

Kalp Damar Cerrahi Servisi hekimleri Op. Dr. Faruk Başdoğan ve Op.Dr. Cem Lale tarafından muayenesi yapılan 40 yaşındaki kadın hastaya (E.K.) Hastanemizde ilk defa hastanın sternumu (iman tahtası) kesilmeden sağ koltuk altından kapalı yöntemle girilerek hastanın kalbine ulaşıldı ve kalpteki romatizma hastalığa bağlı bozuk olan ileri mitral kapak darlığı başarı ile değişimi yapıldı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada “Bu yöntemde klasik yönteme göre hastanın hastanede kalış süresi ve hastanın iyileşme süresi çok kısa olmaktadır. Şuan hastamızın Yoğun Bakımında takip sürecimiz başarı ile sürmektedir. Hastanemizde bu yöntem ile uygun olan vakaların ameliyatları gerçekleştirilmeye devam edecektir.

Emeği geçen herkese teşekkür ederi” denildi.

HASAN KILIÇ